Полк імені Петра Болбочана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кінний полк імені Петра Болбочана[1], також Дивізіон імені Петра Болбочана[2] — кінна частина Армії УНР. Сформований П. Г. Дяченком після Антигетьманського перевороту в листопаді 1918 року. Полк входив до складу 1-ї Запорізької дивізії, Запорізького корпусу Армії УНР.[1]

Історія[ред. | ред. код]

Після Антігетьманского повстання, яке на Лівобережній Україні почалося 17 листопада під командуванням Петра Болбочана, кінну сотню 2-го Запорізького піхотного полку розгорнули в Кінний полк імені Петра Болбочана. Командиром формованого полку 23 листопада 1918 року був призначений Петро Дяченко.

Полк в момент формування знаходився в Харкові і був частиною міського гарнізону. Немає достовірних відомостей чи брав полк участь в боях з повстанцями під час повстання в Харкові 1-3 січня 1919 року.

На початку січня 1919 року полк бився з більшовиками на захід від Харкова в районі Люботина.[3] З 5 по 6 січня 1919 полк вів запеклі оборонні бої в районі станції Люботин, але через переважання більшовицьких військ полк потрапив в оточення в районі Мерчик — Максимівка. Внаслідок бою, який тривав цілий день 6 січня, полк був майже знищений. При цьому генерал-хорунжий Загродський повідомляв, що частина полку, яка складалася з мобілізованих Харківської губернії, просто розбіглися.

Частина полку, яка вціліла, відступила разом з Харківською групою Армії УНР з Люботина в напрямку Полтава — Кременчук.[4] Від Люботина до Полтави залишки полку давали бій майже на кожній залізничній станції.

В кінці січня 1919 року полк у районі Кременчука переправився на правий берег Дніпра.

27 червня 1919 року Симон Петлюра наказав перейменувати Курінь ім. Петра Болбочана на Окремий кінно запорізький республіканський полк командиром якого залишився Петро Дяченко.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б За державність. Матеріяли до історії українського війська: зб. 6 / Ред. Михайло Садовський. Стр 127.
  2. Дяченко, Петро (2010). Чорні запорожці. Спомини командира 1-го кінного полку Чорних запорожців Армії УНР. Стр 35.
  3. За державність. Матеріяли до історії українського війська: зб. 6 / Ред. Михайло Садовський. Стр 126.
  4. За державність. Матеріяли до історії українського війська: зб. 6 / Ред. Михайло Садовський. Стр 132.

Джерела[ред. | ред. код]

  • За державність. Матеріяли до історії українського війська: зб. 6 / Ред. Михайло Садовський. Каліш: Українське Воєнно-Історичне Товариство, 1936. 238 с.
  • Дяченко, Петро (2010). Чорні запорожці. Спомини командира 1-го кінного полку Чорних запорожців Армії УНР. ISBN 978-966-96849-6-7.