Портал:Кропивницький/Кропивницький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Small Coat of Arms of Kropyvnytskyi.png

Кропивни́цький (до 1924 року — Єлисаветград, у 19241934 роках — Зінов'євськ, у 19341939 роках — Кірово, у 19392016 роках — Кіровоград) — місто в Україні, адміністративний центр Кіровоградської області, центр Кропивницького району; промисловий і культурний осередок у центрі країни; вузол автошляхів, залізнична станція, аеропорт.

Кропивницький розташований у межах Придніпровської височини, в долині і на берегах ріки Інгул, при впадінні в неї менших річок Сугоклії та Біянки. Площа населеного пункту — 10,3 тисячі га. Населення 254 103 мешканці (за даними перепису населення України 2001 року), разом з іншими населеними пунктами, підпорядкованими Кропивницькій міській раді — 262 543 мешканці.

Своїм стрімким розвитком від середини XVIII століття місто зобов'язане будівництву фортеці святої Єлисавети й вдалому місцю розташування. Відтоді відоме як Єлисаветград (український відповідник для Елисаветградъ), місто пережило у середині ХІХ — на початку ХХ століть «золоту еру» — розвивалась промисловість, розквітла культура, зокрема тут був відкритий перший український професіональний театр. Від 1939 року місто стало центром Кіровоградської області. Нині промисловий комплекс 250-тисячного Кропивницького налічує понад 70 підприємств, місто має розвинену соціальну інфраструктуру, численні заклади освіти й культури зі сталими багатими традиціями. Місто цікаве своїм минулим, архітектурним обличчям, видатними уродженцями і мешканцями. Сучасну назву місто отримало 14 липня 2016 року на честь українського письменника і драматурга М. Л. Кропивницького.

Далі…