Портал:Африка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Портал:Чад)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Портал:Африка

Редактори
П:АФ

Портал Обговорення порталу Доглядачі порталу Червоні посилання ПРОЄКТ
Країни Африки
Редагувати
Алжир Алжир · Ангола Ангола · Бенін Бенін · Ботсвана Ботсвана · Буркіна-Фасо Буркіна-Фасо · Бурунді Бурунді · Габон Габон · Гамбія Гамбія · Гана Гана · Гвінея Гвінея · Гвінея-Бісау Гвінея-Бісау · ДР Конго ДР Конго · Джибуті Джибуті · Екваторіальна Гвінея Екваторіальна Гвінея · Еритрея Еритрея · Ефіопія Ефіопія · Єгипет Єгипет · Замбія Замбія · Зімбабве Зімбабве · Кабо-Верде Кабо-Верде · Камерун Камерун · Кенія Кенія · Коморські Острови Коморські Острови · Республіка Конго Республіка Конго · Кот-д'Івуар Кот-д'Івуар · Лесото Лесото · Ліберія Ліберія · Лівія Лівія · Маврикій Маврикій · Мавританія Мавританія · Мадагаскар Мадагаскар · Малаві Малаві · Малі Малі · Марокко Марокко · Мозамбік Мозамбік · Намібія Намібія · Нігер Нігер · Нігерія Нігерія · Південний Судан Південний Судан · ПАР ПАР · Руанда Руанда · Сан-Томе і Принсіпі Сан-Томе і Принсіпі · Есватіні Есватіні · Сейшельські Острови Сейшельські Острови · Сенегал Сенегал · Сомалі Сомалі · Судан Судан · Сьєрра-Леоне Сьєрра-Леоне · Танзанія Танзанія · Того Того · Туніс Туніс · Уганда Уганда · Центральноафриканська Республіка Центральноафриканська Республіка · Чад Чад
Про Африку
Редагувати
А́фрика — другий за площею і населенням материк у світі, після Євразії. З площею понад 30 300 000 км², враховуючи прилеглі острови — він займає 5,9% площі земної поверхні і 20,3% площі суходолу. А його населення — понад 922 млн (на 2005), складає понад 12% населення світу.

Назва Африка набула вжитку на Заході завдяки римлянам, які використовували назву Africa terra — «земля Афрі» (множина, чи у однині — Афер) — для північної частини материка, а також і для провінції Африки з її столицею Карфагеном, що відповідає теперішньому Тунісу.

Афрі були (можливо берберським) плем'ям, яке жило у Північній Африці поблизу Карфагена. Походження Afer може бути пов'язано з фінікійським `afarпилюка (також зустрічається в багатьох інших Семітських мовах). Серед інших, досить таки суперечливих, етимологій, які спираються на значення античного терміну 'Africa', виділяються латинське слово aprica, що означає «сонячний» та грецьке слово aphrike, що означає «без холоду». Ця гіпотеза була запропонована істориком Левом Африканським (14951554), який припустив, що грецьке слово phrike (φρίκη, що означає «холод і жах») в комбінації з заперечним префіксом a-, вказувало на землю вільну від холоду і жаху. Але так, як зміна звуку ph на f в грецькій мові датується приблизно десятим століттям, то малоймовірно, що це справжнє походження терміну Африка.

Вибрана стаття (архів)
Редагувати

«Касабла́нка» (англ. Casablanca) — американський кінофільм 1942 року, романтична драма, поставлена режисером Майклом Кертісом з Гамфрі Богартом та Інгрид Бергман у головних ролях. Дія фільму розгортається в марокканському місті Касабланка у часи Другої світової війни, що знаходилось тоді під контролем вішистської Франції. Сюжет зосереджений на внутрішньому конфлікті людини, якій доводиться вибирати між любов'ю й гідністю, між коханою жінкою і необхідністю вчинити правильно — допомогти їй та її чоловіку, лідеру руху Опору, втекти з Касабланки для продовження боротьби з нацистами.

Вибрана особистість (архів)
Редагувати
Джон Ро́нальд Ру́ел То́лкін (англ. John Ronald Reuel Tolkien; нар. 3 січня, 1892 — пом. 2 вересня, 1973) — видатний англійський письменник, філолог-медієвіст, класик світової літератури ХХ ст. та один із фундаторів жанрового різновиду фантастики — фентезі, всесвітню славу якому приніс роман «Володар Перснів».

Дж. Р. Р. Толкін народився 3 січня 1892 року в місті Блумфонтейн (на той час столиці Помаранчевої Вільної Держави, нині адміністративний центр Південноафриканської Республіки) у родині банківського службовця, співробітника «Бенк оф Ефріка» (Bank of Africa) Артура Руела Толкіна (англ. Arthur Reuel Tolkien; 18571896) та його дружини Мейбл Толкін, у дівоцтві Сáффілд (англ. Mabel Tolkien, née Suffield; 18701904). 17 лютого 1894 р. у подружжя народилася друга і остання дитина — Гíларі Артур Руел Толкін (англ. Hilary Arthur Reuel Tolkien; † 1976 р.).

Редагують зараз
Редагувати

Автоматично згенерований список статей, пов'язаних з порталом «Африка», які редагуються на даний момент. Список призначений для комфорту патрулювання і не відображає вже відпатрульовані статті.

Допомога
Редагувати
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про Африку. Наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, і натисніть кнопку «Створити статтю».

Див. також: червоні посилання та Категорія:Незавершені статті про Африку

Вибраний список (архів)
Редагувати
Столова гора
Столова гора
Сім нови́х чуде́с приро́ди (англ. New seven wonders of nature) — сучасна спроба створити список семи найдивовижніших природних місць за допомогою всесвітнього народного голосування. Спроба організована швейцарською неприбутковою організацією «Корпорація Нового Відкритого Світу» (англ. New Open World Corporation, NOWC), після успіху в організації вибору Семи нових чудес світу, де розглядалися лише штучні споруди. Проєкт все ще знаходиться на початковій стадії та відкритий для номінацій до 31 грудня 2008 року, після чого Рада Експертів створить список з 21 фіналіста, який буде опублікований в січні 2009 року. До літа 2010 року буде проводитися голосування, в результаті якого будуть вибрані 7 чудес природи. .
Добра стаття (архів)
Редагувати

О́стрів Маде́йра (порт. Ilha da Madeira, МФА['iʎɐ dɐ mɐdeiɾɐ]) є головним островом однойменного архіпелагу, що знаходиться у північній частині Атлантичного океану біля північно-західного узбережжя Африки. Розташована на Африканській літосферній плиті, Мадейра вже майже шість століть етнічно, культурно, політично й економічно цілком відноситься до Європи. Разом з іншим заселеним островом архіпелагу, — Порту-Санту, та островами Дезерташ і Селваженьш утворює Автономний регіон Мадейри зі столицею у місті Фуншалі. Належить Португалії.

Для відважних мореплавців в епоху великих географічних відкриттів Мадейра була тією тихою гаванню, яка нагадувала про батьківщину під час повернення з далеких мандрів. Сьогодні Мадейра у більшості асоціюється з кріпленим вином мадерою, названим на честь острова, проте насправді цей мальовничий острів часто називають земним раєм, що має все для чудового відпочинку: фешенебельні готелі, пляжі, тропічні ліси, водоспади, що поєднуються з пригодами першопрохідців…
Списки
Редагувати
Нова стаття
Редагувати
Теми
Редагувати
Братні портали
Редагувати
Африка у інших проєктах Вікімедіа
Редагувати