Портал:Гори

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Портал:Гори
Портал: Гори
Портал — головна сторінка підрозділу Вікіпедії про гори та різноманітну тематику пов'язану з ними.

Редактори

Портал Обговорення порталу Доглядачі порталу Червоні посилання Проєкт


Карпати ввечері

Гора, гірська споруда — форма рельєфу, різке локальне ізольоване піднесення земної поверхні над сусідніми відносно вирівняними ділянками, що характеризується чіткою лінією підошви (межею переходу від рівнини до власне гори), різкими коливаннями відносних висот. Загалом горами вважають елементи рельєфу з абсолютними висотами понад 600 м над рівнем моря.

Найвища гора на Землі — Джомолунгма, висота якої 8848 м над рівнем моря. Якщо вимірювати різницю висот між вершиною та підводною основою, то найвищою горою на Землі можна вважати вулкан Мауна-Кеа, висота якого від підошви до вершини становить 10 230 м, з яких тільки 4 207 м височать над рівнем моря. Гори можуть бути джерелом річок та важливим фактором для клімату та біорізноманіття регіону. Вони також використовуються для туризму та рекреації, а деякі гірські вершини стали об'єктами досліджень науковців.

Більше про гори...


Редагувати Вибрана стаття
Вид на гори та річку Мерсед у долині Йосеміті

Націона́льний па́рк «Йосе́міті» (англ. Yosemite National Park) — національний парк, розташований в округах Маріпоса (англ. Mariposa County) і Туолемі (англ. Tuolumne County) в штаті Каліфорнія, США.

Майже всі рельєфи парку складаються з гранітних порід батоліту Сьєрра-Невади. Близько 5% парку (в основному на східній межі біля гори Дана (англ. Mount Dana)) складаються з метаморфічних вулканічних і осадових порід. В результаті ерозії різних типів порід, що утворилися в результаті підняття поверхні і супутніх тріщин, з'явилися долини, каньйони, куполоподібні складки і інші утворення рельєфу, які ми спостерігаємо сьогодні.

Долина Йосіміті з висоти пташиного лету.

Природні стовпи і колони, такі як Вашингтон Колумн (англ. Washington Column) і Лост Ерроу (Lost Arrow) утворилися в результаті поперечного з'єднання. В результаті ерозії основної тріщини утворилися долини і, пізніше, каньйони. Найбільш могутньою ерозійною силою за останні декілька мільйонів років стало сходження льодовиків в альпійському поясі, внаслідок чого спочатку V-подібні річкові долини перетворилися на U-подібні льодовикові каньйони.


Редагувати Чи Ви знаєте...
Гора Олімп на Марсі
Гора Олімп на Марсі
  • Найвища у Сонячній системі гора розташована не на Землі, а на Марсі. Гора Олімп — згаслий вулкан на Марсі, є найвищою планетарною горою в Сонячній системі.
  • Найвища гора на Землі — Джомолунгма, висота якої 8848 м над рівнем моря.
  • Якщо вимірювати різницю висот між вершиною та підводною основою, то найвищою горою на Землі можна вважати вулкан Мауна-Кеа, висота якого від підошви до вершини становить 10 230 м, з яких тільки 4 207 м височать над рівнем моря.
  • На Землі є 114 гір висотою понад 7200 метрів, рахуючи від рівня моря. Та всього 37 вище 8000.
  • Гора Гангкхар-Пуенсум, розташована в Бутані, досі не підкорена жодним альпіністом. Основною причиною є заборона альпінізму в країні.
  • Однією з найпопулярніших туристичних вершин є гора Монаднок (Нью-Гемпшир, США). На неї щорічно піднімаються 125 000 туристів.
Редагувати Мапа червоних посилань
Мапа
Редагувати Учасники проєкту


Розміщуючи {{Шаблон:Портал:Гори}}

Проєкт Гори
Цей користувач працює над
порталом «Гори»


на особистій сторінці ви повідомляєте вікіпедистів про свій догляд за порталом, насичення його інформацією тощо.

Всі доглядачі порталу, що встановили відповідний шаблон

Редагувати Шаблони
Редагувати Вибране зображення
Ол-Доїньйо-Ленгаї (Oldoinyo Lengai), «Гора Бога» на мові масаїв, — це діючий вулкан, розташований у рифті Грегорі, на південь від озера Натрон у регіоні Аруша в Танзанії, Африка.
Ол-Доїньйо-Ленгаї (Oldoinyo Lengai), «Гора Бога» на мові масаїв, — це діючий вулкан, розташований у рифті Грегорі, на південь від озера Натрон у регіоні Аруша в Танзанії, Африка.

Ол-Доїньйо-Ленгаї (Oldoinyo Lengai), «Гора Бога» на мові масаїв, — це діючий вулкан, розташований у рифті Грегорі, на південь від озера Натрон у регіоні Аруша в Танзанії, Африка.

Редагувати Варто почитати
гора Гове́рла — найвища вершина Українських Карпат

Гове́рла (пол. Howerla, рум. Hovârla, угор. Hóvár) — найвища вершина Українських Карпат і найвища точка України, її висота становить 2 061 м над рівнем моря. Розташована в гірському масиві Чорногора на межі Надвірнянського району Івано-Франківської області та Рахівського району Закарпатської області, за 17 кілометрів від кордону з Румунією.

Редагувати Червоні посилання
Редагувати Категорії
Редагувати Нові статті
  • Брокен — започаткував 17 червня 2024 користувач Fed4ev


Редагувати Вибрана панорама
Редагувати Братні портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти

Оновити кеш