Поморник короткохвостий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поморник короткохвостий
Arctic skua at svalbard norway.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Euraryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Поморникові (Stercorariidae)
Рід: Поморник (Stercorarius)
Вид: Поморник короткохвостий
Біноміальна назва
Stercorarius parasiticus
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Stercorarius parasiticus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Stercorarius parasiticus
EOL logo.svg EOL: 1049569
ITIS logo.svg ITIS: 176793
IUCN logo.svg МСОП: 22694245
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 54059
Fossilworks: 83387

Помо́рник короткохво́стий (Stercorarius parasiticus) — морський птах з родини поморникових (Stercorariidae). В Україні рідкісний залітний вид.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Більшу частину року поморник проводить у відкритому морі. Він літає над водними просторами, не віддаляючись більш ніж на 50 км від берега. На сушу поморник опускається під час перельотів або коли дмуть сильні вітри. Його гніздові колонії розташовані в арктичній тундрі, на скелястих очтровах або в болотистих районах, що розкинулись уздовж узбережжя. Короткохвості поморники багато часу проводять у повітрі. Вони літають низько над водою, при цьому птахи енергійно змахують крилами. Поморник може протистояти навіть сильному вітру. На суші цей хижак сміливо атакує великих птахів або ссавців, що намагаються наблизитись до гнізда. Короткохвостий поморник, захищаючи гніздо кидаєтся навіть на людей. Він атакує людину з повітря і намагаєтся вдарити дзьобом по голові.

Міграції[ред.ред. код]

У серпні поморники залишають північні гніздові колонії й відправляются на південь. Птахи летять над морем. Короткохвості поморники можуть длати велечезні відстані над водою. Молодих птахів спостерігали на узбережжі Іспанії всього через кілька тижнів як вони залишили свої північні колонії. У той час, коли в Центральній Європі починаєтся зима, поморники добираются до Африканського континенту. Більшість птахів зимують на південь від екватора.

Розмноження[ред.ред. код]

Короткохвості поморники гніздяться нещільними колоніями. Кожна пара має у своєму розпорядженні окрему ділянку, яку запекло захищають обидва птахи. Зазвичай короткохвості поморники сидять на узвищі й стежать, чи не наближаєтся небезпека. У період гніздування поморники агресивні по відношенню до інших птахів свого виду. Під час токування самці здійснюють польоти, що складаются з чудових акробатичних трюків. Ритуал токування продовжуєтся на землі. Самець пропонує партнерші їжу, а вона випрошує її як це роблять пташенята. Потім пара займаєтся облаштуванням гнізда. Батьки насиджують кладку поперемінно. Через місяць з яєць з'являются пташенята. Вони вкриті м'яким темно-коричневим пухом. Через декілька днів пташенята виходять з гнізда, проте ще якийсь час вони ховаются в укритті неподалік. Батьки ще певний час піклуются про своїх малюків, годують їх. Пташенята стають на крило у 25 днів.

Живлення[ред.ред. код]

Короткохвості поморники завжди гніздяться тільки на узбережжі. Ці птахи добре пристосовані до «піратського» способу життя. Пальці ніг з'єднані плавальною перетинкою та озброєні гострими кігтями. Короткохвості поморники живляться кормом, здобутим іншими морськими птахами (клептопаразитизм). Щойно в поле зору поморника потрапляє птах який летить зі здобиччю він кидаєтся за ним навздогін і атакує його примушуючи викинути здобич з дзьоба. Іноді поморники переслідують птахів зграями в такому випадку вони без сумніву змусять птаха викинути здобич. Короткохвостий поморник може полювати і сам. Дуже часто він ловить рибу, ракоподібних та дрібних головоногих молюсків що плавають біля поверхні води, супроводжує рибацькі чавни і харчуєтся викинутими за борт відходами. Короткохвостий поморник не проти поживитися падаллю крупних тварин, яких викинули на берег хвилі.

Джерела[ред.ред. код]

У світі дикої природи № 67