Поняття та види сільського туризму

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всесвітньовідомий Тунель кохання поблизу Рівного

Сільський туризм — це надання (чи отримання) послуг туристичних атракцій, асоційованих з відпочинком, по використанню екосистемного потенціалу агропромислового комплексу та локальної інфраструктури певного регіону сільської місцевості або ж її характерної колоритної особливості (культурної, архітектурної, етнічної, господарської тощо)[1].

Українське село[ред. | ред. код]

Українське село має багату історико-архітектурну спадщину, культуру, самобутній побут, самою природою даровані мальовничі ландшафти; наділене багатими лікувально-рекреаційними ресурсами. Багаті села з індивідуальним житловим фондом та добрими і працьовитими людьми. Разом з тим гострою проблемою для багатьох сіл є брак робочих місць, зростаючий надлишок робочої сили, вивільнюваної з сільськогосподарського виробництва. Враховуючи відсутність потрібних капіталовкладень на створення нових робочих місць, більше уваги варто приділяти галузям, які не потребують для свого розвитку великих коштів. До таких галузей відноситься і сільський туризм, який давно практикується в світі. Адже в селах, які мають відповідну рекреаційну базу, завжди відпочивало багато міського населення . Найпопулярнішими для сільського туризму в Україні на сьогодні є місця рекреаційних центрів з екологічно чистими екосистемами.

Різновиди сільського туризму в Україні[ред. | ред. код]

Всі види туризму функціонують в рамках галузевої ієрархічної взаємодії. В порядку спадної градації у системі туризму України існує такий один з видів туризму як екотуризм. У системі екотуризму України є один з таких різновидів туризму як зелений туризм. У зеленому туризмі розрізняють такі види туризму як сільський туризм і агротуризм, які мають відмінності за способом відпочинку хоч і схожі між собою за формою користування екосистемними ресурсами.

Якщо екосистемний потенціал агрокомплексу використовується для здійснення туристичної діяльності, що асоціюється з роботою (годування та догляд за тваринами, збір урожаю чи участь у виробництві сільськогосподарської продукції,  – то вид туризму варто відносити до поняття «агротуризм». Якщо в межах відповідно облаштованої інфраструктури здійснюється діяльність асоційована із тимчасовим недовготривалим відпочинком (риболовля, збирання грибів і т. д.) це — «сільський туризм».

Існує велика кількість різновидів нинішнього сільського зеленого туризму в Україні, серед яких можна виділити такі[2]:

Забезпечення функціонування[ред. | ред. код]

Головною фігурою в забезпеченні функціонування відзначених видів туризму, в організації відпочинку на селі виступає сільська родина, яка надає житло, забезпечує харчування і знайомить з особливостями сільської місцевості. Для того, щоб здійснювати це на відповідному рівні, необхідно вчитись.

Формується розуміння сільського зеленого туризму як специфічної форми відпочинку на селі з широкою можливістю використання природного, матеріального і культурного потенціалу регіону. Сільський зелений туризм у більшості країн розглядається як невід'ємна складова частина комплексного соціально-економічного розвитку села та як один із засобів вирішення багатьох сільських проблем. Враховуючи те, що в умовах загальноекономічної кризи економічні і соціальні проблеми села надзвичайно загострилися, широке розповсюдження і розвиток сільського зеленого туризму є особливо бажаними.

Позитивний вплив сільського зеленого туризму на вирішення соціально-економічних проблем села полягає передусім у тому, що він розширює сферу зайнятості сільського населення, особливо жінок, і дає селянам додатковий заробіток; розширює можливості зайнятості сільського господаря не тільки у виробничій сфері але й у сфері обслуговування. При певному нагромадженні числа відпочивальників з'являється потреба в задоволенні їх різноманітних запитів, а це, в свою чергу, стимулює розвиток сфери послуг: транспортних, зв'язку, торгівлі, служби побуту, відпочинково-розважальних та інших.

Переваги та недоліки сільського туризму в Україні[ред. | ред. код]

Жителі сіл не раз з посмішкою спостерігали, як захоплюються життям в селі городяни. Їх розчулює і вражає жива корова, лазня, яку топлять «по-чорному», криниця з «журавлем», можливість спати в гамаку під яблунею або в дерев'яному будинку на печі. А вже виводок курчат зустрічають радісним писком не лише діти, але і дорослі. Чим залучає сільський туризм:

 • Чисте повітря;
 • Екологічно чисті продукти;
 • Знайомство з флорою і фауною;
 • Оздоровлення

Важливим результатом розвитку сільського зеленого туризму є розширення можливостей реалізації продукції особистого підсобного господарства, причому реалізації її на місці, і не як сільськогосподарської сировини, а як готових продуктів харчування після відповідної обробки і приготування.

Досвід показує, що ті сім'ї, які приймають відпочивальників, вдосконалюють і структуру посівів на присадибних ділянках з урахуванням потреб гостей, розширюють асортимент овочевих культур, фруктових дерев, ягідників тощо; розвивають і урізноманітнюють присадибне тваринництво, заводять тепличне господарство.
Розвиток сільського зеленого туризму спонукає до покращення благоустрою сільських садиб, вулиць, в цілому сіл; стимулює розвиток соціальної інфраструктури. Звичайно, на перших порах приймання і обслуговування відпочивальників відбувається на базі існуючого житлового фонду з використанням місцевих рекреаційних та інфраструктурних ресурсів. Але з певним надходженням коштів від цієї діяльності ті, хто нею займається, починають робити вкладення у поліпшення комунального облаштування житла, вулиць; об'єднаними зусиллями добиваються покращення сфери обслуговування. А це одночасно й вагомий внесок у розвиток села.

Суттєву роль відіграє розвиток сільського зеленого туризму у підвищенні культурно-освітнього рівня сільського населення. Готуючись приймати і обслуговувати відпочивальників, члени селянських родин мимоволі змушені поповнювати свої знання з ведення домашнього господарства, гігієни і санітарії, приготування їжі тощо, а спілкування з гостями розширює їх кругозір, дає змогу зав'язати нові знайомства, завести друзів в інших населених пунктах.

До недоліків можна віднести наступне:

 • антропогенний вплив на природу (будь-який вид туризму здійснює негативне екологічне навантаження на природу, питання лише в ступені цього навантаження);
 • сезонність;
 • попит і пропозиція має велику залежність від умов перебування (Низький рівень життя не дозволяє покращувати умови проживання і саме по цій причині відсутня можливість і бажання сільських господарів приймати туристів у себе дома);
 • дивіденди від вкладеного капіталу в сільський туризм, як правило, досить незначні;
 • висока ціна на відпочинок (в Україні вартість відпочинку коливається від 600 грн і більше на добу для однієї особи. Оскільки сільський туризм більше сімейний то сума на двох-трьох осіб може бути доволі значною і значно перевищувати покупну спроможність більшості громадян України виходячи із середньомісячних доходів та рівня життя включно з ростом цін на товари та послуги відповідно до інфляції) та інше.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Волошенко, С. С. Аспекты функционирования сельского туризма. 
 2. Ф. Ф. Шандор, М.П. Кляп (2013). Сучасні різновиди туризму : підручник (Українська). Знання. 

Джерела[ред. | ред. код]

Підручники:

1. Биркович В. І. Сільський зелений туризм — пріоритет розвитку туристичної галузі України // Стратегічні пріоритети. — 2008 р. — № 1(6)

2. Рутинський М. Й., Зінько Ю. В. Сільський туризм: навч. посіб. — К.: Знання, 2006. — 271 с.

3. Царик П. Л. Сільський зелений туризм: навч. посіб. — Тернопіль, 2008. — 100 с.  1(6)

4. Машика Т. Власнику сільської садиби: метод. реком. / Т. Машика. Н. Машика. — Ужгород: Ліра, 2006. — 68 с.

5. Лужанська Т. Ю., Махлинець С. С., Тебляшкіна Л. І. Сільський туризм: історія, сьогодення та перспективи [Електронний ресурс]: навч. посіб. / За ред. д. г. н., професора І. М. Волошина — К.: Кондор, 2008. — 385 с.

6. Сучасні різновиди туризму: навч.посіб./ М. П. Кляп, Ф. Ф. Шандор. — К.: Знання, 2011. — 334 с. — (Вища освіта ХХІ століття)

Посилання[ред. | ред. код]

Електронні ресурси:

 1. Банк даних нічлігів зеленого туризму в Україні з вільним доступом до вичерпної інформації про умови розміщення, послуги і ціни: http://ruraltourism.com.ua/
 2. Близько 2926 публікацій про сільський туризм на сайті «Все о туризме — туристическая библиотека»: http://tourlib.net/search.htm?searchid=2199192&text=сільський%20туризм&web=0
 3. Спілка сприяння розвитку сільського туризму в Україні: http://www.greentour.com.ua/ukrainian/catalogue