Пожежний рукав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Згорнуті пожежні рукави
Приєднання рукава до помпи
Застосування на пожежі (Іспанія)

Пожежний рукав — гнучкий трубопровід для транспортування вогнегасних речовин, обладнаний пожежними з'єднувальними головками[1].

Конструкція[ред. | ред. код]

Пожежні рукави виготовляються з просоченого спеціальним складом брезента чи синтетичної тканини і розраховані на робочий тиск не менше 1,0 МПа. Для підвищення водонепроникності, міцності і захисту від агресивних середовищ (нафтопродуктів, кислот, високих і низьких температур) пожежні рукави можуть мати гумове або полімерне покриття зсередини і металеве армування (оплітку) або полімерне покриття зовні. Для приєднання до пожежних пристроїв (гідрантів, розгалужень, гідроелеваторів, піногенератора і т. д.) і з'єднання між собою (для подачі води на відстань, що перевищує довжину рукава) мають стандартні металеві сполучні головки поворотного замикання. Діаметри і конфігурація головок можуть бути різними в різних країнах і для різних типів пожежного обладнання.

Застосування[ред. | ред. код]

За місцем застосування пожежні рукави поділяють на:

  • Всмоктувальні — як правило, жорсткі, застосовувані для відбору води з джерела за допомогою пожежного насоса; стандартна (для Росії) довжина — 4 м, внутрішній діаметр — 75, 100 або 125 мм.
  • Напірно-всмоктувальні — як правило, м'які, застосовувані для відбору води з джерела за допомогою пожежного насоса; стандартна (для Росії) довжина — 4 м, внутрішній діаметр — 75, 100 або 125 мм .
  • Напірні — гнучкі, застосовувані для транспортування води під надлишковим тиском; стандартна (для Росії) довжина — 15, 18,5 або 20 м, внутрішній діаметр (в залежності від типу і матеріалу) — 25, 38, 51, 66, 77, 89, 150 мм. Найбільш часто використовуються рукави діаметром 51, 77 і 150 мм.

Пожежні рукави є обов'язковим протипожежним устаткуванням громадських будівель, входять у комплект устаткування пожежних автомобілів, поїздів і суден. Для зручності розміщення та використання зберігаються в згорнутому вигляді (найчастіше — в бухтах або намотаними на котушки, рідше — складеними «гармошкою»). Після застосування пожежні рукава необхідно просушувати, а протягом строку служби періодично розправляти і перевіряти збереження ними основних властивостей — міцності та герметичності. Для захисту рукавів від пошкодження колесами автотранспорту при прокладанні проїзною частиною дороги застосовують рукавні містки.

Примітки[ред. | ред. код]