Портал:Гастрономія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал Обговорення порталу Проєкт Обговорення проєкту Доглядачі порталу

Натюрморт роботи Якопо ді Емполі

Україномовний портал ГАСТРОНОМІЯ. Україномовний портал ГАСТРОНОМІЯ і КУЛІНАРІЯ. Україномовний портал ГАСТРОНОМІЯ.
Ласкаво просимо до україномовного порталу «Гастрономія і кулінарія»

Гастрономія (від грец. γαστήρ — шлунок) — наука, що вивчає зв'язок між культурою та їжею. Часто помилково відноситься до кулінарії, проте остання — лише невелика частина цієї дисципліни. Гастрономія відноситься до мистецтва і соціальних наук.

Кулінарі́я — область людської діяльності пов'язана із приготуванням їжі. Складається з техніки приготування, технічного забезпечення та рецептів.

Приготування їжі називають кулінарією, а слово «кулінарія» походить від латинського culina — кухня й означає кухонна або кухарська справа.

Способи кулінарії поділяються на три основні види:

Варіння — доведення певного продукту до закипання рідини, приготування їжі з великою кількістю рідини, готування їжі на па́рі.

Смаження, або тушкування — приготування їжі за допомогою тепла в олії та інших жирних продуктах.

Випікання — приготування їжі з допомогою духовки, печі, мікрохвильової печі, у давні часи в жарі, де продукт стає придатним до споживання при високій температурі.

Також їжу поділяють на натуральну їжу, напівфабрикати та фабрикати. Натуральна їжа приготовлена без додавання туди не натуральних продуктів. Напівфабрикати виготовляють на фабриках, де за основу служить натуральна їжа і до неї додають певні ненатуральні хімічні речовини. Фабрикати виготовляють без вмісту натуральної їжі.:::::::::::::::: Докладніше

Скорочення: П:БРК; Оновити кеш

Вибране зображення
Печиво «Кукурудзяне » м. Запоріжжя, Україна.
Какао Крафт Україна, 2015 р.

Архів

Основні статті

КулінаріяПічКухарПосудОхорона праціМінеральні водиКондитерські виробиКулінарна книга

Архів


Цитати
Краща приправа до їжі — апетит, а не час приймати їжу

Архів

Посуд
Особистості (кераміка), 2016 р.


Чеський посуд для пива.

Архів

Література про гастрономію і кулінарію
 • Поваренное искусство // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907 (рос)
 • «Книга о вкусной и здоровой пище»,Пищепромиздат, М., 1963 (рос)
 • Похлёбкин В. В. «О кулинарии от А до Я: Словарь-справочник». — Мн.: Полымя, 1988.- 224 с. ISBN 5-345-00218-5.
 • «Технологія домашнього консервування», Київ, «Техніка», 1986 (укр)
 • Дудченко Л.Г. Кривенко В.В. «Пищевые растения — целители», Киев, «Наукова думка», 1987
 • Ляховская Л.П. «Искусство кулинарии», ИМА-пресс-реклама, СПб, 1991
 • Шумило Г.І. Технологія приготування їжі: Навч. посіб. — К.: «Кондор». — 2008. — 506 с. (с.:9,укр)

Архів

Кухонна техніка безпеки

Кухонна техніка безпеки

Техніку безпеки на кухні ігнорують лише вкрай безпечні люди або дурники.

 • ОПІКИ (профілактичні заходи). Особливо небезпечно для жінки у вільному домашньому одязі із широкими і завеликими рукавами та у старих капцях. Жінки готують водночас декілька страв і тягнуться за чайником, котрий стоїть найдалі. Широкий рукав небезпечно спускається до полум'я і одяг спалахує. Найбільша кількість опіків отримана жінками на кухні за даними медиків Опікового центра Массачусетської лікарні, частка котрих померла.
 • Не використовуйте на кухні надто вільний і вогненебезпечний одяг. Взуття не повинно спадати з ніг, особливо при перенесенні гарячих страв.
 • Не соромтеся одягати на кухні довгий фартук для захисту. Короткий фартук годиться лише для офіціанток, а не для кухарів.
 • Особливо обережно готуйте каші. Коли гаряча каша з каструлі виливається на руки чи одяг, опіки бувають найсильніші через налипання каші і неможливість швидко позбутися розжареного продукту.
 • Відкривайте кришку каструлі на вогні обережно, прикриваючи себе як щитом і не поспішайте заглядати у пару, бережіть очі.
 • Відмовтеся від металевого посуду, у котрого надто швидко розжарюються бока і ручки.
 • Використовуйте дві ложки, одну з довгим черенком (тільки для вимішування страви), другу — для куштування горячої страви, останню з гарячою їжею відставляють у полумисок і чекають, поки страва в ній трохи охолоне.
 • Пляшки з оцтом і рослинною олією ставте на найдальшу поличку від вогню.
 • Ніколи не лайтеся на кухні, усі сутички або припиніть, або перенесіть у іншу кімнату.

Архів


Вітаміни

Вітамі́н D має кілька форм. Їх називають кальцифероли і представлені вони переважно у вигляді двох речовин: ергокальциферолу (вітаміну D2), що надходить із дріжджів, та холекальциферолу (вітаміну D3), який отримано із тканин тварин.

Загальні відомості

В організмі людини обидві ці речовини перетворюються в активні форми вітаміну. Потреба в кальциферолах становить в середньому 100 МО (міжнародних одиниць) на добу.

До препаратів групи «Вітамін D та аналоги» згідно з міжнародною класифікацією відносять: альфакальцидол, дигідротахистерол, ергокальциферол, кальцитріол., колекальциферол, парикальцитол

Крім того існують такі аналоги вітаміну D: доксеркальциферол — doxercalciferol, максакальцитол — maxacalcitol, фалекальцитріол — falecalcitriol.

Отже, за недостатності вітамінів групи D, у дітей переважно перших трьох років життя з'являються ознаки рахіту. В дорослих (особливо у вагітних жінок), які мало перебувають на сонці, не вживають достатньо повноцінної їжі, кісткова тканина втрачає кальцій і кістки розм'якшуються. В цих випадках таке явище називають остеопорозом. Недостатність вітамінів групи D може розвинутись і у дітей старших трьох років, особливо в періоди інтенсивного росту, якщо їх білкове харчування є недостатнім, а також має місце різка зміна кліматичних умов. Крім того, до розвитку D-вітамінної недостатності ведуть хронічна ниркова недостатність, хвороби печінки, тривалий прийом протисудомних препаратів, синдром мальабсорбції (порушеного всмоктування в кишечнику) різного генезу. :::::::::::::::: Докладніше

Архів

Історичні етикетки
Сливовиця в різних пляшках
Вино «Тамянка» біле виноградне напівсолодке, 2008 р.

Архів


Категорії


Чим допомогти
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про гастрономію і кулінарію
Якопо да Емполі, натюрморт.

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.


Як робити, з чого почати першу свою публікацію:

Біологія Історія Культура Сільське господарство Пиво
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти
Новий портал стартував 26 серпня 2015 р.

Оновити кеш