Портал:Нацистська Німеччина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Нацистська Німеччина
Проєкт  |  Портал
Нацистська Німеччина
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Нацистська Німеччина
Герб Третього Рейху
Прапор націонал-соціалістичної Німеччини (1935-1945)

Нацистська Німеччина (також Третій Рейх або Третій Райх; нім. Drittes Reich, «Третя імперія») — неофіційна назва Німеччини у 19331945 роках, за часів правління Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини на чолі з Адольфом Гітлером. Офіційна назва — Німецька імперія (нім. Deutsches Reich).

Нацистське правління прийшло на зміну Веймарській республіці після приходу до влади НСДАП. Німеччина перетворилась тоталітарну державу з однопартійною системою і домінуючою ідеологією (націонал-соціалізмом) контролю, якому піддавалися всі сфери життя суспільства.

З 1936 року нацистська Німеччина розпочала процес реалізації експансіоністського політичного курсу, ввівши німецькі війська до Рейнської області. У 1938 році Німеччина анексувала Австрію і Судетську область, повністю захопивши Чехословаччину у 1939 році. 1 вересня 1939 року гітлерівська Німеччина напала на Польщу, розпочавши Другу світову війну. На осінь 1942 року під владою нацистів опинилася більшість Східної Європи. Переломними моментами в існуванні нацистської Німеччини стали поразки у Сталінградській та Курській битвах 1943 року. 1945 році Німеччина вже була не в змозі протистояти натиску радянських військ зі сходу і об'єднаних сил Антигітлерівської коаліції з заходу. 7 травня 1945 року Німеччина підписала акт про капітуляцію. Нацистський режим був засуджений під час Нюрнберзького трибуналу.:::::::::::::::: Докладніше

Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Вибрана стаття
Висування колон військової техніки німецьких і фінських військ на Мурманськ. Липень 1941

Операція «Зільберфукс» (нім. Unternehmen Silberfuchs, операція «Чорнобурка»; фін. Hopeakettu) — спільна наступальна операція німецьких та фінських військ у Лапландії, на північному фланзі німецько-радянської війни. Тривала з 29 червня до 17 листопада 1941 року. Мета операції — захоплення Мурманська, стратегічно важливого радянського морського порту.
Операцію «Зільберфукс» планувалося провести у два етапи. На першому етапі в ході операції «Реннтір» німецькі гірські війська, що виділялися для проведення наступальної операції на Мурманськ, з території окупованої Норвегії мали захопити під свій контроль регіон Петсамо з його нікелевими шахтами. На другому етапі німецько-фінські війська, за задумом, мали завдати одночасно удари з двох напрямків: в операції «Платинфукс» на північному фланзі планувався наступ німецького гірського корпусу «Норвегія» безпосередньо на Мурманськ, а на південному фланзі за задумом операції «Полярфукс» силами німецького 36-го командування особливого призначення у взаємодії з частинами 3-го фінського корпусу планувалось захоплення міста Кандалакша з подальшим виходом на узбережжя Білого моря.
За результатами тривалого наступу німецько-фінському командуванню частково вдалося виконати поставлені задачі, проте запеклий опір військ Червоної армії зірвав стратегічний задум противника й до листопада 1941 року лінія фронту стабілізувалась. Бої місцевого значення точились на поодиноких напрямках до 1944 року.::::::::: Докладніше

Архів

Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Вибрана особа
Максиміліан фон Вайкс

Максиміліан фон Вайкс (нім. Maximilian Maria Joseph Karl Gabriel Lamoral Reichsfreiherr von und zu Weichs an der Glon); нар. 12 листопада 1881, Дессау — пом. 27 вересня 1954, Борнгайм — німецький воєначальник часів Третього Рейху, барон, генерал-фельдмаршал (1943) вермахту. Кавалер Лицарського хреста з Дубовими листям (1945). Командував групами армій та армією в ході Європейських кампаній та під час війни з Радянським Союзом.
Максиміліан фон Вайкс походив зі старої баварської дворянської сім'ї й присвятив своє життя військовій службі. Був кадровим офіцером у кавалерії імператорської німецької армії. Брав участь у Першій світовій війні на керівних посадах у військових формуваннях, закінчив війну у ранзі ротмістра німецького Генерального штабу.
На початок Другої світової війни Максиміліан фон Вайкс командував корпусом у Польській кампанії, опанував Львів і брав участь в облозі Варшави. Як командувач 2-ї армії діяв під час вторгнення до Франції в 1940 році, нагороджений Лицарським хрестом Залізного хреста. У квітні 1941 року керував армією, що за короткий час окупувала Югославію. Щоб подолати опір югославських партизан власноруч віддав наказ про розстріл цивільних осіб, які їх підтримували. Під час вторгнення в СРСР 2-га армія під командуванням Вайкса діяла у складі групи армій «Центр», що наступала на Москву. У липні 1942 року Максиміліан фон Вайкс був призначений командувачем групою армій «В» і пов'язав своє ім'я з битвою під Сталінградом, незабаром після чого він був підвищений до генерал-фельдмаршала.
З серпня 1943 був призначений головнокомандувачем військами Вермахту у Південно-Східній Європі (Головнокомандування Вермахту «Південний Схід») та одночасно групою армій «F» на Балканах. Він домігся певних успіхів у роззброєнні італійських військ, коли Італія вийшла з війни в 1943 році й вів нещадну боротьбу проти югославських та грецьких партизан, як військовими так і дипломатичними методами. У березні 1945 група армій була розформована, фон Вайкс пішов у відставку.
2 травня 1945 потрапив в американський полон. Його звинуватили у вбивствах цивільних осіб та інших військових злочинах у Нюрнберзі, але союзники змушені були за станом здоров'я припинити кримінальну справу проти нього й улітку 1949 року звільнити колишнього фельдмаршала. Останні роки свого життя Максиміліан фон Вайкс прожив усамітнено, помер 1954 року у віці 72 років, на батьківщині його предків у Західній Німеччині.::::::::::::Докладніше

Архів

Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Вибране зображення
Німецькі швидкісні бомбардувальники Do 17 у небі над Францією. 1940

Архів

Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Вибране формування
Емблема дивізії

1-ша парашутно-танкова диві́зія «Герман Герінг» — змішана дивізія, одне з найелітніших з'єднань Збройних сил Третього Рейху, що організаційно входила до складу Люфтваффе. Створене на базі поліцейського батальйону після приходу нацистів до влади у 1933 році, за період свого існування було розгорнуто до танкового корпусу. Дивізія брала активну участь у бойових діях у Північній Африці, на Сицилії, в Італії та на Східному фронті. Поряд з деякими з'єднаннями Вермахту і військ СС, дивізія «Герман Герінг» стала одним з найславетніших військових формувань Третього Рейху.
За кількістю кавалерів Лицарського хреста з'єднання «Герман Герінг» входить до п'ятірки лідерів серед військових формувань сухопутних військ Третього Рейху (хоча дивізія належала повітряним силам гітлерівської Німеччини).::::::::::::::::Докладніше

Архів

Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Категорії
Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Вибрана зброя
Mauser 98k

Mauser 98k — магазинна гвинтівка (в німецьких джерелах: «Karabiner 98k», «Mauser 98k» або «K98k»; ігровий сленг каряк), офіційно прийнята на озброєння в 1935 році. Була основною та наймасовішою стрілецькою зброєю Вермахту. Конструктивно є укороченою і незначно зміненою модифікацією гвинтівки Mauser 98 зразка 1898 року. Він був коротшим від моделі Karabiner 98b та мав кілька невеликих поліпшень конструкції. Це остання модель в довгому списку зразків, розроблених братами Вільгельмом і Паулем Маузерами в кінці XIX сторіччя, що широко застосовувалися в арміях Європи і Америки.
Як снайперські використовувалися стандартні гвинтівки, з партії відбиралися екземпляри, що дають максимальну купчастість. Для стрільби використовувалися патрони SmE (Spitzgeschoss mit Eisenkern — гостра куля зі сталевим осердям).::::::::::Докладніше.

Архів

Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Вибрана битва
Десантування німецького повітряного десанту. 20 травня 1941

Операція «Меркурій» (нім. Unternehmen Merkur) або Кри́тська пові́трянодеса́нтна опера́ція (нім. Luftlandeschlacht um Kreta; грец. Μάχη της Κρήτης) — перша у світовій історії та наймасштабніша повітрянодесантна операція нацистської Німеччини під час Другої світової війни 1939—1945 років.
Операція під кодовим найменуванням «Меркурій» проводилась 20 травня — 1 червня 1941 німецькими та італійськими військами з метою захоплення грецького острову Крит. Плануючи захоплення Криту, німецьке командування мало на меті: позбавити британські війська одного з важливих опорних пунктів в Середземномор'ї і створити базу для надання допомоги Африканському корпусу генерала Ервіна Роммеля в наступі на Єгипет.
Захоплення Криту планувалося здійснити шляхом висадки масових повітряних, а також морських десантів при широкій авіаційній підтримці. Проведення повітрянодесантної операції на Крит покладалося на 4-й повітряний флот (8-й і 9-й авіаційні корпуси) під командуванням генерал-полковника А. Лера. Як десанти використовувалися 7-ма повітряна та 5-та гірсько-піхотна дивізії, а також полк 6-ї гірсько-піхотної дивізії. Конвоювання і підтримка морських десантів були покладені на частину сил італійського флоту.
Операція почалася зранку 20 травня 1941 року, буквально за місяць до початку вторгнення німецьких військ до Радянського Союзу, коли елітні повітрянодесантні частини Німеччини здійснили висадку десанту на територію грецького острова Крит. За досягненням своїх цілей, операція була абсолютно успішною, але ціна, яку німці заплатили за захоплення острову була така висока, що німці до кінця війни вже більше ніколи не застосовували повітряний десант у таких масштабах.
На сьогодні операція із захоплення Криту залишається першою і однією з наймасштабніших повітрянодесантних операцій у світовій історії. Хоча операція «Маркет-Гарден» 1944 року є наймасштабнішою за своїми цілями та завданнями, проте в ній із самого початку були також задіяні танкові частини і з'єднання, тоді як на Крит висаджувалися тільки повітрянодесантні підрозділи і вони виконували основне завдання в ході проведення всієї операції.:::::::::::::Докладніше

Архів

Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Вибрана карта
Battle of Rzhev - 5 August 1942 - Western Front continues attack.jpg
Друга битва за Ржев: ситуація на 5 серпня 1942 року

Друга битва за Ржев — серія довготривалих бойових дій радянських військ Калінінського й Західного фронтів, проведена 30 липня по 1 жовтня 1942 за єдиним замислом з метою розгрому німецької 9-ї польової армії (генерал-полковник В.Модель) групи армій «Центр», що оборонялася на Ржевсько-Вяземському виступі.:::::::::::::::::читати далі

Архів

Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Нові статті

Портал:Нацистська Німеччина/Нова стаття

Pix.gif
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg Чи Ви знаєте

Портал:Нацистська Німеччина/Чи Ви знаєте

Pix.gif
Редагувати Братні портали


Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти

Оновити кеш