Політична коректність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Політи́чна коре́ктність або політкоре́ктність — сталий стиль, тобто, політика толерантного відношення до суперечливих явищ у суспільстві з метою стримування розростання руйнівних образ чи прихованих суперечок. Часто, включає в себе регламентований стиль мовлення, регмаментовану термінологію та поведінку. Метою є мінімізація образи представників меншин чи груп суспільства на підгрунті расових, релігійних чи культурних ідей. Стиль політкоректності часто використовується для приховування образ які не сприймаються як такі більшістю. Сам термін і його використання є гострополемічними.

Особливості явища[ред. | ред. код]

Слід розуміти, що політкоректність, це не просто новий синонім для таких понять як ввічливість чи толерантність. Політкоректність це певна політика, певний спосіб поведінки. Особливостями політкоректності є її крайня запобігливість — засуджуються не просто образливі вчиники, а усе що потенційно може бути образливим. В разі оцінки мотивації вчинку чи слів які можуть розглядатися як образливі обирається як правило варіант інтерпретації максимально близький до зумисного вчинку. Також для політкоректності характерна крайня неконфліктність — в разі якщо виникає вибір між кількома варіантами інтерпретації події, факту, вчинку обирається найменш образливий навіть якщо він є менш імовірним чи навіть відверто надуманим. Ще однією особливістю практики політкоректності є неоднаковість підходу. Оскільки сучасна політкоректність виросла з руху за права меншин як правило одні групи розглядаються як жертви, а інші як агресори. Власне сама політкоректність застосовується майже виключно саме щодо дій «агресорів», відносно до «жертв».

Історія[ред. | ред. код]

Появу терміну політкоректність можна віднести до 1793 р., коли Верховний Суд США розглядав справу «Чізхольм проти Джорджії[en]». В рішенні Суду був вжитий термін not politically correct — політично некоректний, суспільно неприйнятний.

Приклади[ред. | ред. код]

  • Використання «Афроамериканець» (англ. Afro american) замість «негр» (negro, nigger)
  • Використання «Неповносправний», «з особливими потребами» замість «інвалід»
  • Використання «з надлишковою вагою», «схильна(ий) до повноти» замість «ожиріння»

Джерела[ред. | ред. код]

  • Коректність політична //Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х. : Право, 2015

Література[ред. | ред. код]

  • О. Сахань. Політична коректність // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.578 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред. | ред. код]