Порсангер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Порсангер
Основні дані
Країна Норвегія Норвегія
Населення 3863 осіб (1 січня 2023)[1]
Часовий пояс UTC+1, влітку UTC+2
Місцева влада

Мапа

CMNS: Порсангер у Вікісховищі

По́рсангер (норв. Porsanger — Пошангер, півн.-саам. Porsáŋgu, фін. Porsanki) — комуна у фюльке Тромс-ог-Фіннмарк на півночі Норвегії.

Етимологія[ред. | ред. код]

Перший елемент назви комуни pors найпевніше є назвою рослини багно звичайне (норв. Finnmarkspors). За іншою теорією pors є зміненою формою саамського слова borsi, яке означає «водоспад». Друга частина назви, angr, означає «фіорд».

Географія[ред. | ред. код]

«Тролі» в Порсангері — природні утворення з доломіту

Порсангер — третя найбільша комуна країни з площею 4872,7 км². Розташований у центральній частині фюльке, на берегах затоки Порсангер-фіорд, який є 4-м найдовшим фіордом Норвегії і найдовшим — у Північній Норвегії. Межує на північному заході з комунами Квалсунн[en] і Мосьой[en], на півночі — з комуною Нордкап[en], на сході — з Лебесбю[en], на півдні — з Карасйок, на заході — з Алтою. Адміністративний центр і найбільше місто — Лаксельв, решта населених пунктів розкинулися на обох берегах фіорду. Найзначніші з них: Кістранд[en], Олдерфьорд[en] і Бьорсельв[en]. На території комуни, на північний захід від фіорду, лежить національний парк Стаббурсдален, де розташований найпівнічніший у світі сосновий ліс.

Білі ночі тривають від 16 травня до 27 липня. Полярна ніч — від 25 листопада до 16 січня. Регіон цікавий багатою орнітофауною. Тут зустрічаються такі види, як смеречник, а навесні вздовж берегів фіорду зупиняються тисячі ісландських побережників.

Населення[ред. | ред. код]

Населення комуни за даними на початок 2012 року становить 3946 чоловік. Порсангер — єдина в Норвегії комуна, де офіційними є три мови: норвезька (букмол), саамська і квенська (місцевий варіант фінської, близький до меянкіелі).

Економіка[ред. | ред. код]

Значну роль в економіці Порсангеру відіграють розміщений тут гарнізон норвезької армії і авіабаза Банак під Лаксельвом. Льотне поле авіабази використовується також як цивільний аеропорт із рейсами в Тромсе і Кіркенес . У комуні розташована найпівнічніша в світі виноробня, сировиною для якої є водянка. У Лаксельві видається саамомовна газета Ságat.

Примітки[ред. | ред. код]