Січневі події у Вільнюсі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Події у Вільнюсі (1991))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Січневі події у Вільнюсі
лит. Sausio įvykiai
Співоча революція
January 13 events in Vilnius Lithuania.jpg
Чоловік з литовським прапором біля радянського танку. 13 січня 1991
Дата: 1113 січня 1991
Місце: Литва
Результат: Перемога литовських громадян
Сторони
Литва Литва
 • Литва Цивільні громадяни

Україна Українські студенти-добровольці

СРСР СРСР

Литовська РСР Комітет національного порятунку Литовської РСР
Литовська РСР Вільнюський ЗМОП[ru]

Командувачі
Литва Вітаутас Ландсберґіс
Литва Ґядімінас Вагнорюс
СРСР Михайло Горбачов
СРСР Владислав Ачалов
Втрати
14 цивільних мешканців
~800—1000 поранено
1 спецпризначенець «Альфи»

Січневі події у Вільнюсі, або штурм Вільнюської телевежі — події, що мали місце 813 січня 1991 у столиці Литовської РСР Вільнюсі; інтервенція — спроба вищого радянського керівництва воєнними методами — повернути Литву, яка ще у березні 1990 вийшла зі складу СРСР, проголосивши свою незалежність. Кульмінацією протистояння став штурм радянськими військами та спецпризначенцями вільнюського телецентру, в ході якого загинуло 15 чоловік — 14 з числа захисників телевежі та один офіцер спецпідрозділу «Альфа».

Хід подій[ред. | ред. код]

Шлях до здобуття незалежності від СРСР Литва розпочала ще в 1988 зі створення суспільно-політичного руху «Саюдіс». Саме цей рух став передтечею та локомотивом національно-визвольних змагань Литовської РСР у 1990 — на початку 1991. Литва першою з усіх республік СРСР стала незалежною державою — це відбулося 11 березня 1990, коли Верховна Рада Литовської РСР прийняла рішення про вихід республіки зі складу СРСР. Натомість рішення Народного сейму щодо приєднання Литви до СРСР, прийняте в 1940, було визнано таким, що втратило чинність. Незадовго до цього, у березні 1990 відбулися вибори до Верховної Ради Литви, за результатами яких перемогли сили, що виступали за державну незалежність Литви. СРСР відповів на дії Литви економічною блокадою, розпочатою у квітні 1990. Ця подія спричинила відповідну реакцію також з боку місцевих комуністів, які після цього започаткували рух під назвою «Єдінство»; метою цього руху вони оголосили боротьбу з проявами литовського націоналізму та добробут у сфері економіки. «Єдінство» користувалося підтримкою серед місцевих національних меншин — росіян та поляків. У січні 1991 під керівництвом руху відбулися масові акції протесту проти підвищення цін — через блокаду Литви уряд Казіміри Прунскіне пішов на вимушені кроки та відпустив ціни на продукти, що спричинило їх стрімкий ріст. У ході демонстрацій здійснювалися також спроби штурму Верховної ради Литовської РСР.

Велику занепокоєність ситуацією у Вільнюсі висловила Рада Національностей Верховної Ради СРСР, заявивши при цьому, що отримує від мешканців Литви телеграми, адресовані керівництву СРСР, у яких литовці закликають навести порядок на території республіки.

8—9 січня 1991 — на територію Литви було введено загін спецпідрозділу «Альфа» КДБ СРСР та 76-ту повітряно-десантну дивізію зі Пскова. Вже наступного дня, 10 січня, голова Верховної ради Литви Вітаутас Ландсберґіс отримав звернення від Михайла Горбачова, в якому останній вимагав відновити Литовську РСР. Горбачов відкрито заявив Ландсбергісу та всьому керівництву й народу Литви: «Нікуди ви не дінетеся, нікуди ви не підете!»

11 січня 1991 — секретарем ЦК комуністичної партії Литви Юозасом Єрмалавічюсом було створено Комітет національного порятунку Литовської РСР. Ландсбергіс, у свою чергу, не пристав на умови ультиматуму та закликав мешканців Литви до того, щоб відстоювати молоду державу. Цього ж дня радянські війська та спецпризначенці встановили контроль над вільнюським Будинком друку, телевізійним вузлом та іншими стратегічно важливими пунктами. У зв'язку із загарбницькими діями військ СРСР на території Литви Вільнюс направив у Москву ноту протесту.

В цей же день залізничне сполучення з Вільнюсом було заблоковано; в ніч на 12 січня Департамент охорони краю й телефонна станція опинилися під контролем радянської армії. 12—13 січня з «Північного містечка» в бік парламенту вирушила радянська бронетехніка.

13 січня 1991 війська СРСР здійснили штурм телевізійного центру у Вільнюсі. Після цього литовці стали на захист парламенту, побудувавши біля нього барикади. Радянські війська штурм парламенту Литви так і не здійснили. В результаті штурму та захоплення осередків телевізійного та радіомовлення загинуло 14 простих литовців та один боєць «Альфи», поранено близько 800 людей. За іншими даними, які наводить влада Литви, загальна кількість поранених сягає 1000 чоловік, серед них 31 — тяжко поранені.[1][2]

У вільнюських січневих подіях 1991 брав участь також ЗМОП литовської столиці — після захоплення телецентру його частини намагалися здійснити штурм вільнюських об'єктів.

Після захоплення радянськими військами вільнюського телецентру телебачення Литви продовжило свою діяльність у Каунасі. Згодом ретрансляцію програм литовського телебачення почав проводити один з телевізійних каналів Швеції, завдяки чому про ситуацію у Литві стало відомо телеглядачам у всьому світі.

В обороні вільнюського телецентру брали також участь студенти-добровольці з України.

Реакція світу[ред. | ред. код]

Світова спільнота різко негативно відреагувала на донесену шведським телебаченням інформацію про стан справ у Литві. Події у Литві та Вільнюсі висвітлювали провідні світові ЗМІ. Керівники СРСР на чолі з Михайлом Горбачовим заперечували те, що мають відношення до подій у Литві. Горбачов також заявив, що йому лише вранці доповіли про хід подій у Вільнюсі — до цього він начебто не знав про вторгнення радянської армії у Литву. Жителі Москви, в свою чергу, висловили підтримку литовцям — 14 січня 1991 відбувся багатолюдний мітинг на Манежній площі під гаслами «Горбачев — убийца» та «Прости нас, Литва». За словами політолога Андрєя Піонтковського, мітинг на Манежній площі нараховував близько півмільйона чоловік та був найбільшим за весь час радянської «перебудови».[3][4][5][6]

Негативно відреагували на введення радянських військ до Литви також уряди країн Скандинавії та Папа Римський.

Радянська агресія в Литві була засуджена також парламентами Росії, України, Білорусі, Казахстану, Московською та Ленінградською міськими радами.[7]

Колишній голова МЗС Литви Альгірдас Саударгас, однак, припускає, що держави Заходу не чинили б спротиву повторному встановленню радянської влади на території Литви; на його думку, незалежність Литви вдалося відстояти саме завдяки зусиллям простих її мешканців.[8]

Розслідування подій у Вільнюсі[ред. | ред. код]

Під час розслідування вільнюських подій з боку литовської влади у злочині проти людяності було звинувачено 69 громадян Росії, України та Білорусі, які в цей період проходили у Вільнюсі військову службу. Однак покарано було лише двох із них — лідерів литовських комуністів Міколаса Бурокявічюса та Юозаса Єрмалавічюса, які просили Михайла Горбачова ввести до Вільнюса війська СРСР. Обидва вони отримали дванадцять та вісім років позбавлення волі відповідно після арешту, проведеного спецслужбами Литви в Мінську — до білоруської столиці вони втекли ще на початку 1991.

За словами радянського та російського журналіста Александра Нєвзорова, який у січні 1991 проводив репортажі з місця подій, у протестувальників стріляли самі ж литовці, а частина людських тіл, виявлених у місцях найзапекліших протистоянь, була привезена туди з моргів.

У листопаді 2014 прокуратурою Литви було завершено досудове слідство стосовно подій у Вільнюсі.[9]

У січні 2016 в рамках справи щодо подій у Вільнюсі 1991 Генеральною прокуратурою Литви у злочинах проти людяності був звинувачений колишній міністр оборони СРСР Дмитро Язов.[10]

Пам'ять[ред. | ред. код]

13 січня є пам'ятним днем; ця дата відзначається у Литві як День захисників свободи.[11]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. 1991: радянські війська штурмують телевежу в Вільнюсі — Українська Правда (укр.)
 2. Маховик завертелся: Литва припомнила России военные преступления СССР — Обозреватель (рос.)
 3. 1991: радянські війська штурмують телевежу в Вільнюсі — Українська Правда (укр.)
 4. Цена свободы: 25 лет назад Литва первой вышла из СССР и заплатила за это кровью — Новое Время (рос.)
 5. Аушра Радзявичюте. Вильнюс: вспоминая кровавый январь 1991 года — Русская служба BBC (рос.)
 6. Ирина Петерс. Литва, прости нас! – сегодня мы начинаем серию репортажей о событиях в Вильнюсе в январе 1991 года — Радио Свобода (рос.)
 7. Ирина Петерс. Литва, прости нас! – сегодня мы начинаем серию репортажей о событиях в Вильнюсе в январе 1991 года — Радио Свобода (рос.)
 8. Аушра Радзявичюте. Вильнюс: вспоминая кровавый январь 1991 года — Русская служба BBC (рос.)
 9. Цена свободы: 25 лет назад Литва первой вышла из СССР и заплатила за это кровью — Новое Время (рос.)
 10. Литва обвинила советского генерала Язова в военных преступлениях — Дзеркало тижня (рос.)
 11. Аушра Радзявичюте. Вильнюс: вспоминая кровавый январь 1991 года — Русская служба BBC (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]