Krytyka Polityczna

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Політична критика)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Політична критика
Krytyka Polityczna
Країна видання Польща
Періодичність виходу квартальник
Мова польська, є українська і англомовна версії
Головний редактор Sławomir Sierakowski[d]
Засновник Славомір Сєраковський
Видавець Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
Засновано 2002

Веб-сторінка: krytykapolityczna.pl
ukraine.politicalcritique.org

Політична критика (пол. Krytyka Polityczna) – польський лівий суспільно-політичний журнал, що виходить із 2002 року. Засновником і головним редактором є Славомір Сєраковський. Окрім польського є також англомовне та українське видання «Політичної критики».

Мета й діяльність[ред. | ред. код]

Метою «Політичної критики» є творення нового лівого середовища в Польщі. Однією з цілей журналу і створеного навколо нього середовища є також поєднання досі розділених один від одного культурних полів: політичного, наукового, літературного, театрального, кінематографічного та художнього. «Критика політична» співпрацює з багатьма установами, організаціями, неформальними групами та спільнотами, зокрема з Корпорацією Ha!art, TR Warszawa тощо.

Середовищем «Політичної критики» були створені також центр публічних дискусій, презентацій художніх робіт та соціальних і політичних проектів у Варшаві: в 2006-2009 рр. — центр REDakcja, з 2009 року — центр «Новий чудовий світ» (пол. Nowy Wspaniały Świat).

Також у багатьох містах Польщі діють читацькі осередки «Політичної критики», які ставали центрами соціально-критичної думки та соціальної активності.

Окрім того, в грудні 2006 року «Політична критика» у співпраці з Корпорацією Ha!art, започаткувала випуск нової книжкової серії — Seria Krytyki Politycznej, а у вересні 2007 року створила нове, незалежне видавництво – Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Редакторами та перекладачами видавництва є члени команди Політичної критики. Обкладинки та ілюстрації готують художники пов'язані з середовищем ПК: Артур Жмієвський, Вільгельм Сасналь та інші.

З 2012 року «Політична критика» відкрила інтернет-портал, що працює як щоденна інтернет-газета, сфокусована на актуальних політичних і культурних подіях Польщі та всього світу. Журнал створений за підтримки Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe та Open Society Foundations.

До кінця 2015 журнал частково фінансувався Міністерством культури і національної спадщини Польщі.

Українське видання[ред. | ред. код]

З 2009 року в Центрі візуальної культури НаУКМА діяв неформальний осередок «Політичної критики», який почав видавати українську версію журналу, що стала першим міжнародним видавничим проектом «Політичної критики». Протягом 2011-2014 років було видано 5 чисел журналу:

 1. «Політичні наркотики» (присвячений (де)криміналізації наркотиків)[1],
 2. «Слава ворогам!» (присвячений правому радикалізму)[2],
 3. «Секс і політика»[3],
 4. «СВБД ПСРТ» (присвячений репресіям проти групи «Pussy Riot»)[4],
 5. «Нам нема що втрачати, крім наших майданів»[5].

Рецензії на числа журналу виходили в журналах «Критика»[6][7][8] та «Спільне»[9].

В січні 2015 року почала працювати україномовна версія сайту «Політичної критики»[10].

2018 року сайт «Політична критика» запустив проект «Невидима праця», метою якого було показати життя, умови роботи й боротьбу за їхнє покращення людей різних професій, які, попри суспільну важливість своєї праці, нечасто потрапляють до поля зору ЗМІ[11][12].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Політична Критика 1: Політичні наркотики
 2. Політична Критика 2: Слава ворогам!
 3. Політична критика 3: Секс і політика
 4. Політична критика 4: СВБД ПСРТ
 5. Політична критика 5: Нам нема що втрачати, крім наших майданів
 6. Максим Карповець. Славой Жижек, Павло Альтхамер, Сергій Жадан.... Політична критика. 2011, №1 // Критика. — Серпень 2011
 7. Сергій Гірік. Андреас Умланд, Антон Шеховцов, Віталій Атанасов.... Політична критика, 2011, № 2 // Критика. — Червень 2012
 8. Василь Черепанин, Леся Кульчинська, Ольга Папаш.... Політична критика. Нам нема що втрачати, крім наших Майданів // Критика. — Листопад 2016
 9. Олексій Вєдров. Вороги навколо // Спільне. — 2012, №5.
 10. Krytyka Polityczna зайшла в Україну
 11. Люди рабочих профессий часто боятся отстаивать свои права, - координатор проекта «Невидима праця». Громадське радіо (uk-UA). Процитовано 2018-10-28. 
 12. Невидима праця. Політична Критика. Процитовано 2018-10-28. 

Посилання[ред. | ред. код]