Польська соціал-демократична партія Галичини i Сілезії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Соціал-демократична партія Галичин
Країна:Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Штаб-квартира:Львів
Дата заснування:листопад 1890
Друкований орган:Praca, Robotnik, Naprzód

Польська соціал-демократична партiя Галичини i Сілезії, відома також як Соцiал-демократична партiя Галичини — політична партія, що діяла в Королівстві Галичини та Володимирії.

Організаційне оформлення соціал-демократії в Галичині було започатковане створенням Галицької робітничої партії (Львів, листопад 1890). Від I з’їзду 1892 року партія мала назву Соцiал-демократична партiя Галичини, а від 1893 року — Соціал-демократична партiя Галичини i Сілезії.

Партія дiяла відповідно до програмних принципів австрійської соціал-демократії, була її автономною секцією і об’єднува не тiльки польських, а й українських та єврейських робiтникiв Галичини.

Заснування та діяльність партії[ред. | ред. код]

На території Австро-Угорщини, до якої входили українські та польські землі, організаційне оформлення соціал-демократії відбулося у вигляді створення партії наприкінці 60-х років ХІХ ст. Після періоду непевності та розколу на «поміркованих» та «радикалів» 30 грудня 1888 – 1 сiчня 1889 р. на з’їздi в містечку Гайнфельд поблизу Відня за участі 80 делегатів і 25 гостей із 13 коронних земель Соцiал-демократична робiтнича партiя Австрiї була фактично створена заново. Вона об’єднала соцiал-демократiв Цислейтанiї — австрiйської частини імперії. Участь у роботі з’їзду з ініціативи В. Адлера брав, як представник галицьких соціалістів, робітник-друкар зі Львова Нафталій Тельц, що працював на той час у Відні. Серед 12 тогочасних перiодичних видань, редакцiйнi комiтети яких мали грати роль керiвних центрiв партiї на мiсцях, названо львiвську робітничу газету «Praca».

Організаційне оформлення соціалістів у європейських країнах дало поштовх до органiзацiї польськими соцiалiстами в листопадi 1890 року Галицької робiтничої партії. Але цій події передувала низка конкретних заходів, що стали практичними кроками на шляху до організації партії.

Підготовчий період та передумови створення партії[ред. | ред. код]

Ігнацій Дашинський разом із групою своїх товаришів-студентів став одним з основних ініціаторів утворення Галицької робітничої партії.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Жерноклеєв О. С.Національні секції австрійської соціал-демократії в Галичині й на Буковині (1890—1918 рр.).– Івано-Франківськ: Видавничо-дизайнерський відділ ЦІТ, 2006.– 536 с. ISBN 966-640-183-5
  • Ярослав Грицак. Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота (1856 –1886)// Український науковий інститут Гарвардського університету. Інститут Критики.— К.: Критика, 2006.— 632 с. ISBN 966-7679-96-9

Посилання[ред. | ред. код]