Порожній будинок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Порожній будинок»
Оригінал «The Adventure of the Empty House»
Жанр детектив і crime fiction short story[d]
Автор Артур Конан Дойл
Мова Англійська мова
Виданий 1903 р.
Переклад Микола Дмитренко [1]

«Поро́жній буди́нок» — твір із серії «Повернення Шерлока Холмса» Артура Конана Дойля. Уперше опубліковано Strand Magazine у 1903 році.

Сам автор пізніше заніс цю історію до свого списку «12 улюблених історій про Шерлока Холмса».

Сюжет[ред.ред. код]

Неочікуваний сюрприз для доктора Вотсона

Дії оповідання відбуваються через кілька років після «Останньої справи Холмса», у ході якого головний герой «гине» в сутичці з главою лондонського злочинного світу професором Моріарті у Рейхенбахському водоспаді.

Вбивство Рональда Адера[ред.ред. код]

Завдяки багаторічній тісній дружбі з Холмсом Вотсон став цікавитися різного роду кримінальними справами. Проте справа про трагічну загибель Рональда Адер особливо схвилювало Вотсона. Рональд Адер належав до вершків суспільства, мав значні статки. Будучи аматором грати в картярські ігри був членом трьох клубів — «Болдвін», «Кваендіш» і «Бегетель». У день своєї смерті він грав у клубі «Бегетель». За свідченнями полковника Морана та інших гравців клубу стає відомо, що в цей день Рональд програв, але не більше п'яти фунтів. У цей вечір Рональд повернувся додому в свою кімнату, замкнув двері зсередини. З цього моменту не долинуло жодного звуку з кімнати Рональда. Однак повернувшись додому, його мати, леді Мейнус, вирішила зайти до сина, сказати «на добраніч». Незважаючи на стук і крики, ніхто не відгукнувся. Коли двері зламали, було виявлено мертвого Рональда Адлера. Пізніше було встановлено, що він був убитий револьверною кулею. Мотиви злочину залишалися загадкою для слідства.

Повернення Шерлока Холмса[ред.ред. код]

Сутичка Холмса та Моріарті на Рейхенбахському водоспаді

Протягом дня Вотсон думав про справу, намагаючись знайти пояснення загадкового вбивства. Близько шести годин Вотсон проходив повз того самого будинку, де стався злочин. Старенький чоловік висловлював свою теорію про те, що сталося. Міркування цієї людини здалися доктору настільки безглуздими, що він вирішив піти з цього місця. При цьому він ненавмисно штовхнув старого і той розсипав книги. Вибачившись, Вотсон допоміг старому зібрати книги й відправився додому. Однак через деякий час його відвідав той самий старий. Він запропонував Вотсону купити одну з його книг, вказавши на порожнє місце на його полиці. Вотсон відвернувся, а коли знову повернув голову, побачив самого Шерлока Холмса, від чого втратив свідомість. Прийшовши до тями, Вотсон побажав дізнатися, яким чином Холмсу вдалося врятуватися. Холмс розповів, що він не був у прірві Рейхенбахського водоспаду і йому вдалося втекти від спільника професора Моріарті — полковника Морана. У таємницю був посвячений тільки брат Шерлока Холмса — Майкрофт. Холмсу було важливо, щоб його вважали загиблим. Після суду над спільниками Професори Моріарті, на волі залишилися два найнебезпечніших ворога Холмса.

Два роки Холмс подорожував по Тибету, провів кілька днів у далай-лами, побував у Персії, Мецці, Хартумі. Повернувшись до Європи, Холмс залишався у Франції. Справа про вбивство Рональда Адера змусила Холмса якомога швидше повернуться до Лондона.

Порожній будинок[ред.ред. код]

Арешт Себастьяна Морана

Після бесіди Шерлок Холмс і доктор Вотсон попрямували в незаселений будинок, з вікна якого можна було спостерігати будинок Холмса на Бейкер-стріт 221Б. На вікні були спущені штори, кімната Холмса була яскраво освітлена. На тлі вікна виділявся точна копія силуету Холмса. Холмс зауважив, що за його квартирою стежать, помітивши дозорного, стежив за ним. Дізнавшись це, він замовив воскову фігуру самого себе і встановив її в своїй кімнаті. Кожні 15 хвилин місіс Хадсон змінювала положення фігури. Вотсон зауважив двох людей, які на його думку ховалися від холоду неподалік від того місця, звідки вони спостерігали за своєю кімнатою. Після півночі в будинку з'явився Себаст'ян Моран. Відкривши вікно, він дістав рушницю і поклав кінець стовбура на підвіконня. Прицілився та получив

у мішень. Відразу після пострілу на нього накинувся Холмс, однак Моран зміг дати йому відсіч і схопив Холмса за горло. Тоді Вотсон вдарив Морана рукояткою свого револьвера. Після чого Холмс дав свист і в кімнату увірвалося два полісмени та інспектор Лестрейд. Себаст'ян Моран буде засуджений за звинуваченням у вбивстві Рональда Адера. На думку Холмса мотивом його злочину було звинувачення в шахрайстві з боку Рональда Адера: якби Морана виключили з клубу, він би позбувся єдиного засобу заробітку.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]