Полярні пустелі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Полярні пустелі - Це регіони Землі, які підпадають під крижаний клімат (EF за класифікацію Кеппена). Незважаючи на низьку загальну кількість опадів, щоб зазвичай класифікувати її як пустелю, полярні пустелі відрізняються від справжніх пустель (BWh або BWk за класифікацією Кеппена) низькими річними температурами та випаровуванням. Більшість полярних пустель вкриті льдовиковими щитами, льдовиковими полями або льдовиковими шапками.

Полярна пустеля з ґрунтовою структурою, характерною для чергування замерзання та відтавання

Полярні пустелі є одним із двох полярних біомів, а інший – арктичною тундрою. Ці біоми розташовані на полюсах Землі, охоплюючи більшу частину Антарктики в південній півкулі та в північній півкулі, що простягається від Арктики до Північної Америки, Європи та Азії. На відміну від тундри, яка може підтримувати рослинне і тваринне життя влітку, полярні пустелі є переважно безплідним середовищем, що містить постійні плоскі шари льоду; через дефіцит рідкої води те ж саме стосується небагатьох територій, вільних від льоду. Однак є докази існування певного життя в цьому, здавалося б, негостинному ландшафті: відкладення органічних і неорганічних речовин у товщі льоду містять мікробні організми, тісно пов’язані з ціанобактеріями, здатні фіксувати вуглекислий газ із талої води.

Перепади температури в полярних пустелях часто переходять температуру замерзання води. Це чергування «замерзання-відтавання» утворює візерункові текстури на землі діаметром до 5 м (16 футів).

Більша частина внутрішньої частини Антарктиди займає полярна пустеля, незважаючи на товстий крижаний покрив. Навпаки, сухі долини Мак-Мердо в Антарктиді, незважаючи на те, що вони не мали льоду протягом тисяч років через стоковий вітер, але містять ефемерні потоки та гіперсолоні озера, характерні для крайніх неполярних пустель, не обов’язково є полярними пустелями.

Полярні пустелі відносно поширені під час льодовикових періодів, оскільки льодовикові періоди, як правило, сухі.

Кліматологи висловили занепокоєння щодо впливу глобального потепління на полюси льоду в цих полярних біомах.

[джерело?]

Вплив і транспірація на клімат

Посилання[ред. | ред. код]