Попелюх американський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Попелюх американський
Дорослий самець
Дорослий самець
Доросла самка
Доросла самка
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Рід: Чернь (Aythya)
Вид: Попелюх американський
Aythya americana
(Eyton, 1838)
Ареал виду      Гніздування     Шляхи міграції     Осіле проживання     Зимування
Ареал виду      Гніздування     Шляхи міграції     Осіле проживання     Зимування
Посилання
Вікісховище: Aythya americana
Віківиди: Aythya americana
EOL: 45510576
МСОП: 22680367
Fossilworks: 321727

Попелюх американський[1] (Aythya americana) — середнього розміру північноамериканський водоплавний птах родини качкових. Належить до мисливських птахів.

Таксономія[ред. | ред. код]

Цей північномериканський попелюх близько споріднений з євразійсько-африканським попелюхом, а також з деякими іншими чернями.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Качка середнього розміру — маса тіла 1179 г, довжина тіла 35 см, розмах крил 84 см. Попелюх американський – ниркова качка, пристосована до пошуку поживи під водою. Ноги відсунуті назад стосовно центру ваги, тому на суші вона почувається невпевнено. Перетинки на лапах великі, дзьоб розширений, а на крилах нема дзеркалець. Качур протягом шлюбного періоду має яскраву червоно-коричневу голову й шию. В дорослих самців голова і шия яскраво-каштанового кольору, груди чорні, боки і спина світлосірі. Дзьоб попелястий з чорним закінченням, відділеним світлішою смужкою. В позашлюбний час голова не така яскрава, коричневого кольору. Самиця має делікатне бурувате забарвлення з темнішою головою й шиєю та білуватим низом. Дзьоб такий як у самця – сірий з темним кінцем, обрамленим світлішою смужкою. Самиця зберігає однаковий колір круглорічно [2].

Самиця попелюха американського в польоті над водою

Поширення, екологія і чисельність[ред. | ред. код]

Попелюх американський займає постійні та напів-постійні водойми у період розмноження, і належить до найпоширеніших у Північній Америці ниркових качок. Їхня популяція оцінюється приблизно в 1,4 млн особин, що становить близько 2% від усіх качиних Північної Америки. За оцінкою кількості впольованих качок частка попелюха американського становить близько 1%[3].

Розмноження[ред. | ред. код]

Попелюх американський збирається великими зграями на озерах і ставках групами до 25 осіб, серед яких внаслідок складної процедури залицяння формуються пари на один рік. Гнізда будують з гілок, очерету та іншої водної рослинності. У гніздовий період не захищають території від інших птахів. Це також пов’язане з можливість гніздового паразитизму. Самиці, частіше молоді і менш досвідчені, підкладають свої яйця в гнізда черні канадської (Aythya collaris), попелюха довгодзьобого (Aythya valisineria), черні американської (Aythya affinis), черні морської (Aythya marila).

Живлення[ред. | ред. код]

Зграя під час живлення

Раціон змішаний та приблизно в рівних частках складається з рослинних і тваринних кормів. У гніздовий час у раціоні максимально переважають тваринні корми, а влітку – переважно складається з водних рослин.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Johnson, W.P.; Lockwood, M. (2013). Texas Waterfowl. College Station (TX): Texas A & M University Press.
  3. Mitchell Custer, C. (1993). 13.1. 11. Life History Traits and Habitat Needs of the Redhead. Waterfowl Management Handbook, 40