Придане

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Посаг)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міжособові стосунки
Огляд[en]
Категорія КатегоріяПортал Портал

При́да́не[1] (частіше наголос при́дане[2]), по́саг[3], ві́но[4] або ви́пра́ва[5], заст. діви́зна[6] — майновий та/або грошовий внесок родини нареченої в нову сім'ю. Посаг становив частину сімейного майна, що надавалося дочці, коли вона одружувалася.

Придане в Україні[ред. | ред. код]

Традиційно в Україні дівчина, або хлопець що одержали від батьків придане, за законом вже не можуть претендувати на спадщину. Це правило однак, не було універсальним, за бажанням батьків майно могло бути розділено між усіма дітьми, або в пропорціях, окремо визначених батьками.

За звичаями того часу віно, яке приносила жінка в сім'ю та яке передавав тесть зятеві у день весілля, розглядалося як матеріальна підстава для створення нової сім'ї. Поки існував шлюб, ним спільно користувалося подружжя. Щойно шлюб переставав існувати — внаслідок смерті чоловіка або через розлучення — придане мало бути повністю повернене жінці; пізніше його успадковували її діти або вона заповідала тому, кому хотіла. На випадок смерті жінки, що не мала дітей, її посаг повертався в її рід і розподілявся між братами, якщо вони були.

У сім'ї батька жінці належало її придане, яким, окрім неї ніхто не міг розпоряджатися. За змогою, до посагу нареченої включався земельний наділ — «материзна». Материзна не входила в спільне родинне майно, не ділилася між іншими членами сім'ї та передавалася у спадщину по жіночій лінії.

По смерті батька, незаміжні дочки випосажувалися різними речами та грошима на суму, що становила вартість чверті батьківського майна. Коли в сім'ї не було синів, дочки одержували в спадок і чоловічу частину майна. Після смерті батька обов'язок вінувати дочок покладався на братів та посаг, наданий братами під час змовин, за вартістю мав дорівнювати посагові, яке одержали сестри, що вийшли заміж ще за життя батька.

До посагу сільської дівчини зазвичай входили особливі речі, постіль, одяг, посуд, предмети домашнього господарства. Це майно перераховувалося у «виправі» — документі, реєстрі всього, що батьки давали за дочкою. Відповідно до заможності батьків, у придане дочці давали також худобу, гроші («готовизну») та земельний наділ. У сім'ях міщан, багатих козаків, шляхти та магнатів у перелік виправи входили й прикраси з золота та срібла, разки з перлами, «клейноти» (перстені з коштовним камінням), срібний, мідний та олов'яний посуд, дорогий одяг, білизна, хутра, кінні екіпажі, худоба і т. д., а також «челядь невольна». Обвіновували й грошима — т. зв. «посаг», або «готовизна». Розмір і цінність посагу залежали від майнового становища батьків нареченої.

Придане в інших країнах[ред. | ред. код]

Придане має свої коріння ще в Стародавній Греції та Римі. У середньовічній Європі придане розглядалося як виплата спадщини батька жінці під час шлюбу. Дочки, які не отримали посагу, мали право на спадщину по смерті батьків. У разі, якщо жінка помирала без дітей, придане мало повертатися в родину батьків. Неможливість випосажити доньку було причиною скасувати шлюб. Наприклад, у творчості Шекспіра тема приданого фігурує в таких п'єсах, як «Король Лір», «Ромео і Джульєта». Деякі фольклористи вбачають у поганому ставленні мачухи до Попелюшки небажання надавати їй посаг. У декотрих краях виплата посагу біднім родинам вважалася благодійністю. За віруваннями, Святий Миколай на Різдво мав приносити бідним дівчатам гроші на придане.

У деяких країнах Азії звичаї стосовно віна набагато суворіші. Навіть тепер, у деяких країнах, за дочкою повинно бути сплачено великий посаг. У разі суперечок між чоловіком і батьками жінки щодо розміру приданого, іноді як помсту, жінок вбивають або калічать. В Індії, щоб зняти напругу в суспільстві та насилля проти жінок, існує ціла низка законів, які забороняють вінування. У сільських районах, попри заборони, посаг досі існує. Також подекуди, побоювання виплати великого приданого призводить до планування статі немовляти — позбуваються плода дівочої статі, або новонароджені дівчата вбиваються.

Інші значення[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б ПРИ́ДА́НЕ // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. при́дане // «Словники України» online / Український мовно-інформаційний фонд НАН України.
  3. ПО́САГ // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  4. ВІ́НО // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2020.
  5. ВИ́ПРА́ВА // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2020.
  6. ДІВИ́ЗНА // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2020.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]