Політична ідеологія
Політи́чна ідеоло́гія — система концептуально оформлених уявлень, ідей і поглядів на політичне життя, яка відбиває інтереси, світогляд, ідеали, настрої людей, класів, націй, суспільства, політичних партій. Політична ідеологія може розглядатися як форма суспільної свідомості і як явище культури.
Сутність політичної ідеології[ред. | ред. код]
На відміну від науки, ідеологія містить не тільки знання про політичне життя, але й оцінку політичних процесів з позицій носія даної ідеології, тобто містить також і різні упередження.
Політична ідеологія створюється діяльністю певних верств або навіть окремих особистостей. Ідеологія є живильним ґрунтом для формування суспільно-політичних рухів. З визначення політичної ідеології настає, що в будь-якому випадку вона є різновидом корпоративної свідомості, що відбиває суто групову точку зору на хід політичного і соціального розвитку, що відрізняється схильністю до духовного експансіонізму.
Основними функціями політичної ідеології є: оволодіння суспільною свідомістю, впровадження в нього власних критеріїв оцінки минулого, сьогодення і майбутнього, створення позитивного образу в очах громадської думки пропонованих нею цілей і завдань політичного розвитку. При цьому політична ідеологія покликана не стільки поширювати, пропагувати свої цілі та ідеали, скільки добиватися цілеспрямованих дій громадян на виконання поставлених нею завдань.
З точки зору політичних функцій, ідеологія прагне згуртувати, інтегрувати суспільство або на основі інтересів якої-небудь певної соціальної (національної, релігійної тощо) групи, або для досягнення цілей, які не спираються на конкретні верстви населення (наприклад, ідеологія анархізму, фашизму).
Структура[ред. | ред. код]
- Політична теорія.
- Суспільно-політичний ідеал ("світле майбутнє").
- Концепція політичного розвитку.
- Політичні символи.
Різновиди політичної ідеології[ред. | ред. код]
Відмінності між різними типами ідеологічного обґрунтування політики стосуються організації економічної та інших сфер суспільного життя, місця і ролі держави в суспільстві, взаємодії особи, суспільства і держави, шляхів і засобів суспільних перетворень. Відповідно до цього виділяють 3 основних політичних ідеології: лібералізм, консерватизм, соціал-демократія. Значну роль у сучасному світі відіграють також національні ідеології, правий неоконсерватизм екстремістського толку, фашизм, анархізм, ідеологія «зелених» та інші.
- Анархізм
- Комунізм
- Консерватизм
- Лібералізм
- Лібертаріанство
- Мінархізм
- Націонал-більшовизм
- Націонал-соціалізм (нацизм)
- Націоналізм
- Пацифізм
- Расизм
- Рашизм
- Соціал-націоналізм
- Соціалізм
- Фашизм
- Федералізм
- Християнська демократія
Див. також[ред. | ред. код]
Джерела[ред. | ред. код]
- Енциклопедичний політологічний словник. — К.: Генеза, 1997
- (укр.) Чигирин Ю. Ю. «Політична ідеологія: минуле, сучасне, майбутнє», Фонд політичних стратегій ім. Джона Кеннеді. — К. : ДП «Видавництво Зовнішня торгівля», 2004. — 45с. — Бібліогр.: с. 43-45. — ISBN 966-8517-06-7.
Література[ред. | ред. код]
- В. Лісовий. Ідеології політичні // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.
- Г. Дашутін. Ідеал політичний // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.274 ISBN 978-966-611-818-2
- М. Михальченко. Ідеологія політична // Політична енциклопедія. — с.276
- М. Обушний, Н. Сіданіч. Платформа політична // Політична енциклопедія. — с.559
Посилання[ред. | ред. код]
![]() |
Це незавершена стаття про політику. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |