Порай (герб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Порай)
Jump to navigation Jump to search
ПорайPoraj
POL COA Poraj.svg
Деталі
Затверджений 1386 (судові записи)
Використання Загалом 589 родів[1]

Порай (пол. Poraj) — герб шляхетський чеського походження. Альтернативні назви — Ружа (Róża), Ружиц (Różyc), Ружиче (Różycze), Стоіце (Stoice), Ро́са (Rosa), Роса Альба (Rosa Alba), Уна Роса (Una Rosa).

Опис[ред.ред. код]

В червоному полі срібна троянда з п'ятьма пелюстками. В нашоломнику така ж сама троянда[2]. Намет щита червоний, підбитий сріблом.

Походження[ред.ред. код]

Герб постав на зламі X століття й XI століття. Традиція виводить назву герба від Порая — сина злічанського князя Славника та брата Святого Войтеха, предка цього роду в Польщі[3]. За легендами сини Славника мали в своїх гербах троянду, кожен різного кольору.

Дуже подібною є й чеська легенда про «Панів Ружи» (чеськ. Páni z Růže) з роду Вітковичів, від яких постали п'ять гілок роду з трояндою в гербі (панів з Градца, Крумлова, Рожмберка[cs], Ландштейна[cs] та Тршебоня[cs], Стража[cs] й Усті[cs]).

У найдавніших документах — судових записах, датованих 1386 роком, назва герба згадується як Порай (Poraj), рідше Ружа (Róża) чи Ружиц (Różyc); у запису від 1590 року герб названий Стоіце (Stoice)[2].

Після Городельської унії 1413 року герб перейшов до литовської, білоруської та української шляхти (його вживав боярин Микола Биліна, прийняв Михайло з Михайлова роду Ружиц).

Пани Ружи. Настінний розпис Міколаша Алеша, який зображує всі п'ять гілок роду Вітковичів зі своїми гербами. Пльзень, Чехія, 1896 рік.

Роди[ред.ред. код]

Відміни[ред.ред. код]

Родові герби[ред.ред. код]

Відома велика кількість відмін родових гербів, побудованих на основі герба Порай[4]. Зокрема:

Герби адміністративно-територіальних одиниць[ред.ред. код]

Чехія[ред.ред. код]

Троянда з п'ятьма пелюстками — елемент герба Порай, зображена на сучасних гербах головних міст, пов'язаних з родом Вітковичів:

Польща[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]