Подкаст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Помаранчевий квадрат з хвильками сповіщає про наявність RSS потоку на сторінці. Уперше цей символ використано в Mozilla Firefox, за взаємною згодою його також почали використовувати в Internet Explorer, Opera та Safari.

Подкаст (англ. podcast)[1] — цифровий медіа-файл або низка таких файлів, які розповсюджуються інтернетом для відтворення на портативних медіа-програвачах чи персональних комп'ютерах. За змістом вони можуть нагадувати радіо-шоу, звукову виставу, містити інтерв'ю, лекції чи будь-що інше, що належить до усного жанру. Термін «podcast» є поєднанням назви портативного програвача музики iPod та слова broadcast. Ведучого або автора подкасту часто називають подкастер. Подкаст як сферу діяльності називають подкастингом. На відміну від слухачів радіо, які слухають те, що їм пропонує радіостанція, подкастинг дозволяє самостійно обирати те, що ви не хочете слухати чи не хочете дивитися. І найголовніше: саме у той час, коли вам зручно ввімкнути свій програвач. Цей новий спосіб поширення аудіо та відео через мережу Інтернет існує лише кілька років і дозволяє створювати матеріали кожному охочому. Цим подкастинг і відрізняється від, наприклад, радіостанції, де працюють професійні журналісти. Подкастинг можна не лише створити будь-кому, але й надати його для перегляду чи прослуховування кожному, хто зацікавиться в Інтернеті.

Подкаст регулярно оновлюється відповідно до тематики. Якщо, наприклад, підписатися на подкаст про садівництво, то він буде оновлюватися відповідно до пори року — наприклад, у якому місяці краще саджати нарциси чи як боротися влітку зі шкідниками.

Варіанти підписування на подкасти

Український подкаст також пропонує літературну програму, де можна знайти цікаві подкасти і про казки, і про детективи, і про белетристику. Або подкаст для мело- чи кіноманів.

Після того, як людина вибере свій подкаст, їй треба на нього підписатися і завантажувати файли через мережу Інтернет у свій плеєр, телефон чи iPod. Після цього вона може слухати, наприклад, улюблені програми де завгодно, навіть у маршрутці дорогою на роботу.

Хоча сайти подкастерів дозволяють безпосереднє завантаження їхнього контенту, подкаст відрізняється від традиційних медіа можливістю завантажувати нові епізоди до програвача автоматично за допомогою програмного забезпечення, що читає потоки RSS або Atom.

Подкастинг починає широко використовуватися в галузі освіти, викладачі навчальних закладів можуть викладати свої лекції у вигляді доступних до завантаження звукових файлів. Також відомі приклади використання подкасту в музеях, для поширення через корпоративну RSS підписку повідомлень, які потребують особливої уваги (безпека праці тощо).

Подкастинг як популярну технологію презентації і поширення звукових файлів реалізують з допомогою інших сумісних технологій. Наприклад: запис голосу, розподілених у просторі діалогів і конференцій може здійснюватися як скайпкастинг.

Створення подкастів[ред. | ред. код]

Подкаст аналогічний радіопрограмі, як блог є аналогічним газеті. Для створення подкасту подкастеру необхідний комп'ютер з встановленим на ньому аудіоредактором, аудіокартою та мікрофон.

Спочатку обирається тема, потім пишуться шоуноти — список тез про які буде розповідатись в подкасті, після чого переходять до запису.

Деякі подкастери користуються диктофоном, більшість записують на робочій станції. Після запису подкаст монтують, вирізають зайве, додають музичне оформлення чи спецефекти.

Після цього подкаст публікують на власному сайті або на спеціальному сервісі.

Українські подкасти[ред. | ред. код]

Акустика тіней

Проект створила журналістка та письменниця Іванка Шкромида. Вона просто та доступно розповідає про біографію письменників та різні мистецькі течії: від бітників до метафізики абсурду.

Подкасти Urban Space Radio

Розповідають про якісну українську музику, створюють тематичні проекти про мистецтво, архітектуру та життя в місті. Серед ведучих та авторів — письменник Юрко Іздрик, продюсер гурту «Перкалаба» Олег «Мох» Гнатів та інші.

Простими словами

Серія розмов про психологію від The Village Україна. Перший сезон присвячений емоціям. Ведучі подкасту — редактор The Village Україна Марк Лівін і психолог, сертифікований гештальт-терапевт Ілля Полудьонний.

Інше інтерв'ю з Володимиром Анфімовим

Подкаст, в якому колишній радіоведучий Володимир Анфімов розмовляє з цікавими людьми: музикантами, політиками, режисерами, блогерами та іншими. Мова йде про злети і падіння, успіхи та факапи, а також уроки, які зробили героїв такими, які вони є зараз.

Буде тобі наука

Це озвучки науково-філософських статей, де обговорюють розвиток технологій, важливі відкриття, фейки, пропаганду тощо.

Шит ай ноу Лайв

Авторський розмовний подкаст від Кріс Косик і Дмитра Малєєва «про все, що цікаво і незрозуміло». Ведучі обговорюють дуже різні теми — від екоактивізму та еміграції до офісного життя.

Подкасти онлайн від Радіо Поділ

«Радіо Поділ» — спільнота україномовних подкастів. Зараз доступно сім подкастів про суспільство, кінематограф, технології та барну культуру.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]