Портативний мультимедійний програвач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Портативний мультимедійний програвач (ПМП, PMP), іноді називають портативний відеоплеєр (ПВП, PVP), побутовий електронний пристрій, який призначений для зберігання та програвання цифрового медіаконтенту. Цифрові аудіоплеєри, які також можуть показувати зображення і відтворювати відео також належать до ПМП. Як і в аудіоплеєрах дані зазвичай зберігаються на жорсткому диску, Microdrive-і або у флеш-пам'яті. Інші типи електронних пристроїв, наприклад мобільні телефони та GPS навігатори іноді співвідносять із ПМП, завдяки їхнім можливостям відтворення.

Типові характеристики[ред.ред. код]

Creative ZEN

ПМП здатні відтворювати цифровий звук, зображення (фотографії) та відео. Як дисплей зазвичай використовують кольоровий LCD або OLED екран. Деякі плеєри забезпечені здатністю записувати відео, в основному за допомогою додаткового приладдя та кабелів, а також аудіо, за допомогою вбудованого мікрофону, кабелем line-out або радіотюнера. Деякі плеєри додатково забезпечені слотами для карток пам'яті, і рекламуються як плеєри з додатковим пристроєм зберігання інформації або передачі медіаконтенту. Деякі плеєри, забезпечують додатковою функціональністю, такою як емулятор органайзера чи підтримка ігор, наприклад як у iriver clix (через сумісність із Adobe Flash Lite) або PlayStation Portable. Також в деяких плеєрах з'являється можливість виходу в інтернет (завдяки вбудованому Wi-Fi адаптеру, або, в деяких випадках, доступу в мережу через Bluetooth-доступ мобільних телефонів) та можливості перегляду/редагування офісних документів. Як правило такі можливості не є безкоштовними, і впроваджуються в плеєрах, побудованих на високопотужних системах, із операційною системою

  • Відтворення аудіо

Майже всі плеєри сумісні із MP3 аудіо форматом, і багато інших підтримують і WMA, AAC та WAV. Аудіо файли, придбані в інтернет-магазинах або переконвертовані з компакт-дисків повинні містити DRM захист від копіювання, який підтримується більшістю сучасних плеєрів. Деякі програвачі сумісні з відкритими форматами, такими як Ogg Vorbis і FLAC. Кожен пристрій має обмеження бітрейту для кожного із сумісних форматів.

  • Відтворення відео

В основному всі сучасні плеєри підтримують формат відео MPEG-4, більшість з них сумісні також із Windows Media Video (WMV) та застарілим AVI форматами. Останнім часом все більше і більше плеєрів забезпечуть сумісностю із DivX форматом відео та паралельно із його відкритим аналогом Xvid. Програми, які входять до комплекту плеєрів можуть конвертувати відеофайли у сумісний формат.

  • Перегляд малюнків

JPEG формат сумісний з усіма плеєрами, які здатні відображати зображення. Деякі плеєри, наприклад серія iPod, сумісні з іншими форматами файлів, такими як GIF, PNG та TIFF, в той час як інші просто укомплектовуються програмним для конвертації.

  • Читання електронних книг

Багато портативних медіаплеєрів обладнують можливістю читання електронних книг. Як правило це txt та/або власний формати файлів. Також деякі плеєри забезпечуються переглядом додаткових текстових файлів, наприклад у форматі FB2, HTML та іншими.

Синхронізація та передача файлів[ред.ред. код]

ПМП зазвичай укомплектовувалися установочним CD/DVD, що включає драйвера (а для деяких плеєрів також і програмне забезпечення, яке забезпечує безперешкодну передачу файлів між плеєром та комп'ютером). Для сучасних плеєрів, як правило, доступна он-лайн підтримка на сайті виробників, або операційні системи самостійно визначають пристрої, або як пристрої протоколів UMS (клас USB-пристроїв для зберігання інформації) або MTP (протокол перенесення медіаданих).

Апаратна складова[ред.ред. код]

  • Накопичувач

Як і у випадку з mp3-плеєрами, так і ПМП основані на як на флеш-пам'яті так і на жорстких дисках. Потенціал ємності для флеш-пам'яті досягли до 32 ГБ для ПМП, вперше досягнено в Creative ZEN плеєрі, і до 320 ГБ для жорсткого диску, вперше впроваджено в Archos 7.

Деяка кількість плеєрів обладнана слотами для карт пам'яті, в основному CompactFlash (CF), Secure Digital (SD), та Memory Stick типами. Вони використовуються для перенесення даних із зовнішніх пристроїв, а також для розширення власної ємності.

  • Користувацький інтерфейс

ПМП використовує стандартний 5-позіціонним джойстиком для навигации, проте існує і використовується багато альтернативних варіантів. Найбільш примітним є механізм «поверни, а потім натисни», який зустрічається в плеєрах iPod та Sansa серії. Додаткові кнопки зазвичай використовуються регулювання гучності, або для швидкого доступу до специфічних функцій.

Вихід нової лінійки плеєрів iPod-Touch, створив хвилю ажіотажу серед виробників медіаплеєрів, які почали розробляти власні моделі сенсорних плеєрів. Відмінністю даного типу плеєрів полягає у практичній відсутності кнопок, а керування відбувається завдяки сенсорному екрану, а при перегляді відеоконтенту використовується практично вся поверхня пристрою.

  • Екран

Для повноцінного функціонування відео- та фото-функціонування всі ПМП оснащуються кольоровими екранами. Діапазон розмірів сягає 7 дюймів (17,78 см). Крім того дуже добре, якщо розрішення сягає WVGA (за шириною 800 пікселів). Більшість екранів показують колір з глибиною в 16-біт, але більш високоякосні відео-орієнтованих пристроях може сягати аж до 24-bit, також відомого як TrueColor, з можливістю відображення 16.7 мільйонів кольорів. Зазвичай екрани мають матове покритя, але також бути глянцевими для збільшення інтенсивності кольору та контрастності.

Як вже було написано вище, все більше і більше пристроїв, в наш час[Коли?] забезпечуються сенсорними екранами як основнми або додатковими методами керування. Це може бути для зручності та/або естетичних цілех.

Посилання[ред.ред. код]