Поліспаст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поліспаст на вітрильнику «Меркатор»

Поліспа́ст (грец. πολύσπαστον, πολύσπαστος — натягуваний багатьма мотузками) — таль, вантажопідйомний пристрій, з кількох рухомих блоків, що їх огинає канат (або трос), що призначений для виграшу в силі (силовий поліспаст) або у швидкості (швидкісний поліспаст).

У техніці[ред.ред. код]

Поліспасти.JPG

Звичайно поліспаст є частиною механізмів підйому та зміни вильоту стріли підйомних кранів та такелажних пристроїв. У разі потреби поліспаст об’єднують з лебідками.

Самостійно поліспаст використовується для підйому або опускання невеликих вантажів (наприклад, шлюпок на судах). В силовому поліспасті вантаж підвішують до рухомої обойми, а тягове зусилля прикладають до гілки канату, що збігає з останнього з блоків, що їх цей канат огинає (див. малюнок). Сила натягу каната (без урахування втрат на тертя) визначається як частка від поділу маси вантажу на кратність поліспасту (під кратністю розуміють число гілок канату, на котрі розподіляється вантаж).

Швидкісний поліспаст — наразі, обернений силовий поліспаст, тобто такий, де зусилля (звичайно від гідравлічного або пневматичного тягового циліндру) прикладається до рухомої обойми, а вантаж підвішують до збігаючого кінця каната. Виграш у швидкості у цьому випадку досягається завдяки збільшенню висоти підйому вантажу, котра дорівнює добутку ходу поршня силового циліндру на кратність поліспасту.

У альпінізмі[ред.ред. код]

В альпінізмі поліспаст широко використовується для натягування мотузок при переправі, підйому вантажу або постраждалої людини, і т. ін. Позаяк джерелом тягнучого зусилля є людські руки, а замість блоків використовуються альпіністські карабіни з більш високою, ніж у блоків, силою тертя, більш ніж подвійні-потрійні поліспасти в альпінізмі використовуються рідко

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]