Покемон (серія відеоігор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Покемон (серія ігор)
English Pokémon logo.svg
Офіційний міжнародний логотип серії
Жанр jRPG
тамагочі, рольовий бойовик, головоломка)
Розробник Game Freak
Creatures Inc.
Видавці Nintendo
Платформи Game Boy, Game Boy Color, Game Boy Advance, Nintendo DS, Nintendo 3DS, мобільний телефон, iOS, Nintendo 64, Nintendo GameCube, Nintendo Wii
Перша гра Pokémon Red і Green / 27 лютого 1996
Остання гра Pokémon Go (липень 2016)
Офіційний сайт

Pokémon (яп. ポケットモンスター, покімо́н) — це серія відеоігор, розроблювана студіями Game Freak і Creatures Inc. та видавана Nintendo, як частина франчайзингу «Покемон». Перша гра вийшла в Японії на консолі Game Boy від Nintendo 27 лютого 1996 року і називалася Pokémon Red і Green (на західному варіанті Pokémon Red і Blue[1]). Основна серія виконана в жанрі jRPG, спін-оффи включають більше жанрів: рольові ігри, головоломки і тамагочі. Pokémon — одна з найбільш продаваних серій відеоігор у світі.

Всі ігри серії так чи інакше пов'язані з істотами покемонами, яких люди ловлять, тренують і розвивають у нові форми задля боротьби між собою за звання найкращого тренера.

Світ серії[ред.ред. код]

Події ігор серії та однойменного пов'язаного аніме відбуваються в світі, де поряд з людьми живуть істоти покемони, замінюючи практично всіх звичайних тварин. Світ поділений на регіони, в кожному з яких є ендемічні покемони. Ігри серії класифікуються за так званими поколіннями, кожне з яких вводить новий регіон і нових покемонів, що його населяють. Покемони володіють різноманітних виглядом і природою: існують подібні на звірів, комах, рослини, механізми чи неживі предмети. Люди, звані тренерами покемонів, можуть ставити цих істот собі на службу, добившись їхньої прихильності, або перемігши силою. Частим заняттям і способом вирішення конфліктів серед тренерів є бої покемонів. Ці істоти ловляться і зберігаються в пристроях покеболах, що конвертують покемона в енергію, яка зберегається всередині. Існують різні види покеболів, залежно від ефективносі та надійності. Інформація про всіх відомих покемонів міститься в портативних пристроях покедексах, які сканують і видають відомості про зустрінених покемонів. Крім того покедекси служать посвідченнями тренерів.

Кожен покемон належить до якогось зі стихійних типів, що визначає його ефективність проти інших істот. Фізичні типи включають: нормальних, бойових, летючих, отруйних, земляних, камінних, комашиних, примарних, сталевих. Спеціальні: чарівний, вогняний, водний, трав'яний, електричний, психічний, льодяний, драконовий, темний. Більшість покемонів мають кілька життєвих форм, процес зміни яких називається еволюцією. Здебільшого зміна форм послідовна, але існують істоти, еволюція котрих має багато варіантів.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Бій в Pokemon Ruby

Ігри основної серії мають спільні основи ігрового процесу, за якими відносяться до жанру японських рольових ігор. Гравець виступає в ролі тренера покемонів, основні цілі якого — перемогти інших треерів і зібрати всіх покемонів, перерахованих в покедексі. Для цього він подорожує світом гри, зображеним картою і окремими локаціями, ловить диких покемонів, шукає союзників і змагається з іншими тренерами — володарами тренувальних залів. Більшість ігор Pokémon видаються з подвійною назвою, що відображає їхній подвійний зміст: кожна з двох версій містить ексклюзивних покемонів. Аби отримати їх усіх, гравці з різними версіями повинні торгувати ними між собою, поєднуючи свої гральні пристрої фізично або через безпровідний зв'язок.

Спочатку тренер володіє одним покемоном, якого обирає з трьох пропонованих варіантів. Покемони, яких тренер носить із собою в покеболах, володіють основними характеристиками: атака, захист, швидкість, особливі сили, тип, очки здоров'я, очки сили, помітка про початкового власника, ідентифікаційний номер. Персонаж може носити з собою не більше шести покеболів, у спеціальних точках обираючи з якими саме істотами всередині. Коли починається бій, карта світу змінюється на арену. Внизу зображається персонаж гравця і обраний ним для битви покемон, зверху — противник. Тренер обирає яку істоту виставити на двобій, вказує яку атаку застосувати, і може підтримати покемона спеціальними предметами, як ліки чи протиотрути. Якщо покемон тренера виграє, він отримує досвід і з часом зможе еволюціонувати в сильнішу форму. Також можна втікти з арени

В кожній грі є рідкісні покемони, шанс зустріти яких мізерний. Це як особливі види, так і незвичайні варіації інших, відомі як легендарні чи сяйливі[2][3].

Покоління[ред.ред. код]

Всі ігри поділяються за так званими поколіннями. В кожному кількість видів покемонів збільшується, вони мають новий вигляд, нові властивості та характеристики, нові еволюції. На 2016 рік існує сім поколінь.

Перше покоління[ред.ред. код]

Оригінальна гра «Покемон» — це японська рольова гра (jRPG) з елементами стратегії, розроблена Сатосі Тадзірі для портативної гральної консолі Game Boy. Серія ігор почалася з випуском двох консольних ігор Pokémon Red і Green для Game Boy в Японії в 1996 році. В грі був 151 покемон, а події відбувалися у вигаданому регіоні Канто. Ця гра стала широко популярною і було вирішено розширити гру Blue версією для міжнародного релізу (Green версія ніколи не була випущена за межами Японії[4]). Pokémon Red і Blue вийшла в США 30 вересня 1998 року.

Коли по мотивам гри було створене аніме на світ з'явився Pokémon Yellow, що являє собою Red і Blue, але більш наближений до аніме. Через велику популярність попередніх ігор Nintendo випустив гру Pokémon Stadium для гральної консолі Nintendo 64, де гравцю потрібно брати участь в битвах за певними правилами, вибравши команду покемонів (всього в грі 42 види з відомих на той момент 151); є також можливість переносити покемонів з ігор для Game Boy, щоб грати за них на Nintendo 64. Трохи пізніше з'явився Pokémon Stadium 2 (відома в країнах Заходу як Pokémon Stadium), де, на відміну від попередньої версії гри, було 151 вид покемонів. Також до першого покоління входять такі ігри як: Pokémon Pinball, адаптація Pokémon Trading Card Game для Game Boy Color, фото-тренажер Pokémon Snap, Tetris Attack, Pokémon Puzzle League для Nintendo 64 та Nintendo Space World

Друге покоління[ред.ред. код]

Друге покоління відеоігор почалося з виходом Pokémon Gold і Silver для консолі Game Boy Color. Розширений ремейк Pokémon Crystal був випущений пізніше. В це покоління додали 100 нових видів покемонів (від Чікоріти до Селебі). Отже, всього було 251 вид покемонів. В грі було представлено багато нововведень, які фігурували також в майбутніх іграх серії, наприклад, зміна дня і ночі (згідно з реальним часом), можливість розводити покемонів, покращений інтерфейс і модернізована система інвентаризації, новий регіон Джото, можливість вибрати стать головного героя, а також Покегір — апарат, що поєднує функції мобільного телефону, календаря, карти і радіоприймача. Дія Gold і Silver відбувається в регіоні Джото, також є можливість відвідати Канто. Після виходу Gold і Silver світ побачив продовження Pokémon Stadium — Pokémon Stadium 2 (в Японії відома як Pokémon Stadium GS), в ній були всі покемони з Gold і Silver, а також Pokémon Crystal — розширеної і доповненої версія Gold і Silver[5]. У Crystal вперше з'явилася анімація покемонів під час боїв, можливість грати за персонажа-дівчинку, а також Вежа Битв, де можна взяти участь в боях за певними правилами.

До другого покоління серії ігор включають також: Pokémon Puzzle Challenge для Game Boy Color, Hey You, Pikachu! для Nintendo 64 та кілька міні-ігор для Nintendo е-Reader.

Pokémon mini була портативною консольною грою, випущеною в грудні 2001 року в Японії (2002 рік в Європі та Північній Америці)

Третє покоління[ред.ред. код]

Перші ігри третього покоління вийшли 21 грудня 2002 року — Pokémon Ruby і Sapphire (для консолі Game Boy Advance). Події тепер проходять в регіоні Хоен, який знаходиться далеко від Канто і Джото. Нововведення в грі: було введено 135 нових покемонів (від Треско до Деоксіса) (всього тепер було 386 видів), можливість вирощувати ягоди, конкурси покемонів, битви два на два. Ремейк гри Pokémon Ruby і Sapphire вийшов у квітні 2005 року і називався Pokemon Emerald. Її основними відмінностями були трохи розширена сюжетна лінія, анімація покемонів як в Crystal (з цього моменту вона стала стандартом серії), а також нова локація — Край Битв, де проходять бої за особливими правилами в семи різних дисциплінах. У березні 2004 року для приставки Nintendo GameCube була розроблена Pokémon Colosseum — перша японська рольова гра по світу «Покемона» на стаціонарній консолі. Незабаром почалися продажі Pokémon Box Ruby & Sapphire, яка грою не була, але з її допомогою можна було зберігати покемонів, спійманих в іграх для Game Boy Advance, на карті пам'яті від GameCube. У цьому ж році вийшли Pokémon FireRed і LeafGreen, ремейки перших ігор серії Pokémon Red і Pokémon Blue. У ремейку з'явилися нові локації — Острови Севії, а також вперше в серії з'явилася підтримка багатокористувацької гри по бездротовому протоколу за допомогою Game Boy Advance Wireless Adapter[6]. Після виходу Emerald світ побачив Pokémon XD: Gale of Darkness, який був продовження Colosseum.

Інші ігри цього покоління: Pokémon Pinball: Ruby & Sapphire для Game Boy Advance, Pokémon Mystery Dungeon: Blue Rescue Team and Red Rescue Team для Game Boy Advance та Nintendo DS, Pokémon Dash, Pokémon Trozei!, Pokémon Ranger для Nintendo DS, Pokémon Channel для Nintendo GameCube.

Четверте покоління[ред.ред. код]

Четверте покоління почалося в 2006 році з виходом гри Pokemon Diamond і Pearl для Nintendo DS. Згодом ця гра була випущена в Північній Америці 22 квітня 2007 року та в Австралії 21 червня 2007 року. Гру побачили у Великобританії та Європі 27 липня 2007 року[7]. В ній була вперше впроваджена тривимірна графіка, з'явилась можливість битися і обмінюватися покемонами через Інтернет. Події тепер проходили в новій області Сінно. Також було представлено 107 нових видів покемонів, в результаті чого число видів покемонів зросло до 493[8]. У червні цього ж року з'явилася перша гра по «Покемонах» на Nintendo Wii: Pokémon Battle Revolution, що є ідейним продовжувачем Pokémon Stadium і Pokémon Stadium 2. У квітні 2008 року з'явилася гра My Pokémon Ranch для WiiWare, вона була схожа на Box, тільки для ігор четвертого покоління. У березні 2009 року вийшов Pokémon Platinum, поліпшена версія Diamond і Pearl. У ній з'явилися нові міні-ігри, локації, а також Край Битв, подібний до того, що в Emerald. У 2010 році вийшли Pokémon HeartGold і SoulSilver — ремейки ігор другого покоління, Gold і Silver, для Nintendo DS. У комплекті з HeartGold і SoulSilver продавався Покеволкер — крокомір, що дозволяє завантажувати туди покемонів. Чим більше кроків нарахує крокомір, тим більше досвіду отримує покемон, який завантажений у нього[9].

Спін-оффи четвертого покоління: Pokémon Ranger: Shadows of Almia і Pokémon Ranger: Guardian Signs, Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Time і Explorers of Darkness, Explorers of Sky для Nintendo DS, Super Smash Bros. Brawl для Wii

П'яте покоління[ред.ред. код]

Бій між покемонами в грі Pokémon Black и White

Перші ігри п'ятого покоління були випущені 18 вересня 2010 для Nintendo 3DS — Pokémon Black і White. В Європі гру побачили 4 березня 2011 року, 6 березня 2011 року в Північній та Латинській Америці. Серед основних нововведень можна відзначити: 153 нових вида покемонів (від Віктіні до Ґенесект), отримавши загалом 649 видів покемонів, зміну пір року, бої троє на троє. Дія ігор п'ятого покоління відбувається в регіоні Юнова, заснованому, на відміну від попередніх регіонів, не на Японії, а на землях навколо Нью-Йорка (США)[10][11].

Інші ігри п'ятого покоління: Rumble Blast для Nintendo 3DS, кросовер Pokémon + Nobunaga's Ambitio (під назвою міжнародного рівня Pokémon Conquest).

Також Дзюн'їті Масуда оголосила про початок виробництва продовження Pokemon Black & White, під назвою «Pokemon Black 2 і White 2» для Nintendo DS і Nintendo 3DS. Японська дата релізу буде в червні 2012 року, а в Америці і в Європі восени 2012 року. Грі буде доступна для Nintendo DS і Nintendo 3DS (останній без 3D-додатків)[12][13].

Шосте покоління[ред.ред. код]

Про започаткування шостого покоління Сатору Івіата оголосив 8 січня 2013. Першою грою в ньому стала Pokémon X and Y, видана для Nintendo 3DS 12 жовтня 2013[14].

7 травня 2014 Nintendo показала трейлер Pokémon Omega Ruby and Alpha Sapphire, ремейку Pokémon Ruby and Sapphire третього покоління. Ця гра вийшла по всьому світу в листопаді 2014[15].

26 серпня 2014 відбувся анонс побічної гри-файтинга Pokkén Tournament, яка була видана 18 березня 2016 для Wii U[16].

Сьоме покоління[ред.ред. код]

На презентації Nintendo Direct 26 лютого 2016 року відбувся анонс Pokémon Sun and Moon, яка заснувала сьоме покоління. Ця гра готується до виходу в листопаді 2016[17].

Популярність[ред.ред. код]

Серія ігор є однією з найбільш продаваних у світі, на лютий 2016 року було продано понад 279 мільйонів копій[18]. Серія ввійшла до Книги рекордів Гіннеса як «Найуспішніша серія RPG всіх часів»[19].

IGN помістив серію на 17-е місце в списку з 25 найкращих серій ігор всіх часів, заявивши, що «геймплей дуже хороший, механіка гри затягує і рольові ігри цієї серії на портативних консолях заслуговують того, щоб бути в колекції будь-якого геймера»[20]. GamesRadar помістив серію на перше місце в списку найкращих серій ігор Nintendo, не розроблених Nintendo власноруч.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Staff (Листопад 1999 року). What's the Deal with Pokémon?. Electronic Gaming Monthly (124). с. 216. 
 2. Pokémon Basics. www.pokemonxy.com. Процитовано 2016-07-20. 
 3. Nintendo 3DS games electronic manuals. Nintendo of Europe GmbH (en-GB). Процитовано 2016-07-20. 
 4. «Pokémon Green Info on GameFAQs» gamefaqs.com'.' 23 лютого 2007.
 5. Томас, Лукас М. (2010-04-09). The Pokemon Retrospective. IGN. Архів оригіналу за 2013-07-23. 
 6. Томас, Лукас М. (2010-04-09). The Pokemon Retrospective. IGN. Архів оригіналу за 2013-07-23. 
 7. «New Pokémon to Make Diamond-and-Pearl-Studded Debut»
 8. Томас, Лукас М. (9 кввітня 2010 року). The Pokemon Retrospective. IGN. Архів оригіналу за 2013-07-23. 
 9. Томас, Лукас М. (2010-04-09). The Pokemon Retrospective. IGN. Архів оригіналу за 2013-07-23. 
 10. ДеВрие, Джек (2011-03-05). Pokemon Black Review. IGN. Архів оригіналу за 2013-07-23. 
 11. Ивата спрашивает: Pokémon Black Version и Pokémon White Version. 2011-03-16. Архів оригіналу за 2013-07-23. 
 12. Pokemon Black and White 2 announced, hits Japanese DSes this June. Joystiq. 2012-02-25. Архів оригіналу за 2013-07-23. 
 13. Pokémon Black 2, Pokémon White 2 Coming This Summer. Kotaku. 2012-02-25. Архів оригіналу за 2013-07-23. 
 14. Goldfarb, By Andrew. E3 2013: Pokemon X & Y Release Date Announced. IGN. Процитовано 2016-07-20. 
 15. Pokemon Omega Ruby and Alpha Sapphire review. Процитовано 2016-07-20. 
 16. Pokkén Tournament, A Pokémon Fighting Game, Announced For Arcades. Siliconera. 2014-08-26. Процитовано 2016-07-20. 
 17. Frank, Allegra (2016-02-26). Pokémon Sun and Moon officially unveiled, out later this year. Polygon (en-US). Процитовано 2016-07-20. 
 18. Total sales for mainline Pokemon games surpass 200 million - Nintendo Everything (en-US). 2016-03-17. Процитовано 2016-07-20. 
 19. Clodfelter, Tim (17 квітня 2008 року). Record Book Focused on the Gamers. Winston-Salem Journal. с. 1. 
 20. The News & Features Team (2006-12-04). The Top 25 Videogame Franchises. IGN. Архів оригіналу за 2013-07-23. 

Посилання[ред.ред. код]