Очікує на перевірку

Портрет молодика з олійною лампою

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портрет молодика з олійною лампою

Автор Лоренцо Лотто
Час створення до 1506 (?)
Розміри 42,3 × 35,3 см
Матеріал полотно, олія
Місцезнаходження Музей історії мистецтв (Відень)

«Портрет молодика з олійною лампою» (італ. Ritratto di giovane con lucerna) — портрет роботи венеційського художника Лоренцо Лотто раннього періоду творчості.

Художня манера митця

[ред. | ред. код]
Хворобливий пан з композиції «Містичні заручини Св. Катерини»

За свідченнями самого художника він народився в Венеції. Ймовірно, там отримав і художній фах в одній з майстерень. Хто був вчителем молодого художника — невідомо. В ранніх творах Лоренцо Лотто відчутні впливи творчості Альвізе Віваріні та уславленого Джованні Белліні.

Венеційські художники спирались перш за все на досвід і традиції венеційських майстрів. Але знали про досягнення і знахідки заальпійських художників та митців Нідерландів. І використовували ці знахідки — іноді органічно, іноді — невдало і чи не зовсім виправдано. Запозичення помічені і у Джованні Джироламо Савольдо, і у Лоренцо Лотто. Останній наче роздвоювався в намаганні то використати досвід попередників і робив анахронічні твори (фрески життя Св. Варвари, Ораторія Суарді), то використати знахідки сучасних йому найкращих митців Венеції, що долали застиглість персонажів поетизацією або підтягуванням моделей до вимріяного ідеалу.

Був і інший напрям — реалістичний і тверезий, неідеалізований в портретах, що теж йшов від заальпіських і нідерландських майстрів, не схильних ідеалізувати модель. Прихильником останнього і був в Венеції Лоренцо Лотто.

Опис твору

[ред. | ред. код]

З картини невеликого розміру пильно вдивляється в глядачів молодик в чорному одязі. Підкреслено скромний одяг доповнює чорний берет без зайвих прикрас. Але молодик не бідний. Позаду фігури — розкішна, біла завіса з парчі і вишуканим візерунком білим на білому. Венеційці взагалі шаленіли від коштовних тканин — індійських та з арабомовних країн. Далеко праворуч розташована запалена олійна лампа, алегоричний зміст якої зараз втрачено. Лоренцо Лотто взагалі часто використовував натяки в портретах власної роботи, знані сучасниками.

Праця у венеційській провінції призвичаїла художника до неприкрашеної подачі моделей. Він не соромився показати зім'яті чи хворобливі обличчя, довгі носи і незграбні пропорції, дефекти шкіри, похмурі, підозрілі і непривітні погляди, набряки під очима… Все це притаманно і портрету молодика з запаленою олійною лампою. Погляд похмурий і непривітний, обличчя молодика важко назвати привабливим і через довгий ніс, і маленькі очі, і дефекти шкіри на лобі. Привабливим його не роблять ні модна зачіска, ні його молодість.

За припущеннями портрет міг належати молодому секретареві єпископа Джованні де Россі з міста Тревізо — Броккардо Малькьостро. Саме парчова тканина з ріп'ям-візерунком і носила італійську назву «броккардо», отже, це ще один натяк на ім'я молодика.

Побутування портрета (провенанс)

[ред. | ред. код]

Портрет належить до раннього періоду творчості художника, коли той працював у місті Тревізо. 1816 року портрет придбали до збірок Музею історії мистецтв у Відні.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Маркова В. Э. Тема «sacra conversazione» в творчестве Лоренцо Лотто // Культура Возрождения и религиозная жизнь эпохи. М.: «Наука», 1997. Сс. 182—189. (рос.)
  • Всеволожская С. Н. и др. «Итальянская живопись 13—18 веков в собрании Эрмитажа», Л, «Сов. художник», 1965 (рос.)
  • Жермен Базен «История истории искусств. От Вазари до наших дней», 1994 (рос.)
  • Carlo Pirovano, Lotto, Electa, Milano 2002. ISBN 88-435-7550-3
  • Roberta D'Adda, Lotto, Skira, Milano 2004.

Див. також

[ред. | ред. код]