Погром у Єдвабному

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Погром у Єдвабне)
Перейти до: навігація, пошук
Стаття «Погром у Єдвабному» — частина серії статей про

Категорії:

голокост · нацизм · геноцид

Друга світова війна

Погром у Єдвабне — масове вбивство євреїв у селі Єдвабне у Білостоцькій області БРСР (тепер Польща) під час Другої світової війни, в липні 1941 р. Довгий час вважалося, що погром вчинили німецькі карателі, проте тепер відомо, що основну масу погромників складали білоруси і поляки, які проживали в навколишніх районах.

Події[ред.ред. код]

Пам'ятник у Єдвабні
1941 atrocity in Jedwabne (map).jpg

До війни у селі Єдвабне жило 1600 євреїв, що становило більше половини його населення. У понеділок, 23 червня 1941 року в містечко увійшли німецькі війська, а 25 червня поляки приступили до єврейських погромів. Вони вбивали своїх сусідів сокирами, протикали вилами, вирізали їм язики, виколювали очі, топили в ставку, рубали голови.

Місцевий ксьондз відмовився зупинити кровопролиття, тому що вважав всіх євреїв комуністами. Поляки «погодили» погром з німецькими властями. Потім гітлерівці віддали наказ знищити всіх євреїв, що ще залишилися в живих. Виконали наказ поляки. Вони зігнали євреїв на центральну площу, потім повели їх у сарай на околиці містечка, куди раніше покидали тіла закатованих жертв. Там спалили їх разом — живих і мертвих.

Розслідування[ред.ред. код]

У 1949 році відбувся процес у справі погромників з Єдвабне. Він проходив у Ломжі. Велика частина обвинувачуваних була засуджена, і отримала від 8 до 15 років в'язниці. Процес в Ломжі проходив в обстановці секретності, у пресі про нього не повідомлялося і про суд мало хто знав. Погром у Єдвабне не був єдиним випадком знищення євреїв руками поляків.

До 2000 року вважалося, що це масове вбивство було здійснене німцями. Однак у 2001 р. американський історик Ян Томаш Ґросс (Jan Tomasz Gross) опублікував книгу «Neighbors: The Destruction of the Jewish community in Jedwabne», в якій показав що погром було вчинено місцевими мешканцями без німецької допомоги.

Ряд польських істориків, критикуючи книгу Яна Ґросса в упередженості та селективному підході до вибору вигідних фактів разом з замовчуванням протилежних, ставить під сумнів цифру 1,600 вбитих євреїв. Вважається, що німці ініціювали погром. Зовсім не виправдовуючи погромників, вони поділяють думку, що погром стався внаслідок реакції жителів Єдвабне на масове співробітництво польських євреїв з НКВД та іншими радянськими органами при ув'язнені та виселені поляків у Сибір.[1][2][3]

Пам'ять[ред.ред. код]

Частина пам'ятника жертвам погрому у Єдвабні

До недавнього часу на місці поховання євреїв стояв пам'ятник з написом, що тут поховані жертви, убиті німецькими фашистами. Зараз встановлено новий пам'ятник, на якому викарбувано напис: «Пам'яті євреїв вбитих і спалених».

У липні 2001 року Президент Польщі Александр Кваснєвський та польська католицька церква офіційно попросили вибачення у єврейського народу за вчинений злочин.


Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]