Порфірини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тривимірна модель порфіринової молекули

Порфіри́ни — дуже поширені в природі пігменти; гетероциклічні сполуки, побудовані з чотирьох кілець піролу. В організмах синтезуються з порфобіліногену. Порфірини утворюють комплекси з іонами багатьох металів наприклад Mg, Fe, Zn, Ni, Co, Cu, Ag. Найбільш біологічно важливі комплекси порфіринів з іонами Fe та Mg, а саме: хлорофіли — Mg-порфіринові комплекси; геми — Fe-порфіринові комплекси, що входять до складу гемоглобіну, міоглобіну, цитохромів, ферментів каталази та пероксидази. Порфірини виявлені також у продуктах екскреції тварин (уропорфірини, копропорфірини), в шкаралупі пташиних яєць, оперенні птахів, мушлях молюсків, а також у нафті, бітумах та викопних органічних рештках. Абіогенне утворення порфіринів пов'язують з шляхами хімічної еволюції.

Джерела[ред.ред. код]

  • Українська радянська енциклопедія : [у 12 т.] / [за ред. М. П. Бажана]. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція Української Радянської Енциклопедії, 1974—1985.
  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0

Посилання[ред.ред. код]

Альфа-спіраль аланіну Це незавершена стаття з біохімії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.