Портал:Нігерія
Ласкаво просимо до порталу
«Нігерія» |
Редактори |
Портал | Обговорення порталу | Доглядачі порталу | Червоні посилання | ПРОЄКТ |
Про Нігерію
|
Складається з 36 штатів та столичного округу. Найбільше місто — Лагос (8 млн), колишня столиця. Інші великі міста — Кано, Ібадан. Столиця — місто Абуджа. Найбільші етнічні групи: хауса, іґбо, йоруба. Найбільш розповсюдженні релігії — християнство та мусульманство мають приблизно рівні частки, також є незначна частка прихильників традиційних вірувань.
Нігерія здобула незалежність від Сполученого Королівства 1960 року. Федеративна республіка президентського типу правління від 1963 року. Член ООН, Співдружності націй, Африканської Єдності, ОПЕК.
Із заходу межує з Беніном, з півночі з Нігером, на північному-сході через обміліле озеро Чад межує з Чадом, на сході з Камеруном, з південного боку омивається Гвінейською затокою Атлантичного океану. Найбільша річка — Нігер в честь якої Нігерія і отримала свою назву.
Вибрана особистість
|
Акінванде Воле Бабатунде Шоїнка (англ. Akinwande Oluwole "Wole" Soyinka, *13 липня 1934, Абеокута, Нігерія) — нігерійський
драматург, письменник, поет і публіцист. Лауреат Нобелівської премії з літератури (1986).
Після політичної нестабільнності в Нігерії 1964 —67 рр., коли В.Шоїнку неодноразово арештовували і утримували під вартою за сміливі антиурядові висловлювання, у жовтні 1969 року Шоїнка очолює Драматичну школу при Ібаданському університеті.
З огляду не тривалий політичний неспокій Шоїнка у 1975 році переїжджає до Аккри (Гана), але вже в липня ц.р. після нового державного заколоту і повалення режиму президента Говона повертається до Нігерії, де в наступному (1976) році отримує посаду професора англійської мови університету Іфе.
В.Шоїнка і надалі критикує політичну нестабільність, слабкість і корупцію нігерійської влади, однак є шановним в країні літератором, що, проте, не заважає, цензурувати або й забороняти окремі твори митця (у 1984 році Верховний суд Нігерії заборонив постановку п'єси «Людина померла»).
В.Шоїнка весь час бере активну участь у громадському житті своєї країни; активно співпрацює з національними і зарубіжними ЗМІ (радіостанціями, пресою), виробниками кіно і театрами. Заслуги драматурга відмічено 1986 року Нобелівською премією з літератури «За створення театру величезної культурної перспективи і поезії».Нові статті
|
- Crocidura longipes — започаткував 12 вересня 2024 користувач Sehrg
- Патрік Фрайдей Езе — започаткував 10 вересня 2024 користувач Дми88
- Абдул Аджагун — започаткував 3 вересня 2024 користувач Visem
- Готтліб Геллер — започаткував 2 вересня 2024 користувач Yukh68
- Френсис Момо — започаткував 19 серпня 2024 користувач Дми88
- Самсон Тіджані — започаткував 19 серпня 2024 користувач YarikUkraine
- Принс Чібуезе — започаткував 9 серпня 2024 користувач Дми88
- Чедозі Одог — започаткував 7 серпня 2024 користувач Дми88
- Polemon gabonensis — започаткував 7 серпня 2024 користувач Olbiopontik
- Polemon collaris — започаткував 7 серпня 2024 користувач Olbiopontik
- Polemon acanthias — започаткував 7 серпня 2024 користувач Olbiopontik
- Річмонд Чуквуемека — започаткував 3 серпня 2024 користувач Дми88
- Оча Очовечі — започаткував 29 липня 2024 користувач Дми88
- День долі — започаткував 20 липня 2024 користувач Леонід Панасюк
- Рут Оґбейфо — започаткував 5 липня 2024 користувач RarBot
- Філіп Отеле — започаткував 15 червня 2024 користувач Visem
- Майкл Обаміна — започаткував 13 червня 2024 користувач Дми88
- Республіка Бенін (1967) — започаткував 18 травня 2024 користувач Qworzx
- Gastropholis echinata — започаткував 17 травня 2024 користувач Olbiopontik
- Мандара (гори) — започаткував 1 травня 2024 користувач Olbiopontik
Допомога
|
Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходится згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.
Див. також
Вибране зображення Оновити кеш
|
Варто почитати
|
Виступав за нігерійський «Бендел Іншуренс», бульгійський «Лув'єрваз», у складі якого став володарем Кубка Бельгії та переможцем Кубка Інтертото, французький «Лілль», московський «Локомотив», якому допоміг стати володарем Кубка Росії та англійські «Вест-Бромвіч Альбіон», «Кардіфф Сіті» і «Сток Сіті», а також національну збірну Нігерії, у складі якої тричі був бронзовим призером Кубка африканських націй (2004, 2006, 2010) та срібним призером Олімпійських ігор (2008).
Влітку 2014 року Одемвінгіе потрапив до заявки збірної на чемпіонат світу у Бразилії і повернувся до збірної, прокоментувавши це так: «Багато людей хотіли бачити мене в збірній, деякі писали, що дуже нудьгували, не бачачи мене в зеленій футболці, оскільки я зробив багато хорошого для збірної, зіграв багато офіційних матчів, вигравав титул Гравця Року в Нігерії. В останні кілька років моїм єдиним жалем було те, що я, ставши грати краще, ймовірно, міг надати допомогу збірній, забити більше голів, але я пропустив цей період. Я не буду озиратися назад — у мене є ще один шанс і ще будуть можливості виграти титул».
Наразі провів у формі головної команди країни 57 матчів, забивши 9 голів.Категорії
|