Понеділок без м'яса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

«Понеділок без м’яса» англ. «Meatless Monday», «Meat Free Mondays» - міжнародний рух, який закликає людей не їсти м’яса по понеділках, тим самим покращуючи своє здоров’я, а також «здоров’я планети».

Рух закликає до боротьби з глобальним потеплінням, шляхом зниження споживання м’ясної продукції. Активісти вважають, якщо кожна людина хоча б один день на тиждень не буде вживати м'ясо, то тим самим надасть велику послугу екології Землі. На вироблення м’ясних продуктів припадає 18% загального викиду вуглеводню в атмосферу, що призводить до посилення парникового ефекту.

Понеділок, як день без м’яса був вибраний з кількох причин. П’ятниця вже є традиційним не м’ясним днем для католиків і православних вірян. Понеділок – початок нового тижня, день коли люди повертаються до своєї рутини, а нездорові звички, які переважали на вихідних, можна замінити корисним вибором.[1]

До руху вже приєдналися ряд великих університетів і підприємств США, сер Пол Маккартні, Альберт Гор, Гвінет Пелтроу, Кейт Мосс. Найбільший резонанс і розвиток рух отримав в США, Англії, Бразилії, Канаді, Ізраїлі, Автралії, Бельгії.

Історія[ред.ред. код]

«Пісний понеділок» або «Понеділок без м’яса» почав своє існування в Першу світову війну, коли Міністерство Харчової Промисловості США звернулося до громадян із проханням відмовитися від м’яса раз на тиждень (в понеділок) і від хліба (в середу) для того, щоб зекономити продукти і зробити додаткові консерви і продуктові посилки, які відправляли в Європу, де, на той час, відчувалась нестача харчів. Термін був забутий на деякий час, але пізніше до нього знову звернулися з тією ж метою під час Другої Світової.

Понеділок без м’яса є не комерційною ініціативою The Monday Campaigns Inc. у співпраці з Медичною школою Блумберга при Університеті Джона Гопкінса в 2003 р. Пізніше цю ініціативу підтримали різні країни світу. Першими приєдналися до руху британці. Сер Пол Маккартні разом з доньками Стеллою і Мері відкрили офіційний сайт[2] в підтримку здорових понеділків. В жовтні 2009 р. Понеділок без м’яса був запущений в Сан-Пауло Бразильською Вегетаріанською спільнотою при безпосередній державній підтримці.

В квітні 2009 р. програма "Понеділок без м’яса" випустила інформаційне відео, в якому були висвітлені всі ефекти на зміни в кліматі, які призводить споживання м’яса.

6 квітня 2010 р. Сан-Франциско став першим містом США, який офіційно проголосив понеділок «днем без м’яса». В листопаді 2012 р. офіційно приєднався до руху Лос-Анджелес. В багатьох ресторанах світу по понеділках не продають м’ясні страви.

В березні 2012 р., Уряд Хорватії так само підтримав ініціативу, виключивши м'ясо з меню Міністерства Довкілля й Охорони Природи по понеділках.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]