Португальська революція (1910)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Португальська революція (1910)

Проголошення республіки. Плакат 1910 року
Дата: 5 жовтня 1910
Місце: Португалія
Привід: Збереження монархії
Результат: Перемога революції; проголошення Республіки
Сторони
Португальське королівство Республіканці
Лідери
Мануел II
Антоніу Тейшейра де Соуса
Пайва Кусейро
Антоніо Мачадо Сантос
Теофілу Брага
Афонсу Кошта
Сили
Близько 7000 осіб Близько 2000 революціонерів
3 крейсери
Втрати
щонайменше 51 загиблий і десятки поранених.

Португальська революція (1910) або Революція 5 жовтня (порт. Revolução de 5 de Outubro de 1910) — революція, що призвела до ліквідації монархії та встановлення республіканської форми правління. Португальське королівство перестало існувати. Виникла Перша Португальська республіка (5 жовтня 1910 — 28 травня 1926).

Передумови

[ред. | ред. код]

З кінця XIX століття в країні почалося зростання республіканських настроїв, позаяк багато городян були незадоволені бездіяльністю короля, нездатного боронити інтереси Португалії в міжнародних питаннях (Рожева мапа і Колоніальний розподіл Африки). Сталося португальське царевбивство 1 лютого 1908 року. Терористи-республіканці, незадоволені політикою короля і загальною обстановкою в країні, обстріляли кортеж португальської королівської сім'ї на площі Лісабона. Внаслідок інциденту загинули сам король Карлуш I (1863—1908) і його старший син Луїш-Філіпе (1887—1908). Новим королем був проголошений врятований Мануел II, проте він захоплювався мистецтвом й абсолютно не цікавився політикою. Республіканці вирішили взяти владу у свої руки.

Хід подій

[ред. | ред. код]
Повстанці на Авеніда да Лібердаде в Лісабоні

1 жовтня 1910 року в Лісабоні під час візиту президента Бразилії Нілу Прокопіу Песаньї почалися масові демонстрації республіканців. У самій Бразилії в цей час у повному розпалі тривала війна Контестаду.

У ніч з 3 на 4 жовтня 1910 року, група республіканців повстала в столиці, підтримана народними масами і військовими. До повстанців приєдналися команди кількох військових кораблів, включаючи крейсери "Adamastor ", «Dom Carlos I» та «São Rafael». Обстріл останнім міністерських будівель спричинив деморалізацію військ, які залишалися вірними урядові.

5 жовтня урядові війська капітулювали, а Португалія була проголошена республікою. Було створено тимчасовий уряд, очолений Теофілу Брагою, що прийняв низку декретів: про відділення церкви від держави та школи від церкви, про скасування дворянських титулів та інші. Король Мануел II та королева-мати Амелія Орлеанська поїхали з країни.

19 червня 1911 було скликано Установчі збори.

21 серпня Установчі збори ухвалили республіканську конституцію, яка набула чинності з 11 вересня 1911 року. Конституція передбачала створення двопалатного (палата депутатів і сенат) парламенту, якому належала б законодавча влада. Виконавча влада передавалася президентові, який обирався парламентом, і Раді Міністрів, яка призначалася президентом. Було проголошено свободу слова, друку, зборів, совісті й віросповідання, право робітників на страйк та восьмигодинний робочий день для промислових робітників.

Джерела

[ред. | ред. код]