Поле Бродмана 23

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Поле Бродмана 23
Brodmann Cytoarchitectonics 23.png
Medial parietal lobe close up.png
Медіальна поверхня мозку. Поле BA23 показане зеленим.
Деталі
Ідентифікатори
Латина Area cingularis posterior ventralis
NeuroNames 1018
NeuroLex ID birnlex_1754
FMA 68620[1]
Анатомічна термінологія

Поле Бродмана 23 (BA23) — ділянка мозку, що відповідає частиною задньої поясної кори. Вона розташована між Полем Бродмана 30 і Полем Бродмана 31 та перебуває на медіальній поверхні поясної звивини між поясною борозною й мозолистим тілом.

Людина[ред. | ред. код]

Ця ділянка також відома як вентральне заднє поясне поле 23. Це підрозділ цитоархітектонічно визначеної поясної зони в корі головного мозку. В мозку людини, воно займає велику частину задньої поясної звивини, прилеглої до мозолистого тіла. На каудальному краю приблизно відмежоване  тім'яно-потиличною борозною. Цитоархітектонічно поле обмежене згори задньодорзальним поясним полем 31, рострально вентрально-переднім поясним полем 24, і вентрорострально в його каудальній половині ретроспленальною зоною (Поле Бродмана 29 і Поле Бродмана 30) (Бродман-1909).

Людиноподібні[ред. | ред. код]

Поле Бродмана 23 є структурним підрозділом кори головного мозку мавпи, що визначається на основі цитоархітектоніки. Бродман розглядав його як топографічно і цитоархітектонічно гомологічне поєднанню вентрального заднього поясного Поля Бродмана 23 й вентрального заднього поясного Поля Бродмана 31 людини (Бродман-1909). Відмітні особливості (за Бродманом-1905): кора порівняно тонка; дрібні клітини переважають; клітинна щільність мультиформного шару (VI) велика, чітка межа з підкірковою білою речовиною; внутрішній зернистий шар (IV) досить добре розвинений; внутрішній пірамідальний шар (V) містить велику кількість круглих, середніх гангліозних клітин зосереджених на кордоні з шаром V.; шари V і VI вузькі з яскраво вираженою взаємною межею.

Макака[ред. | ред. код]

У макаки дослідники Бонін і Бейлі (англ. Bonin and Bailey) описали дану ділянку, назвавши її LC, яка відповідає полю Бродмана 23LC поле покриває задню частина поясної звивини й лежить у поясній борозні, де на нижній стінці воно є продовженням лобової кори.[2]

Підрозділи[ред. | ред. код]

Зона була далі підрозділена для макаки (Macaca fascicularis):

Ще одна пропозиція для макаки (Макака резус)

  • 23a, прилегле до мозолистої борозни, таким чином, ближче до Поля Бродмана 30 .
  • 23b
  • 23c

Подальший поділ 23б виглядає так.[3]

  • pv23b, постеровентральна частина для 23б, основні таламічні входи від передніх ядер.
  • d23b, дорзальна частина підполя 23б, слабші зв'язки з передніми ядрами таламуса.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Foundational Model of Anatomy
  2. Gerhardt von Bonin, Percival Bailey, The Neocortex of Macaca Mulatta, 1947.
  3. H. Shibata, M. Yukie, «Differential thalamic connections of the posteroventral and dorsal posterior cingulate gyrus in the monkey».