Портал:Етнологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Е Т Н О Л О Г І Я
Портал створено для зручної навігації масивом статей Вікіпедії про різні народи (етноси) планети, їхнє походження, історію, матеріальну та духовну культуру, дослідження та вивчення, а також становлення та розвиток науки етнології.

Над чим працюємо
Редактори
П:ЕТН

Вибрана стаття ред.
Удегейська родина, поч. XX ст.

Удегейці (самоназва — удее, удеге, удіге; рос. удэгейцы; застаріла російська назва — удіхейці; рос. удихейцы) — малочисельна тунгусо-маньчжурська народність Приамур'я (Росія).

До кінця XIX — початку ХХ століття дослідники (російські та західні) не розділяли удегейців і орочів, вважаючи їх одним народом (нерідко під назвою орочони). Першим, хто обґрунтував їхню етнічну окремішність, був С.Н. Браїловський. Він же першим ввів в ужиток етнонім удіхе, удіхейці (рос. удээ, удэхэ, удихэ), що став офіційним, зокрема й автоетнонімом уже в 30-і роки XX століття. До цього часу спільної самоназви удегейці не мали. Кожна територіальна група мала власну самоназву: хунгарійська — хунгаке, бікінська — бікінка, анюйська — унінка тощо.

Також відомим є екзонім удегейців кекарі (рос. кекари) — так називали удегейців сусідні народи, переважно орочі та маньчжури, і цей термін подеколи зустрічається в західній і російській літературі.

На початок ХХ століття удегейці займали суцільну територію по обидва схили Сіхоте-Аліня. Її межа на сході доходила до узбережжя Японського моря (у міжріччі Ботчі і Такема), а на заході — сягала середньої течії правих приток Уссурі (річки Хор, Бікін, Іман/Уссурка). На північному сході удегейці межували з орочами Імператорської гавані, на півночі — з найхінськими нанайцями, на півдні — з тазами. Удегейці проживали також на північ і північний захід від своєї основної території — по притоках Амура Анюю, Хунгарі та Урмі, в оточенні найхінських і кур-урмійських нанайців.

Вибране зображення ред.


Літній араб-тунісець


Чи Ви знаєте... ред.
Вибрана картина ред.


Софія Драгомирова у національному вбранні. Ілля Рєпін


Добра стаття ред.

Каталонці (самоназва catalàns каталанс) — західнороманський народ у Південно-Західній Європі, основне населення історичної області Каталонія.

Щодо походження етноніму «каталонці» і топоніму «Каталонія» кат. Catalunya серед науковців одностайності немає. Висуваються найрізніші версії, часом такі, що виключають одна одну.

Досить популярними є теорії, що виводять назви «Каталонія» і «каталонці» від назв племен. Так, за однією версією етнонім «каталонці» походить від назви одного з франкських племен catalauni. За іншою версією, яку гаряче обстоював каталонський філолог Жоан Коромінес (Joan Coromines), і яка виглядає найбільш вірогідно, — етнонім каталонці похідний від назви дороманського автохтонного населення lacetanos; нарешті, є й такі, що виводять назву «Каталонія» від Gotland-Gotlundia («земля ґотів»).

Ще однією досить переконливою теорією є та, що говорить про пізніше походження етноніму «Каталонія» від слова Castelonia, похідного від Кастилія ісп. Castilla, резонно вказуючи на подібність «Каталонія-Кастилія».

А є і абсолютно неймовірна теорія походження назв «каталонці» і «Каталонія», яка стверджує, що наприкінці VIII століття, коли арабські завойовники були вигнані з Півдня Франції, вони назвали франків Qâtil («вбивця»), у множині — Qâtilain, виходить Qâtilûniya — «Земля вбивць», начебто пізніше ця назва перейшла на землі Франкії на Піренейському півострові, тобто сучасну Каталонію, і на народ, який тут проживав, відповідно сучасних каталонців.

Достеменно відомо, що вперше Каталонію почали так називати з часу правління Арагонського короля Хайме І (Jaime I) у XIII столітті, до того вживаючи для позначення цих земель винятково назву Барселонське графство.

Нові статті ред.Усього знайдено статей: 25478 (17 квітня 2020)

Чим Ви можете допомогти Редагують зараз

Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей на тему Етнологія.

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі "Пошук", що знаходится згори зліва, і натисніть кнопку "Перейти". Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель "Створити статтю" розміщену нижче.


Вікіпедії бракує статей про етноси, а також їхні мови, культуру, історію, вірування та антропологічні особливості. Якщо у Вас є натхнення, будь ласка, напишіть їх.

У незавершених статтях з етнографії та етнології Ви знайдете чимало матеріалів, які потребують вашої уваги, коментарів і доробки. Просимо витратити Ваш дорогоцінний час на них.

Див. також

[ред. код]

Портал:Етнологія/Червоні посилання

Автоматично згенерований список статей, пов'язаних з порталом «Етнологія», які редагуються на даний момент. Список призначений для комфорту патрулювання і не відображає вже відпатрульовані статті.

Сестринські проєкти і портали
Більше різноманітної допоміжної інформації про етнологію на сестринських проєктах фонду Вікімедіа:

Вікіновини   Вікісловник   Вікісховище   Вікіпедія   Вікіцитати   Вікікниги   Вікіджерела   Вікідані  
Wikinews Wiktionary Commons Wikipedia Wikiquote Wikibooks Wikisourse Wikidata
Wikinews Wiktionary Commons Wikipedia Wikiquote Wikibooks Wikisource Wikidata