Вибрана особа
Максиміліан фон Вайкс (нім. Maximilian Maria Joseph Karl Gabriel Lamoral Reichsfreiherr von und zu Weichs an der Glon ); 12 листопада 1881 , Дессау — 27 вересня 1954 , Борнгайм — німецький воєначальник часів Третього Рейху, барон , генерал-фельдмаршал (1943 ) вермахту . Кавалер Лицарського хреста з Дубовими листям (1945). Командував групами армій та армією в ході Європейських кампаній та під час війни з Радянським Союзом .
Максиміліан фон Вайкс походив зі старої баварської дворянської сім'ї й присвятив своє життя військовій службі . Був кадровим офіцером у кавалерії імператорської німецької армії . Брав участь у Першій світовій війні на керівних посадах у військових формуваннях, закінчив війну у ранзі ротмістра німецького Генерального штабу .
На початок Другої світової війни Максиміліан фон Вайкс командував корпусом у Польській кампанії , опанував Львів і брав участь в облозі Варшави . Як командувач 2-ї армії діяв під час вторгнення до Франції в 1940 році, нагороджений Лицарським хрестом Залізного хреста . У квітні 1941 року керував армією, що за короткий час окупувала Югославію . Щоб подолати опір югославських партизан власноруч віддав наказ про розстріл цивільних осіб, які їх підтримували. Під час вторгнення в СРСР 2-га армія під командуванням Вайкса діяла у складі групи армій «Центр» , що наступала на Москву. У липні 1942 року Максиміліан фон Вайкс був призначений командувачем групою армій «В» і пов'язав своє ім'я з битвою під Сталінградом , незабаром після чого він був підвищений до генерал-фельдмаршала .
З серпня 1943 був призначений головнокомандувачем військами Вермахту у Південно-Східній Європі (Головнокомандування Вермахту «Південний Схід» ) та одночасно групою армій «F» на Балканах. Він домігся певних успіхів у роззброєнні італійських військ, коли Італія вийшла з війни в 1943 році й вів нещадну боротьбу проти югославських та грецьких партизан, як військовими так і дипломатичними методами. У березні 1945 група армій була розформована, фон Вайкс пішов у відставку .
2 травня 1945 потрапив в американський полон. Його звинуватили у вбивствах цивільних осіб та інших військових злочинах у Нюрнберзі, але союзники змушені були за станом здоров'я припинити кримінальну справу проти нього й улітку 1949 року звільнити колишнього фельдмаршала. Останні роки свого життя Максиміліан фон Вайкс прожив усамітнено, помер 1954 року у віці 72 років, на батьківщині його предків у Західній Німеччині .::::::::::::Докладніше
Архів
Категорії
Вибрана зброя
Mauser 98k — магазинна гвинтівка (в німецьких джерелах: «Karabiner 98k», «Mauser 98k» або «K98k» ; ігровий сленг каряк ), офіційно прийнята на озброєння в 1935 році. Була основною та наймасовішою стрілецькою зброєю Вермахту . Конструктивно є укороченою і незначно зміненою модифікацією гвинтівки Mauser 98 зразка 1898 року. Він був коротшим від моделі Karabiner 98b та мав кілька невеликих поліпшень конструкції. Це остання модель в довгому списку зразків, розроблених братами Вільгельмом і Паулем Маузерами в кінці XIX сторіччя, що широко застосовувалися в арміях Європи і Америки.
Як снайперські використовувалися стандартні гвинтівки, з партії відбиралися екземпляри, що дають максимальну купчастість. Для стрільби використовувалися патрони SmE (Spitzgeschoss mit Eisenkern — гостра куля зі сталевим осердям).::::::::::Докладніше .
Архів
Вибрана битва
Операція «Меркурій» (нім. Unternehmen Merkur ) або Кри́тська пові́трянодеса́нтна опера́ція (нім. Luftlandeschlacht um Kreta ; грец. Μάχη της Κρήτης ) — перша у світовій історії та наймасштабніша повітрянодесантна операція нацистської Німеччини під час Другої світової війни 1939—1945 років.
Операція під кодовим найменуванням «Меркурій» проводилась 20 травня — 1 червня 1941 німецькими та італійськими військами з метою захоплення грецького острову Крит . Плануючи захоплення Криту, німецьке командування мало на меті: позбавити британські війська одного з важливих опорних пунктів в Середземномор'ї і створити базу для надання допомоги Африканському корпусу генерала Ервіна Роммеля в наступі на Єгипет .
Захоплення Криту планувалося здійснити шляхом висадки масових повітряних , а також морських десантів при широкій авіаційній підтримці. Проведення повітрянодесантної операції на Крит покладалося на 4-й повітряний флот (8-й і 9-й авіаційні корпуси ) під командуванням генерал-полковника А. Лера . Як десанти використовувалися 7-ма повітряна та 5-та гірсько-піхотна дивізії , а також полк 6-ї гірсько-піхотної дивізії . Конвоювання і підтримка морських десантів були покладені на частину сил італійського флоту .
Операція почалася зранку 20 травня 1941 року, буквально за місяць до початку вторгнення німецьких військ до Радянського Союзу , коли елітні повітрянодесантні частини Німеччини здійснили висадку десанту на територію грецького острова Крит. За досягненням своїх цілей, операція була абсолютно успішною, але ціна, яку німці заплатили за захоплення острову була така висока, що німці до кінця війни вже більше ніколи не застосовували повітряний десант у таких масштабах.
На сьогодні операція із захоплення Криту залишається першою і однією з наймасштабніших повітрянодесантних операцій у світовій історії. Хоча операція «Маркет-Гарден» 1944 року є наймасштабнішою за своїми цілями та завданнями, проте в ній із самого початку були також задіяні танкові частини і з'єднання , тоді як на Крит висаджувалися тільки повітрянодесантні підрозділи і вони виконували основне завдання в ході проведення всієї операції.:::::::::::::Докладніше
Архів