Портал:Війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Війна
Проект  |  Портал
Військовий портал
P military red.png Війна
В. В. Верещагін. «Апофеоз війни» (1878)
Чотири вершники Апокаліпсису

Війна — складне суспільно-політичне явище, пов'язане з розв'язанням протиріч між державами, народами, національними і соціальними групами з переходом до застосування засобів збройної боротьби, що відбувається у формі бойових дій між їх збройними силами. Це специфічна форма вияву соціальних відносин, у якій домінує збройна боротьба як продовження політики, що підпорядковує своїм цілям усі сфери суспільного життя.

За визначенням К.фон Клаузевіца, «Війна є продовження політики іншими засобами»:::::::::::::::: Докладніше

Військова справа — питання військової теорії і практики, пов'язані з військовим будівництвом, підготовкою і діями Збройних сил, у мирний і воєнний час, підготовки населення країни на випадок війни; у вузькому розумінні — це система знань, необхідних військовослужбовцям і військовозобов'язаним для успішного виконання свого військового обов'язку:::::::::::::::: Докладніше

Скорочення: П:ВІЙ; P military red.pngОновити кеш

Pix.gif
FA gold ukr.png Вибрана стаття
Варіант плану «Ґельб» у редакції Е. Манштейна

План «Гельб» (нім. Fall Gelb — Жовтий план) — кодова назва німецького плану блискавичної війни проти Бельгії, Нідерландів, Люксембургу і Франції в 1940 році.

Перший варіант, відомий як «План ОКГ», мав суто позиційний характер і передбачав встановлення фронту по річці Сомма. Спочатку, через несприятливі метеорологічні умови, його виконання було кілька разів відкладено, а після критичного аналізу і наслідків «Мехеленського інциденту» повністю замінено іншим варіантом плану, відомим як «План Манштейна». Цей варіант плану передбачав повну перемогу і був успішно реалізований 10 травня 1940 року в першій фазі Французької кампанії. В результаті німецькі війська в стислі терміни повністю окупували територію Бельгії, Нідерландів, Люксембургу та Північної Франції. .::::::::::::::::Докладніше.

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибрана особа
Понтус Делагарді

Понтус Делагарді (фр. Pontus De la Gardie; 1520 — 5 листопада 1585) — шведський полководець і дипломат французького походження, фельдмаршал Швеції. Барон Екхольм (з 1571), член ріксроду, губернатор Естляндії (1574—1575), губернатор Ліфляндії та Інгерманландії (1583—1585). Засновник шведського дворянського роду Делагарді.

Брав участь у кампаніях французької армії у П'ємонті й Шотландії, у Північній семирічній війні, спочатку на боці Данії, а потім на боці Швеції. На службі у шведських королів здобув найбільшу славу. Брав участь у змові герцога Юхана проти його брата, короля Еріка XIV, завдяки чому особливо звеличився після усунення Еріка та проголошення змовника королем Юганом III. Виконуючи різні військові та дипломатичні доручення нового государя, відвідував двори європейських монархів та воював в Естляндії з військами Івана Грозного. Найбільші військові перемоги здобув на початку 1580-их років, коли, скориставшись тим, що війська Московського царства були зв'язані війною з Річчю Посполитою, на чолі шведського війська захопив Корельський повіт, Естляндію та частину Іжорської землі, в тому числі віднявши у Московського царства головний на Балтиці — Нарву. Це призвело до невигідного для Московії Плюсського перемир'я, що закріпляло земельні придбання Делагарді за Швецією.::::::::::::::::Докладніше.

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибране зображення
Bell Boeing V-22 Osprey

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибране формування
Емблема збройних сил Алжиру

Національна народна армія Алжиру — військова організація держави Алжир, призначена для захисту свободи, незалежності і територіальної цілісності держави, реалізації незалежної зовнішньої політики. Алжир має великі та достатньо добре оснащені збройні сили, що здатні відповідати на зовнішні та внутрішні загрози. Збройні сили Алжиру складаються з сухопутних військ, територіальних протиповітряних військ, повітряних сил і військово-морського флоту. Загальна чисельність особового складу збройних сил Алжиру — до 220 тис. осіб.

Щорічні витрати на оборону, станом на 2008 рік, складають 3,4 % від ВВП держави, або 5,4 млрд доларів США (37-ме місце в світі); станом на 2012 рік, 4,5 % від ВВП (8-ме місце у світі).

Головним умовним супротивником Алжиру виступає королівство Марокко, з яким держава межує на заході й має невирішені територіальні й міграційні суперечки. Внутрішнім ворогом вважаються ісламські фундаменталіські угруповання, що ведуть терористичне протистояння з владою з 1992 року, коли військовими були скасовані результати парламентських виборів, на яких переміг Ісламський фронт порятунку і урядом у державі був введений воєнний стан.::::::::Докладніше

Архів

Pix.gif
P military red.png Чи Ви знаєте
20-21 століття, сучасний бандурист з Ялти (АР Крим) Остап Кіндрачук
  • Традиція голити голову та обличчя була притаманна не тільки козакам. В древні часи оселедця вистригали єгипетським фараонам, індіанцям з деяких племен, татарам, індійцям, персам, японським самураям… Для багатьох народів оселедець символізував «промінь сонця». Різниця між ними і козаками полягала лиш у тому, що запорожці вистригали оселедця на лобі, у той час як інші народи залишали його по центру голови чи на потилиці. А ще козаки казали: «Як на війні загину — мене янгол понесе в небо за чуприну».
  • Щодо походження слова «козак» також існує багато теорій. Деякі польські дослідники вважали, що воно пішло від ім'я відомого ватажка, котрого звали Козак і котрий майстерно боровся з татарами; або що найменування походить від слова «коза», бо козаки були дуже хитрими і могли пролізти будь-куди. Турецькою «козак» означало «волоцюга», «розбійник». Логічно, що турки дали козакам саме таке прізвисько. Вочевидь, воно прижилось в Україні і з часом зовсім втратило негативний відтинок.
  • Рекордна дальність стрільби зі складно композитного лука була зафіксована в XVII ст., в Османській імперії. Іскандер Тоз-Копоран (турок) вистрілив з лука на відстань у 909 м. Опісля нього, рекорд ніхто не зміг повторити. На честь нього названа одна з вулиць Стамбула і площа — Ок-Мейдан, на якій знаходиться стела Тоз-Копорана.

Архів

Pix.gif
P military red.png Категорії

FA gold ukr.png Категорія: Вибрані статті з військової справи

Pix.gif
Dobra6.png Добра стаття
Ганс Філіпп

Ганс Філіпп (нім. Hans Philipp; нар. 17 березня 1917, Майсен — пом. 8 жовтня 1943, поблизу Іттербека) — німецький військовий льотчик-ас за часів Третього Рейху. Протягом Другої світової війни здійснив понад 500 бойових вильотів, здобувши 206 перемог у повітрі, у переважній більшості на Східному, а також 29 на Західному фронтах. Став другим після Г. Графа асом у світовій історії авіації, хто збив 200 літаків противника в повітряних боях. Оберст-лейтенант (1943) Люфтваффе. Кавалер Лицарського хреста Залізного хреста з дубовим листям та мечами (1942).

8 жовтня 1943 року загинув у повітряному бою з американським льотчиком P-47 «Тандерболт» Робертом Джонсоном[en], — на малій висоті спробував стрибнути з парашутом, але через відмову купола розбився. .::::::::::::::::Докладніше.

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибрана зброя
Leopard 2

Leopard 2 (укр. Леопард 2) — основний бойовий танк, створений німецьким підприємством Краус-Мафай (тепер Krauss-Maffei Wegmann, KMW). Leopard 2 став наступником успішної розробки тієї ж фірми — основного бойового танку Leopard 1.

Виробництво Leopard 2 розпочалося в 1979 році, згодом був прийнятий на озброєння збройних сил Австрії, Канади, Чилі, Данії, Фінляндії, Німеччини, Греції, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Сінгапуру, Швейцарії, Швеції, Іспанії та Туреччини. Всього було випущено 3200 танків цієї моделі.

У червні 2010 року KMW представила модифікацію Leopard 2 A7+. Нова модель пройшла випробування та взята на озброєння збройними силами Німеччини. Основними нововведеннями стали модульна система захисту, поліпшена живучість та маневреність.

Бундесвер мав на озброєнні в 1990 році 2125 танків Leopard 2, але до 2008 їхня кількість була скорочена до 350 машин. Програмою подальшого переозброєння передбачено скоротити їхню кількість до 225. Модифікація А6 з довшою гарматою взята на озброєння в 2001 році. У 2015 році плани щодо скорочення змінилися і чисельність танків Leopard 2 у Бундесвері буде доведена до 328.:::::::::::::Докладніше.

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибрана карта
Битва на Полях Авраама

Битва на Полях Авраама — одна з вирішальних битв Семирічної війни, що відбулася 13 вересня 1759 на Полях Авраама біля міста Квебек між військами англійським та французьким із союзними їм індіанцями.:::::::::::::::::читати далі

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибрана нагорода
Медаль НАТО

Медаль НАТО (англ. NATO Medal) — пам'ятна військова нагорода НАТО, яка вручається офіцерам різних армій світу. Нагороджує медаллю Генеральний секретар НАТО за участь в операціях, які проводилися та були ініційовані Північноатлантичним альянсом. Медаль була заснована 20 грудня 1994 року.

На сьогодні існує понад 10 версій медалей. Медалі, якими нагороджуються військові, що брали участь в операціях НАТО на території Косово, Македонії та колишньої Югославії, мають дві версії застібок: FORMER YUGOSLAVIA («Колишня Югославія») і KOSOVO («Косово»). Застібка «Югославія» вказує на участь в операціях НАТО на території колишньої Югославії, а застібка «Косово» вказує на участь в операціях НАТО на території Косово, або на території колишньої Югославії, яка безпосередньо межує із Косово. Медалі, якими нагороджуються військові, що брали участь в операціях на територіях Афганістану, Іраку, Пакистану, Судану, Лівії, мають такі застібки: PAKISTAN («Пакистан»), AMIS («Судан»), OUP-LIBYA-LIBYE («Лівія»), NTM-IRAQ («Ірак»), ISAF («Афганістан»). Медаль, якою нагороджуються військові, що брали участь в операції «Active Endeavour» має однойменну застібку. Всі медалі виготовлені на замовлення НАТО компанією Eekelers-Centini Intl (Бельгія).::::::::::::::Докладніше

Архів

Pix.gif


P military red.png Нові статті


Pix.gif
P military red.png Чим допомогти
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про війну, військову справу
P military green.png

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.


Як робити, з чого почати першу свою публікацію:

Якщо Ви помітили коротку чи незавершену, на Вашу думку, про війну чи військову справу, розмістіть знизу шаблон {{War Stub}}
Pix.gif
Редагувати Братні портали


Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


Архітектура... • Біографії • Війна... • Гастрономія • Економіка • Енергетика • Ігри • Інформаційні технології • Історія... • Книги • Культура • ЛГБТ • Мистецтво... • Міфологія • Освіта • Пиво • Пластунство • Політологія... • Право • Програмування • Релігія... • СНІД • Спорт... • Техніка... • Туризм

Наука • Математика • Природничі науки... • Науки про Землю... • Науки про життя... • Гуманітарні науки... • Медицина • Філософія

Україна... • АТО • Діаспора • Географія • Караїми • Кінематограф • Література • Сучасна література • Мистецтво • Мова • Музика • Рок • Наука • Регіони... • Спорт • УПА • Євро 2012 •

Географія... • Австралія і Океанія • Азія • Антарктика • Африка • Європа • Південна і Північна Америка • Країни світу...
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти

Оновити кеш