Перейти до вмісту

Портал:Африка

Вибраний портал
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Портал:Туніс)

Портал:Африка

Редактори
П:АФ

Портал Обговорення порталу Доглядачі порталу Червоні посилання ПРОЄКТ
Країни Африки
Редагувати
Алжир Алжир · Ангола Ангола · Бенін Бенін · Ботсвана Ботсвана · Буркіна-Фасо Буркіна-Фасо · Бурунді Бурунді · Габон Габон · Гамбія Гамбія · Гана Гана · Гвінея Гвінея · Гвінея-Бісау Гвінея-Бісау · ДР Конго ДР Конго · Джибуті Джибуті · Екваторіальна Гвінея Екваторіальна Гвінея · Еритрея Еритрея · Ефіопія Ефіопія · Єгипет Єгипет · Замбія Замбія · Зімбабве Зімбабве · Кабо-Верде Кабо-Верде · Камерун Камерун · Кенія Кенія · Коморські Острови Коморські Острови · Республіка Конго Республіка Конго · Кот-д'Івуар Кот-д'Івуар · Лесото Лесото · Ліберія Ліберія · Лівія Лівія · Маврикій Маврикій · Мавританія Мавританія · Мадагаскар Мадагаскар · Малаві Малаві · Малі Малі · Марокко Марокко · Мозамбік Мозамбік · Намібія Намібія · Нігер Нігер · Нігерія Нігерія · Південний Судан Південний Судан · ПАР ПАР · Руанда Руанда · Сан-Томе і Принсіпі Сан-Томе і Принсіпі · Есватіні Есватіні · Сейшельські Острови Сейшельські Острови · Сенегал Сенегал · Сомалі Сомалі · Судан Судан · Сьєрра-Леоне Сьєрра-Леоне · Танзанія Танзанія · Того Того · Туніс Туніс · Уганда Уганда · Центральноафриканська Республіка Центральноафриканська Республіка · Чад Чад
Про Африку
Редагувати
А́фрика — другий за площею і населенням материк у світі, після Євразії. З площею понад 30 300 000 км², враховуючи прилеглі острови — він займає 5,9% площі земної поверхні і 20,3% площі суходолу. А його населення — понад 922 млн (на 2005), складає понад 12% населення світу.

Назва Африка набула вжитку на Заході завдяки римлянам, які використовували назву Africa terra — «земля Афрі» (множина, чи у однині — Афер) — для північної частини материка, а також і для провінції Африки з її столицею Карфагеном, що відповідає теперішньому Тунісу.

Афрі були (можливо берберським) плем'ям, яке жило у Північній Африці поблизу Карфагена. Походження Afer може бути пов'язано з фінікійським `afarпилюка (також зустрічається в багатьох інших Семітських мовах). Серед інших, досить таки суперечливих, етимологій, які спираються на значення античного терміну 'Africa', виділяються латинське слово aprica, що означає «сонячний» та грецьке слово aphrike, що означає «без холоду». Ця гіпотеза була запропонована істориком Левом Африканським (14951554), який припустив, що грецьке слово phrike (φρίκη, що означає «холод і жах») в комбінації з заперечним префіксом a-, вказувало на землю вільну від холоду і жаху. Але так, як зміна звуку ph на f в грецькій мові датується приблизно десятим століттям, то малоймовірно, що це справжнє походження терміну Африка.

Вибрана стаття (архів)
Редагувати
Замбе́зі — четверта за довжиною річка Африки. Площа її басейну становить 1570 тис. км², що дещо менше, ніж половина басейну Нілу. Річка довжиною 2574 км починається в Замбії, тече через Анголу і Замбію і удовж кордонів Намібії, Ботсвани, Замбії і Зімбабве до Мозамбіку, де впадає в Індійський океан. Назва «Замбезі» мовою народу тонга означає «Велика річка».

Найбільш видовищним місцем Замбезі є водоспад Вікторія, один з найвищих водоспадів світу. Також варто згадати водоспади Чавума на кордоні Замбії з Анголою і Нгоньє — поблизу Сіоми в західній Замбії. Лише в п’яти місцях річище Замбезі перетинається мостами: в Чін'їнджи (пішохідний), Катіма-Муліло, Вікторія-Фолз, Чірунду і Тете, а також греблею гідроелектростанції Каріба.

На річці збудовані дві великі гідроелектростанції: Каріба на кордоні Замбії і Зімбабве і Кабора-Басса в Мозамбіку. Також є декілька менших електростанцій на водоспаді Вікторія.

Внаслідок численних водоспадів, мілин, порогів і перекатів річка судноплавна лише на окремих не дуже довгих ділянках своєї течії, і не має великого транспортного значення.

Вибрана особистість (архів)
Редагувати
Борис Іванович Балінський (нар. 10 (23) вересня 1905, Київ, Російська імперія — пом. 1 вересня 1997, Йоганнесбург, Південно-Африканська Республіка) — український та південноафриканський вчений-біолог, ембріолог, ентомолог, професор Київського університету та Вітватерсрандського університету Йоганнесбурга (ПАР), піонер експериментальної ембріології, електронної мікроскопії та біології розвитку, автор всесвітньо відомого підручника «Вступ до ембріології».

Учень Івана Шмальгаузена, вже у 28 років був доктором біологічних наук і професором Київського університету. Під час другої світової війни працював у німецькій окупації, по тому залишив СРСР. Жив у Німеччині, Великій Британії, далі переїхав у Південно-Африканську республіку, де проявив себе видатним організатором біологічної науки.

Вивчав ембріональний розвиток амфібій і асцидій, заклав основи біології розвитку. Вперше описав десятки видів комах (веснянок, бабок, лускокрилих) з Кавказу і Південної Африки.

Редагують зараз
Редагувати

Автоматично згенерований список статей, пов'язаних з порталом «Африка», які редагуються на даний момент. Список призначений для комфорту патрулювання і не відображає вже відпатрульовані статті.

Допомога
Редагувати
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про Африку. Наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, і натисніть кнопку «Створити статтю».

Див. також: червоні посилання та Категорія:Незавершені статті про Африку

Вибране зображення (архів)
Редагувати
Жінка у Алжирі
Вибраний список (архів)
Редагувати
Німецька Східно-Африканська рупія
Німецька Східно-Африканська рупія
Срібні монети Німецької імперії почали карбуватися після об'єднання німецьких земель в єдину державу — Німецьку імперію. При цьому кожен володар невеликих німецьких держав, що увійшли до складу імперії, залишав за собою свій титул і номінальну владу. До часів об'єднання кожна з цих невеликих країн карбували власну монету і мали самостійні грошові системи. При цьому грошові системи переважної більшості монархів підпорядковувалися Мюнхенській (1837), Дрезденській (1838) та Віденській (1857) монетним системам. Згідно з цими угодами формувалися дві взаємопов'язані системи: 3½ гульдена південнонімецьких земель були відповідними до 2 північнонімецьких талерів. Крім того вільні ганзейські міста Любек, Гамбург та Бремен не доєдналися до монетних систем і продовжували карбувати гамбурзьку марку та бременські талери. Деякі типи срібних монет (зільбенгрошен (нім. silver groschen), неугрошен (нім. neu groschen) та інші) хоча й карбувалися до 1873 року, але в цій статті не розглядаються. .
Добра стаття (архів)
Редагувати

О́стрів Маде́йра (порт. Ilha da Madeira, МФА['iʎɐ dɐ mɐdeiɾɐ]) є головним островом однойменного архіпелагу, що знаходиться у північній частині Атлантичного океану біля північно-західного узбережжя Африки. Розташована на Африканській літосферній плиті, Мадейра вже майже шість століть етнічно, культурно, політично й економічно цілком відноситься до Європи. Разом з іншим заселеним островом архіпелагу, — Порту-Санту, та островами Дезерташ і Селваженьш утворює Автономний регіон Мадейри зі столицею у місті Фуншалі. Належить Португалії.

Для відважних мореплавців в епоху великих географічних відкриттів Мадейра була тією тихою гаванню, яка нагадувала про батьківщину під час повернення з далеких мандрів. Сьогодні Мадейра у більшості асоціюється з кріпленим вином мадерою, названим на честь острова, проте насправді цей мальовничий острів часто називають земним раєм, що має все для чудового відпочинку: фешенебельні готелі, пляжі, тропічні ліси, водоспади, що поєднуються з пригодами першопрохідців…
Списки
Редагувати
Нова стаття
Редагувати
Теми
Редагувати
Африка у інших проєктах Вікімедіа
Редагувати
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти