Поглавник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Поглавник (хорв. Poglavnik — «вождь», «лідер») — хорватський термін, що означає вождь, аналог статусу фюрера в нацистській Німеччині, дуче в фашистській Італіїкаудильйо у франкістській (фалангістськійІспанії, вудца в тісовській Словаччині. Термін застосовувався щодо Анте Павелича — хорватського політика, провідника усташівського руху, очільника пронацистської Незалежної Держави Хорватії (НДХ, 19411945).[1]

Офіційно титул «поглавника» щодо Анте Павелича використовувався з моменту утворення НДХ. У вересні 1943 року, після капітуляції Італії та наступного зречення Томіслава II від хорватського престолу, став офіційною назвою посади глави держави.

У Павелича були необмежені повноваження видавати укази або призначати міністрів уряду протягом усього існування НДХ. Після повалення режиму усташів у Хорватії, назва посади використовувалася як псевдонім для Павелича, під час його післявоєнного життя у вигнанні і аж до смерті в Мадриді в 1959 році.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гоменюк, Іван (2017). Провісники Другої світової війни. Прикордонні конфлікти в Центрально-Східній Європі. Від розпаду імперій до Гляйвіцької провокації (українською) (Українською). Харків: Книжковий Клуб "Клуб сімейного дозвілля". с. 314. ISBN ISBN 978-617-12-3917-3.