Портал:Старість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал Обговорення порталу Проєкт Обговорення проєкту Доглядачі порталу

Нова Голландія, Саффолк, Велика Британія Україномовний портал Старість. Україномовний портал Старість і геріатрія. Україномовний портал Старість і геронтологія.

Ласкаво просимо до україномовного порталу «Старість» «Старість — єдиний спосіб жити довго»

Старі́ння люди́ни — як і старіння інших організмів, це біологічний процес поступової деградації частин і систем тіла людини та наслідки цього процесу. Тоді як фізіологія процесу старіння подібна до фізіології старіння інших ссавців, деякі аспекти цього процесу, наприклад, втрата розумових здібностей, мають більше значення для людини. Крім того, великого значення набувають психологічні, соціальні і економічні ефекти.

Для людини старіння завжди мало особливе значення. Століттями філософи обговорювали причини старіння, алхіміки шукали еліксир молодості, а багато релігій надавали старінню сакральне значення. І нерешті людство втупило в еру, коли омолодження стає реальністю.

Тема омолодження й продовження як середньої тривалость життя, так і максимальної тривалості життя набирає неймовірної популярності в наукових та медичних спільнотах всього світу. Наприклад, рандомізоване клінічне дослідження 2021 року, що всього 8 тижнів здорового способу життя, а саме — рослинна дієта, достатній та якісний сон, фізичні вправи та активне розслаблення, а також прийом пробіотиків та фітонутрієнтів — омолодили біологічний (епігенетичний) вік людей у ​​середньому на 3.2 роки.[1]

Процес старіння досліджується наукою геронтологією, що не тільки досліджує фізіологічні зміни, але й місце осіб похилого віку в суспільстві. Мета досліджень з геронтології — спроби подолати проблеми і недоліки, пов'язані із старінням.:::::::::::::::: Докладніше

Геріатрія (від дав.-гр. γέρων — «старий» і ἰατρεία — «лікування») — окремий розділ геронтології, що займається вивченням, профілактикою та лікуванням хвороб старечого віку. Деякі захворювання часто спостерігають саме у літніх людей. Наприклад, хвороба Альцгеймера, як правило, виявляється у людей понад 65 років.[2] Перед геріатрією як галуззю клінічної медицини стоїть завдання з'ясувати можливості нормалізації обмінних і фізіологічних процесів в організмах, що старіють.

Фітнес тренування як профілактика літньої людини (Fitness for seniors)

Предмет геріатрії

Під явищем старіння розуміють усі морфологічні, біохімічні, функціональні та психічні зміни, що виникають у процесі життя організму. Це незворотні зміни структур і функцій живої істоти, які поступово розвиваються.

У психіатрії, офтальмології, оториноларингології, стоматології, хірургії, урології й інших галузях медицини є свої наукові та практичні проблеми, які пов'язані з геріатрією.:::::::::::::::: Докладніше

Скорочення: П:БРК;Оновити кеш

[[Файл:|50px|]] Вибране зображення
Мати Тереза. Фото 1988 р.

Архів

[[Файл:|50px|]] Основні статті

Старіння людиниГеріатріяГеронтофобіяОмолодженняСтарінняСтарістьЕйджизмДискримінаціяГеронтологіяХвороба Альцгеймера

Архів

[[Файл:|50px|]] Література про старість
  • Рыбакова Н. А. Проблема старости в европейской философии: От античности до современности. СПб.: Алетейя, 2006.- 288 с.
  • http://demoscope.ru/weekly/2007/0285/barom01.php (очікувана тривалість життя у країнах СНД)

Архів


[[Файл:|50px|]] Літні люди в мистецтві
Ганс Мемлінг. «Портрет жінки похилого віку». Музей образотворчих мистецтв (Х'юстон), США

Архів

[[Файл:|50px|]] Довгожителі
Художник Ганс Ерні, 101 рік

Ганс Ерні (нім. Hans Erni; 21 лютого 1909, Люцерн, Швейцарія — 21 березня 2015) — живописець та графік зі Швейцарії. Уславився стінописами та кольоровими літографіями, картонами для гобеленів, керамічними творами.

Походження

Народився в місті Люцерн у родині машиніста пароплавів. Початкову освіту здобув у школі й готувався стати землеміром. Але відкинув попередній намір заради креслень на будівельному підприємстві.

Художнє навчання

У 1927—1928 рр. навчався в училищі декоративно-ужиткових мистецтв міста Люцерн. У 1928-29 рр. жив у Парижі. Почав навчатися в академії Жульєна, та покинув її. Розбурханий Париж того часу вважали «столицею мистецтв». Це було місто народження так званої «паризької школи», куди віднесли художників-представників різних країн, від Японії до Польщі, що працювали на той час в столиці Франції.

Ерні покинув Париж і виїхав до Берліна, де навчався в Державному училищі вільних та ужиткових мистецтв. Але Німеччина стояла на порозі нацизму, тому він покинув Берлін, де стикнувся з незрозумілими йому політичними проблемами, далекими від мистецтв.

Ерні повернувся до Люцерна і часто приїздив до Парижа, де втягнувся у вир мистецького життя. Вивчав твори старих майстрів і вчився на творах і знахідках майстрів йому сучасних, таких не схожих на роботи попередників 16-18 століть.

Перші твори, перші виставки

Зафіксована участь Ерні в виставках з 1933 року. Великий вплив на майстра з Швейцарії справили і творчість Пікассо, Жоржа Брака, витвори абстракціоністів, пізніше сюрреалістів. Мало свої наслідки і те, що Ганс захоплювався технічними кресленнями, машинами та механізмами взагалі. Ерні теж пробував розкладати форми як Пікассо чи включати в свої твори технічні схеми, геометричні фігури тощо. То був час експериментів і пошуків свого стилю («Технічна функція»,1936, «Емансипація», 1938). Експерименти з формами та фарбами взагалі стануть притаманними творчому шляху майстра на все життя.

До цього періоду належать і спроби стінописів («Художник-творець», 1933, стінопис в спортивному клубі міста Люцерн).

Впливи сюрреалізму

У сюрреалізмі взагалі важко віднайти оптимістичні твори. Адже це перенесення снів людини й над'уяви, надреальності на картину чи в графіку. Відомо, що сни людини переважно сумні чи тривожні.

Звичайно, на молодого Ерні мали свій вплив твори Сальватора Далі та Іва Тангі. Але Ерні і в сюрреалістичних творах не відмовляється від значущих і навіть філософських тем («П'ятикутник» 1939, "Аркуш із щоденника урбаніста ", 1941). В «Аркуші урбаніста» він пише свій автопортрет як анатомічний малюнок і поряд подає рослину з ботанічною точністю.:::::::::::::::: Докладніше

Архів

Категорії[[Файл:|50px|]] Чим допомогти
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про старість і активне життя

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.


Як робити, з чого почати першу свою публікацію:

Старість у Вікіновинах  Старість у Вікіцитатнику  Старість у Вікіпідручнику  Старість у Вікіджерелах  Старість у Вікісловнику  Старість в Віківерситеті  Старість у Вікісховищі Старість у Вікімандрах
Новини Цитати Посібники Тексти Визначення Навчання Зображення Путівники
Біологія Історія Культура Ботаніка Гастрономія Бароко Медицина
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти
Новий портал стартував 21 серпня 2017 р.

Оновити кеш


  1. Fitzgerald, Kara N.; Hodges, Romilly; Hanes, Douglas; Stack, Emily; Cheishvili, David; Szyf, Moshe; Henkel, Janine; Twedt, Melissa W.; Giannopoulou, Despina (12 квітня 2021). Potential reversal of epigenetic age using a diet and lifestyle intervention: a pilot randomized clinical trial. Aging (англ.). Т. 13, № 7. с. 9419–9432. doi:10.18632/aging.202913. ISSN 1945-4589. PMID 33844651. Процитовано 29 листопада 2022. 
  2. Brookmeyer R, Gray S, Kawas C (September 1998). «Projections of Alzheimer's disease in the United States and the public health impact of delaying disease onset». Am J Public Health 88 (9): 1337–42.