Помпея Плотіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Помпея Плотіна
Head Roman woman Glyptothek Munich 405.jpg
Народилася 65
Нім
Померла 121
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність філософ
Титул консорт-королева
У шлюбі з Траян[1]

Помпея Плотіна (лат. Pompeia Plotina, * 70 — † бл. 123) — дружина римського імператора Траяна.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила у роду Помпеїв, нащадків італійських колоністів. Донька Луція Помпея Планта та Плотії. Народилася у м.Немаус (сучасний Нім, Франція). За деякими відомостями Помпея була народжена в Іспанії. Одружилася з Траяном десь у середині 80—х років. З цього часу постійно була разом з чоловіком. У 96 році Помпея Плотіна була разом з Траяном у Колонії Агріппіни (сучасний Кельн), коли прийшла звістка про усиновлення його імператором Нервою.

Після здобуття імператорської влади Траяном у 98 році Помпея Плотіна відігравала важливу роль у налагодженню відносин між імператором та сенатом, провінціалами, іншими станами. Так Плотіна домоглася прийняття законів, які обмежили здирництво з боку намісників у римських провінціях. Також за її наполягання були створені фонди для виплати аліментів сиротам на території Італії, захисту дітей, покинутих при народженні. У 100 році сенат надав Помпеї Плотіні титул Августи.

Стосунки поміж Траяном та Помпеєю були гарні, майже без сварок. Це пов'язано з цим, що імператор більш за все цікавився війною, хлопчиками та вином. Завдяки гомосексуальності чоловіка Плотіна мала більше волі. Як Августа Плотіна намагалася досягти головної своєї мети — передати владу Адріанові, який за деякими відомостями був її коханцем. Для цього Помпея Плотіна спочатку домоглася у 100 році укладення шлюбу поміж родичкою Траяна — Вібією Сабіною — та Адріаном, що наблизило останнього до влади, хоча Траян був проти цього. В цьому Плотіні допоміг префект претор Ацилій Атіан.

Помпея Плотіна супроводжувала чоловіка під час його війни з Парфією у 115—117 роках. З 8 на 9 серпня 117 році Траян помер у Селінунті (Кілікія). Саме в цей час Плотіна домоглася від Траяна підписання указу про усиновлення Адріана й заповіту про передачу останньому імператорської влади. За деякими відомостями ці папери були підроблені Плотіною. Тим самим саме Помпеї Плотіні належить визначна роль в тому, що Адріан став імператором.

В подальшому, за правління Адріана, Помпея Плотіна жила у Римі, зберігаючи свій вплив на державні справи. Померла вона 1 січня 123 року. Після смерті була зарахована до богів. Похована була під колоною Траяна. На її честь Адріан наказав побудувати храм у Римі та базиліку у Немаусі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Benario, Herbert, "Trajan (A.D. 98-117)", De Imperatoribus Romanis.
  1. Любкер Ф. Plotina // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, Л. А. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — Санкт-Петербург: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 1062.