Польовик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Графіка Івана Білібіна. Польовик

Польовик — один із різновидів нечистої сили, створеної чортом. Падаючи з Вирію, він за наказом Бога залишився у полі. Міфічний володар полів, степів і лук.

Характеристика[ред.ред. код]

Його уявляли чоловіком, що мав тваринні ознаки: шерсть, хвіст, кігті, крила, маленькі ріжки, телячі вуха і великі зуби. Він міг змінювати свій вигляд і вводити людей в оману. Вважали, що він ховається в колоссі, тому щоб його не розгнівати на ниві залишали пучок незібраного збіжжя і закручували його ("завивали бороду" польовикові).

Польовику приписуються й позитивні риси: зокрема, на Бойківщині його вважають охоронцем польових меж.

В традиціях[ред.ред. код]

Польовик (Житній Дід, Гречуха) — дух, який охороняє хлібні поля. Його улюблений час — полудень. Живе він в полі тільки навесні і літом, під час сходу, росту і дозрівання хлібів.
Ублажаючи Польовика, глухими ночами, в стороні від проїжджих доріг, приносять йому декілька яєць, а то і старого, безголосого півня.
В останньому снопі — останній притулок Польовика. Тому і особлива шана цьому снопу — його наряджають і залишають в полі до майбутньої весни.
У деяких землях наряджений сніп несуть з піснями в село або переносять в житницю, де зберігають до нової сівби, щоб, засіявши витрушені з нього зерна, дати можливість відродитися Польовику в нових сходах supermif.com/slovjane/polovic.html.

Джерела[ред.ред. код]

  • Словник символів, Потапенко О.І., Дмитренко М.К., Потапенко Г.І. та ін., 1997.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]