Портал:Війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Портал:Військова справа)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Війна
Проект  |  Портал
Військовий портал
P military red.png Війна
В. В. Верещагін. «Апофеоз війни» (1878)
Чотири вершники Апокаліпсису

Війна — складне суспільно-політичне явище, пов'язане з розв'язанням протиріч між державами, народами, національними і соціальними групами з переходом до застосування засобів збройної боротьби, що відбувається у формі бойових дій між їх збройними силами. Це специфічна форма вияву соціальних відносин, у якій домінує збройна боротьба як продовження політики, що підпорядковує своїм цілям усі сфери суспільного життя.

За визначенням К.фон Клаузевіца, «Війна є продовження політики іншими засобами»:::::::::::::::: Докладніше

Військова справа — питання військової теорії і практики, пов'язані з військовим будівництвом, підготовкою і діями Збройних сил, у мирний і воєнний час, підготовки населення країни на випадок війни; у вузькому розумінні — це система знань, необхідних військовослужбовцям і військовозобов'язаним для успішного виконання свого військового обов'язку:::::::::::::::: Докладніше

Скорочення: П:ВІЙ; P military red.pngОновити кеш

Pix.gif
FA gold ukr.png Вибрана стаття
Радянський військовий парад у Кишинєві. 1940

Приєднання Бессарабії та Північної Буковини до СРСР або Бессарабсько-Буковинський похід (28 червня — 3 липня 1940) — військова операція, проведена Червоною армією з метою примусової передачі Румунією Бессарабії та Північної Буковини до складу СРСР. Радянською стороною планувалося як повномасштабне військове вторгнення до Румунії, але, за кілька годин до початку операції, король Румунії Кароль II прийняв ультимативну ноту радянської сторони й погодився передати Бессарабію та Північну Буковину СРСР.

Військова операція із зайняття території радянськими військами тривала 6 днів, в результаті якої була захоплена територія Бессарабії, Північної Буковини та регіон Герца. Проведення даної операції радянськими військами було заплановано як наслідок підписання таємної угоди між урядами Радянського Союзу та Третього Рейху, так званого пакту Молотова — Ріббентропа, її здійснення стало можливим лише після краху Франції у війні з Німеччиною, коли стала очевидною ілюзорність англо-французьких обіцянок Румунії з підтримки її територіальної цілісності.

Радянський Союз планував проведення повномасштабного вторгнення, але румунський уряд, проаналізувавши стан справ, був змушений погодитися з ультиматумом радянської сторони й виконати всі вимоги. 2 серпня 1940 на більшій частині захоплених земель (за винятком Буковини та Південної Бессарабії) була створена Молдавська Радянська Соціалістична Республіка, попередник сучасної Республіки Молдова.::::::::::::::::Докладніше.

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибрана особа
Гамількар та Саламбо (ілюстрація до роману Г. Флобера «Саламбо»)

Гамількар Барка (лат. Gamilcarus Barca, 270 (275) — 228 до н. е.) — видатний карфагенський воєначальник, провідник інтересів торговельно-ремісничих кіл Карфагену, засновник роду Баркідів, що у подальшому виступив проти гегемонії Римської республіки у Середземномор′ї. Батько знаменитих карфагенських полководців Ганнібала, Гасдрубала, Магона та свекор Гасдрубала Красивого.

Як один з найвидатніших полководців Карфагену, він очолив військову кампанію в Сицилії на останньому етапі I Пунічної війни (247—241 до н. е.). Однак через хиткість військових позицій на острові та політику провідних політичних кіл карфагенської держави, Гамількар вимушений був заключити мир з Римом (241 до н. е.). З приїздом до Карфагену, він був проголошений керівником карфагенських військ у придушенні повстання найманих воїнів, що в історичній літературі отримало назву Лівійської війни (241—238 до н. е.). У 237 до н. е. бажаючи поширити вплив Карфагену, він висадився в Іберії. Провівши ряд успішних кампаній, у 228 до н. е. він загинув, під час нападу одного з іспанських племен поблизу Ельче.::::::::::::::::Докладніше.

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибране зображення

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибране формування
Знак парашутиста Парашутного полку Великої Британії

Повітряно-десантні формування Великої Британії (англ. British Airborne forces) — високомобільний елітний рід військ британської армії Збройних сил Великої Британії, до складу якого в різні часи входили військові з'єднання, частини та підрозділи легкоозброєної піхоти призначених для доставки повітрям у тил противника та ведення активних бойових дій у його тиловій зоні. 22 червня 1940 року прем'єр В.Черчилль видав наказ на початок формування парашутного корпусу. Підрозділи та частини британського повітряного десанту брали активну участь у битвах Другої світової війни, під час Суецької кризи, на Кіпрі, в Малайзії, в Ємені, у Північній Ірландії, на Фолклендах, у Косово, в Афганістані та Іраку.

За станом на 2018 рік Збройні сили Великої Британії мають одну — 16-ту десантно-штурмову бригаду у складі 5-ї дивізії.::::::::::::::Докладніше

Архів

Pix.gif
P military red.png Категорії

FA gold ukr.png Категорія: Вибрані статті з військової справи

Pix.gif
Dobra6.png Добра стаття
Атака австро-угорської піхоти на Італійському фронті. 1917

Італійський фронт Першої світової війни — один з фронтів Першої світової війни. На фронті билися війська Італії та війська союзних їй держав (британські, французькі, американські) проти військ Австро-Угорщини й Німеччини. З початку війни Італійське королівство зберігало нейтралітет, а 1915 року після тривалих вагань вступило до світової війни на боці Антанти. Головним фактором вступу Італії до війни на боці Антанти стало бажання провести значні територіальні зміни за рахунок Австро-Угорщини.

1915 року наступальна ініціатива була на боці Італії, однак італійське командування не змогло провести вдалий наступ. 1916 року австро-угорська армія завдала поразки італійській армії у битві біля Асіаго, однак італійська армія завдяки допомозі союзників зуміла зупинити просування противника. 1917 року італійська армія провела успішні літні операції, однак восени зазнала нищівної поразки при Капоретто й відступила на 70-110 км вглиб Італії. Весь 1918 рік Італія відновлювалась після розгрому при Капоретто й восени 1918 року змогла перейти у наступ, розгромивши австрійську армію, що наполовину розпалась. 3 листопада 1918 року бойові дії на Італійському фронті завершились.::::::::::::::::Докладніше.

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибрана зброя
ПКАВ Mk 37 над містком есмінця «Кейссін Янг», з післявоєнним радаром SPG-25

Корабельні системи керування артилерійським вогнем — системи дистанційного та автоматичного наведення гармат на цілі (надводні кораблі, літаки або наземні об'єкти), за допомогою або без радару або оптичних прицілів. Більшість американських кораблів починаючи з есмінців і вище (окрім ескортних міноносців або ескортних авіаносців) мали СКАВ для керування 5-дюймовими та більшими гарматами. Починаючи з 1960-х, СКАВ почали об'єднувати з ракетними системами керування вогнем та іншими сенсорами.

Основними компонентами СКАВ були: прилад керування вогнем з або без радару чи телевізійної камери, комп'ютер, прилад стабілізації або гіроскоп і артилерійський пост.

Найпоширенішим обчислювальним приладом флоту США був Ford Mark 1, пізніше Mark 1A, який був електронно-механічною аналоговою балістичною обчислювальною машиною, яка видавала точні рішення для наведення гармат і могла контролювати одну і більше гармат, наводячи її на нерухому або рухому ціль на поверхні або у повітрі. Це надавало американським силам перевагу над японцями у яких не було дистанційного керування; у флотах США і Японії використовували візуальну корекцію залпів за падінням снарядів або за вибухами у повітрі, крім того у флоті США відслідковували сплески снарядів радаром. Цифрові комп'ютери не були пристосовані до їх операцій до середини 1970-х. Проте, всі аналогові системи управління зенітним вогнем мали деякі обмеження, навіть наприкінці 1944 року американська система Mk 37 потребувала близько 1 000 пострілів з 5-дюймових гармат для того, щоб збити один літак.::::::::::::::::Докладніше.

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибрана карта
Battle of Grunwald map 1 Belarusian.jpg
Грюнвальдська битва: 1-й етап. Розташування військ перед битвою

Грюнвальдська битва — битва, яка відбулася під час «Великої війни» 14091411 років між військами держави Тевтонського ордену (Civitas Ordinis Theutonici) та об'єднаними військами Королівства Польського і Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського поблизу сіл Грюнвальд (тоді — Грюнефельде) і Танненберг (землі держави Тевтонського ордену, нині територія Польщі) 15 липня 1410.::::::::::::::::: Докладніше

Архів

Pix.gif
P military red.png Вибрана нагорода
Орден Білого лева «За Перемогу»

Орден Білого лева — найвища державна нагорода Чехії, а свого часу Чехословаччини та Чехословацької соціалістичної республіки. Орден призначався для нагородження осіб, що мали виключні заслуги у справі будівництва та зміцнення Чехословацької державності, а також діячам науки і мистецтв за видатні послуги, й лідерам дружніх держав. У лютому 1945 року запроваджений військовий орден Білого лева «За Перемогу» для нагородження як окремих військовослужбовців, так і військових частин, з'єднань за видатні воєнні заслуги та героїчні вчинки на полі бою.:::::::::::::::Докладніше

Архів

Pix.gif


P military red.png Нові статті
  • U-617 — почато 16 жовтня 2018 користувачем Olegvdv68


Усього знайдено статей: 55669 (18 жовтня 2018)

Pix.gif
P military red.png Чим допомогти
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про війну, військову справу
P military green.png

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.


Як робити, з чого почати першу свою публікацію:

Якщо Ви помітили коротку чи незавершену, на Вашу думку, про війну чи військову справу, розмістіть знизу шаблон {{War Stub}}
Pix.gif
Редагувати Братні портали


Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


 • Біографії • Мистецтво... • Культура • Фантастика • Книги • Гастрономія • Пиво • Спорт... • Ігри • Туризм • Пластунство • ЛГБТ • Фемінізм

 • Наука • Природничі науки... • Науки про Землю... • Науки про життя... • Антропологія

 • Автомобілі • Вільне програмне забезпечення • Інформаційні технології • Програмування • Енергетика • Математика • Медицина • Техніка...

 • Етнологія • Економіка •
Історія... • Міфологія • Освіта • Політологія • Право • Психологія • Релігія... • Соціологія • Філософія

Україна... • Регіони... • Діаспора • Українська повстанська армія • АТО • Географія • Наука • Мистецтво • Література • Сучасна література • Мова • Музика • Рок • Кінематограф • Спорт • Чемпіонат Європи з футболу 2012 • Караїми

Географія... • Австралія • Океанія • Азія • Антарктика • Африка • Європа • Південна Америка • Північна Америка • Країни світу...
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти

Оновити кеш