Поправка Джексона – Вейніка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Генрі Джексон
Чарльз Вейнік

Попра́вка Дже́ксона — Ве́йніка (англ. Jackson–Vanik amendment) — стаття-додаток до Закону про торгівлю США 1974 року, яка обмежувала фінансові та торговельні стосунки США із країнами, уряди яких порушують права людини, а саме забороняють або протиправно обмежують вільну еміграцію своїх громадян.

8 березня 2006 Палата представників США прийняла законопроєкт, що постійно звільняє Україну від торгових обмежень за поправкою[1].

Поправка діяла до 2012. У грудні 2012 Президент Барак Обама підписав закон Магнітського, який скасував поправку Джексона-Веніка.

Історія[ред. | ред. код]

Поправка була введена в 1974 році в закон про торгівлю США за ініціативою сенатора Генрі Джексона (1912—1983) та члена Палати представників Чарльза Веніка (1913—2007). Вона призначена для впливу на торговельні відносини США з країнами з неринковою економікою (спочатку країни комуністичного блоку), які обмежують свободу еміграції та інші права людини. Свого часу це була відповідь Конгресу США на введення в Радянському Союзі «податку за диплом» (податку за отримання освіти в СРСР, як умова отримання дозволу на виїзд), що стягувався з радянських громадян в першу чергу єврейської національності, які намагались емігрувати. Хоча в поправці конкретно не йде мова про євреїв і податки застосовувались для всіх радянських громадян, а не тільки євреїв.

Фактично з розпадом СРСР та утворенням незалежних держав, які не перешкоджають вільній еміграції, поправка втратила свій сенс, але формально існувала по 2012 рік.

З 1989 року уряд США щорічно подовжували мораторій на дію поправки Джексона-Веніка щодо Росії. Однак правлячий режим російського президента Путіна усіма способами намагався вплинути на Конгрес та президента США, щоб цю поправку щодо Росії було скасовано.

Зміст[ред. | ред. код]

Стаття 2432 пункт (a) розділу 19 глави 12 підрозділу IV частини 1 Зводу законів США

Дії країн з неринковою економікою, що ставлять їх поза рамками нормальних торговельних відносин, кредитних програм, кредитних або інвестиційних гарантій, або комерційних угод.

Щоб затвердити незмінну відданість Сполучених Штатів фундаментальним правам людини, з 3 січня 1975 року, незалежно від інших положень законодавства, товари з будь-якої країни з неринковою економікою не підлягатимуть недискримінаційному режиму (нормальним торговельним відносинам), а така країна не буде брати участь у будь-якій програмі уряду США, що припускає безпосереднє або опосередковане надання кредитів, кредитних гарантій чи інвестиційних гарантій, а президент США не буде укладати будь-які комерційні угоди з будь такою країною протягом періоду, який починається з дати, коли президент визначає, що така країна -

1. відмовляє своїм громадянам у праві на вільну еміграцію;
2. обкладає більш ніж номінальним митом еміграцію, візи або інші документи, необхідні для еміграції, незалежно від причин і цілей цього обкладання; або
3. обкладає більш ніж номінальним податком, збором, штрафом або будь-яким іншим видом платежу будь-якого громадянина внаслідок бажання такого громадянина емігрувати з країни за власним бажанням,

і закінчується датою, коли президент визначає, що така країна більш не порушує вищеназваних пунктів (1), (2) або (3).[2]

Стаття 402 Закону про торгівлі США під назвою «Свобода еміграції в торгівлі Схід-Захід» (яка власне і є поправкою Джексона-Вейніка) забороняє надавати режим найбільшого сприяння країнам, які порушують чи серйозно обмежують права своїх громадян на еміграцію.

Поправка забороняє надавати офіційні кредити і кредитні гарантії країнам, які обмежують еміграцію своїх громадян. Поправка також передбачає, що товари, які імпортуються США з країн з неринковою економікою, підпадають під дію дискримінаційних тарифів і податків у випадку, якщо ці країни позбавляють своїх громадян прав чи можливостей емігрувати, стягують більше номінального податку на еміграцію, візи і документи, необхідні для еміграції.

Наслідки[ред. | ред. код]

Ця поправка була дієвим економічним важелем впливу на тоталітарний режим СРСР. Наслідком введення цієї поправки з боку США було швидке скасування брежнєвським керівництвом Радянського Союзу введених незадовго до цього внутрішніх радянських фіскальних та фінансових перешкод для охочих емігрувати з СРСР.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]