Понцирус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Poncirus trifoliata1.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Сапіндоцвіті (Sapindales)
Родина: Рутові (Rutaceae)
Рід: Понцирус (Poncirus)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Citrus trifoliata
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Poncirus
EOL logo.svg EOL: 581896
IPNI: 774884-1

Понцир трилистий[1] (Poncirus trifoliata, Citrus trifoliata) — вид рослин родини рутових.

Інші назви: трилистий апельсин; понцирус трилистий; лімон японський трьохлистий[1].

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Понцирус трилистий — кущ або дерево висотою 3-6 м. Батьківщиною вважається — Північний та Центральний Китай, Корея і Гімалаї. Сьогодні тернистий лимон вирощують у всьому світі. Понцирус трилистий — відноситься до родини рутових (рід — цитрусові), але на відміну від усіх своїх вічнозелених родичів це єдиний листопадний представник роду цитрусових.  

Тернистий лимон — один з найбільш холодостійких представників цитрусових, переносить пониження температури до -15 °С, а у сніжні зими витримує морози і до -20 °C. За міжнародною шкалою моростійкості USDA може рости у зоні 6.

Коренева система відносно невелика. Надає перевагу сонячним і захищеним від вітру місцям, родючим і дренованим ґрунтам. Однак  може рости на будь-яких землях, навіть на важких глинистих ґрунтах.

Молоді однорічні пагони голі, зелені, з пазушними колючками довжиною 2-5 см, на старших гілках кора зеленувато-сіра.  Листя почергове, трійчасто розсічене, з сидячими листочками, центральний листок може досягати 5 см в довжину, два бічні листки — близько 3 см. Як і інші цитрусові при розтиранні листки виділяють злегка пряний запах. Восени листя стає помаранчевим.

Квіткові бруньки на відміну від інших цитрусових закладаються восени. Квіти двостатеві, майже сидячі, поодиночні, іноді парами в пазухах листків, відносно великі діаметром 3-5 см, білі і схожі на інші цитрусові, але менш ароматні. Квітка має 4-5 довгастих пелюсток, та 10-20 рожевих тичинок, що на відміну від інших цитрусових рослин є вільними і не зростаються. Період цвітіння триває з квітня по травень. Запилюється  комахами.

Плоди кулясті, діаметром 3-5 см, спочатку зелені, при дозріванні жовті, густо покритої оксамитовим пушком, багатонасінні, містять від 25 до 40 насінин. Шкірка важко відділяється від м'якушу. М'якуш із сильним цитрусовим ароматом, смак гіркувато-кислий, зі слабким гіркуватим присмаком. Гіркота частково через наявність речовини порчирин. У свіжому вигляді плоди не вживаються через смоляний присмак, але годяться для технологічної переробки і виготовлення мармеладу, варення, вина, вітамінних тонізуючих напоїв. В Японії та Китаї  висушені і подрібнені плоди використовуються як приправа до страв та випічок.

У східній медицині плоди тернистого лимона широко використовуються як засіб для лікування алергічних запалень.

Шкірка плодів має антивірусну, анальгезуючу, жарознижуючу, сечогінну дію.

Сік тернистого лимона використовують проти грибкових захворювань шкіри та нігтів.

Після проведених досліджень було виявлено, що екстракт плодів лікує гастрит, виразки шлунку та дванадцятипалої кишки, має протиалергічну і протипухлинну дію і може бути використаний як противірусний засіб. Також дослідження довели, що витяжка  лікує нейронні пошкодження мозку, а після 10-ти тижневого прийому водного екстракту був помітний результат схуднення.

Тернистий лимон є досить моростійкий і тому найчастіше використовується підщепа для всіх цитрусових, та в селекції всіх цитрусових дерев. Також використовується як карликова підщепа для низькорослих кімнатних цитрусових типу бонсай.

Тернистий лимон стійкий до цитрусових нематод та цитрусової фітофторори (Phytophthora citrophthora).

Тернистий лимон дуже гарно виглядає в декоративному саду, також його дуже часто використовують для створення красивих живоплотів.

Низькорослий сорт (максимум до 2-х метрів) «Літаючий дракон» із покрученими стеблами та густими і сильно вигнутими шипами робить живопліт практично непроникним природним бар'єром.

Останнім часом тернистий лимон почали використовувати як захисний бар'єр вздовж автомагістралей.

Тернистий лимон легко схрещується з усіма видами родини цитрусових, однак гібриди зазвичай стерильні. Збірний термін для цих гібридів цитронцирус — сitroncirus.

Сорти і гібриди тернистого лимона.

1. «Літаючий дракон» (Poncirus trifoliata var. Monstrosa) — кущ із дуже звивистми гілками та дрібненьким листям,

2. цитрадія — тернистий лимон × гіркий апельсин,

3. цитранжкуат — лимон × цитранж,

4. цинтон — тернистий лимон × цитранж вар. Раск,

5. цитрумело — тернистий лимон  × грейпфрут,

6. цитранж — тернистий лимон × солодкий апельсин. Сорти цитранж «Citrange var. Willts» та «Citrange var. Раск»  мають їстівні плоди.  

7. цитрандарин — понцирус × мандарин,

8. цитремон — тернистий лимон × лимон,

9. сатсуманжі — тернистий лимон × японський мандарин кинкан, а також багато інших.

Всі ці гібриди F1 мають дві спільні характеристики. По-перше, вони не настільки морозостійкі, як тернистий лимон, витримують 10-15 °С морозу. По-друге, плоди всіх гібридів є кислі і в різній степені гіркуваті.

Примітною особливістю цих цитрусових гібридів — це здатність рости далеко за межами класичної помірної зони вирощування цитрусових.

Через морозостійкість тернистий лимон є найкращою підщепою для цитрусових дерев. Усі цитрусові та їхні гібриди, щеплені на тернистому лимоні, як правило є набагато витривалішими, ніж при вирощуванні на своїх коренях. Тернистий лимон є стійким до цитрусових нематод, до збудників деяких захворювань, таких як трістеза, ксилопороз, псороз, а також може рости на лужних, солончакових ґрунтах. Завдяки цим якостям тернистий лимон є одним з найважливіших підщеп і широко використовується в промисловому вирощуванні різних видів цитрусових (апельсин, мандарин, лимон та ін.). Тернисті лимони посаджені поблизу культурних цитрусових дерев завдяки перехресному запиленню значно підвищуюють урожаї. Також використовується як карликова підщепа для низькорослих кімнатних цитрусових деревців та бонсаю.  

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]