Понятовські

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Цьолек — герб Понятовских

Понятовські — польський князівський рід. Своє походження вони ведуть від італійських вихідців XVII ст. Тореллі, з яких один, на ім'я Джузеппе (Giuseppe Salinguerra Torelli, 1608–1678), близько 1629 р. одружився з Софією, спадкоємицею володаря містечка Понятова, та отримав прізвище Понятовський.

Від їхніх онуків Ігнатія та Станіслава Понятовських пішли дві гілки, з яких перша, володіючи маєтками на Україну, не грала важливу роль в історії Польщі. До Понятовським іншої гілки (герба Цьолек) належать:

Відомі представники роду[ред.ред. код]

 • Станіслав Понятовський (16761762) — каштелян краківський, батько Станіслава-Августа; в молодості служив у військах австрійських під начальством принца Евгена; потім діяв у Польщі, підтримуючи Карла XII шведського, був ад'ютантом його; був прихильником Станіслава Лєщинського і супротивником Августа II; брав участь у Полтавській битві і втік після неї з Карлом XII до Туреччини, де захищав шведські інтереси перед султаном і сприяв оголошенню турками війни Росії; по смерті Карла XII визнав Августа II, вірно служив йому і в 1731 р. був вже воєводою Мазовецьким; по смерті Августа II невдало намагався допомогти Станіслава Лещинського і змушений був визнати Августа III, який призначив його каштеляном краківським. Дружина — Констанція Чарторижська (17001759). Написав, як вважають, «Remarques d'un Seigneur polonais sur l'histoire de Charles XII par Monsieur de Voltaire» (Гаага і Амстердам, 1741).
 • Адам Понятовський — хорунжий сєрадзький
 • Анджей Понятовський — брат короля, генерал австрійського вйська
 • Станіслав Август Понятовський (17321798) — останній польський король і великий князь литовський.
 • Станіслав Понятовський (1754–1833) — князь, племінник Станіслава Августа Понятовського, литовський підскарбій.
 • Юзеф Понятовський (1763–1813) — польський князь, племінник Станіслава Августа Понятовського, полководець.
 • Понятовський, Елена (1932 -?) — Мексиканська письменниця, журналістка, політичний активіст
 • Міхал-Єжи Понятовський (1736–1794) — рідний брат короля Станіслава-Августа, останній примас Речі Посполитої (1784), діяльний член Едукаційної комісії та її голова, прихильник і натхненник політики свого брата, змушений прийняти отруту, коли під час повстання Костюшка йому загрожувало повішення за перехоплену листування його з королем прусським.
 • Казімєж Понятовський — старший брат короля
 • Юзеф Понятовський (18161873) — князь, син Станіслава Понятовського, натуралізований в Тоскані, тосканський посол у Брюсселі (1819) й Лондоні (1850-53), з 1854 р. житель Парижа, сенатор під час другої імперії, автор численних опер: «Giovani di Procida» (1840), «Ruy-Blas», «Fianc ée d'Abydos», «Esmé ralda» та ін
 • Ізабеля з Понятовських Браніцька — дружина Яна Клємєнса Браніцкі

Див. також[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]