Поляков Максим Валерійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Максим Валерійович Поляков
Макс Поляков
Фото
Народження: 30 червня 1977(1977-06-30) (42 роки)
  місто Запоріжжя, Україна
Громадянство: Україна Україна
Кар'єра
Firefly Aerospace Засновник
Noosphere Ventures Partners LP Генеральний партнер
Нагороди / премії
нагороджений національною премією України «Людина Року»
Освіта Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара

Поляков Максим Валерійович (англ. Max Polyakov; нар. 30 червня 1977(19770630), Запоріжжя) — український та американський підприємець у сфері космічних технологій і IT, економіст, громадський діяч, інвестор, філантроп.

Засновник та співзасновник аерокосмічної компанії Firefly Aerospace[1], ІТ компаній EOS DATA Analytics, HitDynamics, Maxymiser, Murka LLC, Cupid Plc, Renatus Media[2]. Ідейний ініціатор створення некомерційної громадської організації «Асоціація Ноосфера», інжинірингової школи Ноосфера (Україна). Генеральний партнер у венчурному Фонді «Noosphere Ventures Partners LP»[3].

Освіта та наукова діяльність[ред. | ред. код]

Макс Поляков народився в сім'ї інженерів запорізької філії «Хартрон», одного з провідних підприємств ракетно-космічної галузі України, що займається розробкою систем управління та електроніки.

У 2011-му році закінчив аспірантуру Дніпровського національного університету.

У 2013 році Поляков отримав вчений ступінь в області міжнародної економіки, захистивши дисертацію «Парадигма — модель розвитку інформаційних технологій в глобальній економіці та форми її реалізації».

Є автором кількох наукових статей та співавтором 10 патентів на винаходи, в тому числі унікальною системою ID для управління особистими даними.

Бізнес[ред. | ред. код]

Після закінчення ВНЗ, у 2001 році Поляков створив свою першу компанію AlarIT Ukraine, яка займалася розробкою ПЗ для закордонних клієнтів на аутсорсі. За три роки кількість співробітників компанії збільшилася з 6 до 100 людей. AlarIT мала широку клієнтську мережу в США та Європі.

У 2005 році Макс Поляков в партнерстві з закордонним інвестором з Великої Британії Біллом Доббі створюють компанію IDE Group з головним офісом в Единбурзі. В бізнес-групу входили такі проекти, як EasyDate (у 2010 році перейменований в Cupid plc), Murka, HitDynamics, Maxymiser.

У 2006 році партнери продали свій проект Hitdynamics великій британській компанії Hitwise, що спеціалізується на бізнес-аналітиці. Пізніше, у 2015 році інший проект Maxymiser купує американська корпорація Oracle[4].

З 2006 року Поляков розвиває власні національні IT-проекти в Україні, такі сайти-агрегатори як: price.ua, avtopoisk.ru, trud.com, naydidom.com, sravni.com. Проектні офіси розміщувалися в Дніпрі, Харкові, Запоріжжі та Києві.

У 2010 році сервіс Cupid PLC під управлінням Полякова виходить з IPO (Initial Public Offering) на Лондонську Фондову біржу. Через рік компанія визнається технологічним проектом, який найшвидше розвивається, за версією аудиторської компанії Deloitte.

У 2012 році Макс Поляков створює Renatus Media — компанію у сфері мобільних ігор. Спочатку проект розробляє софт для пострадянських країн, але пізніше починає видавати продукти для Apple Store, Google Play, Amazon і Facebook.

В цьому ж році Поляков переїжджає в США, до Кремнієвої долини, Менло Парк, Каліфорнія. Там він стає співзасновником Фонду венчурних інвестицій Noosphere Ventures Partners.

EOS DA[ред. | ред. код]

З 2015 року Поляков перемикається з IT-проектів на космічні технології та створює компанію EOS DATA Analytics з офісами в США та Україні. Проект займається розробкою та впровадженням хмарної платформи для обробки та аналізу супутникових даних. На земних орбітах перебуває кількасот діючих супутників ДЗЗ (дистанційного моніторингу Землі), і EOS Platform покликана допомогти використовувати інформацію, отриману з них, в корисних цілях. Інструментами EOS DA користуються сотні державних інститутів, комерційних компаній, громадських та наукових організацій по всьому світу.

Firefly Aerospace[ред. | ред. код]

У 2017 році Поляков та Noosphere Ventures купують американський космічний стартап Firefly Space Systems ракетного інженера Тома Маркусика, який до цього працював у Virgin Galactic, Blue Origin, SpaceX.[5]

Натхненний ідеєю Нового космосу — здешевленням космічних запусків шляхом впровадження інновацій в космічні технології, Маркусик у 2014 році створює власну компанію, щоб будувати ракети-носії легкого та середнього класу Alpha і Beta. Однак, залучених інвестицій не вистачає, і через два роки проект виявляється на межі закриття. Макс Поляков підтримав ідеї Маркусика, дав компанії друге дихання та нове ім'я — Firefly Aerospace.

Бізнесмен залучив до роботи над легкою ракетою Firefly Alpha українських вчених та інженерів, що значно прискорило процес її створення. У травні 2018 року в місті Дніпро був відкритий R&D Центр Firefly, в якому сьогодні працює 140 українських фахівців. Нагадаємо, що саме Дніпро є колискою української космонавтики, яка подарувала світові таких гігантів ракетно-космічної галузі, як ПІВДЕНМАШ і КБ «Південне».

Перший запуск РН Firefly Alpha заплановано на кінець 2019 року. Навесні на тестовому майданчику Firefly в Техасі успішно пройшли випробування двигунів 1 і 2 ступені. Firefly уклала контракти на постачання пускових послуг з такими компаніями, як D-Orbit, AirBus, SSTL.

Соціальна діяльність[ред. | ред. код]

NES[ред. | ред. код]

У 2014 році з ініціативи Полякова в Дніпрі (Україна) створюється інжинірингова школа — Noosphere Engineering School (NES). Проект являє собою мережу лабораторій, створених на базі технічних кафедр провідних університетів України, де студенти мають можливість отримувати спеціальні знання в галузі інженерії та передових технологій, тестувати і реалізовувати свої інноваційні ідеї. За 5 років NES відкрила 7 лабораторій в Дніпрі, Черкасах, Києві, Житомирі та Рівному[6][7].

Асоціація «Ноосфера»[ред. | ред. код]

У 2016 році Поляков створює некомерційну громадську організацію "Асоціація «Ноосфера», яка займається організацією та проведенням профільних науково-технічних івентів. З 2015 року Асоціація починає співпрацювати з Міжнародною Федерацією авіаційного спорту (FAI) і щорічно організовує заходи з ракетомодельного спорту.

Сім'я[ред. | ред. код]

Одружений, батько 4 дітей.

Нагороди та досягнення[ред. | ред. код]

2009 — «Підприємець року» в Шотландії за версією Ernst & Young[8].

2017 — почесний кавалер FAI за значний внесок у вдосконалення систем управління спортивними подіями та нарахування очок.

2018 — нагороджений національною премією України «Людина Року» «За вагомий внесок у відродження українського космосу»..

Примітки[ред. | ред. код]