Послання до Лаодикійців

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Послання до Лаодикійців — гіпотетичний текст, про існування якого відомо з канонічного послання до Колосян, написаного апостолом Павлом.

" І як бу́де прочи́таний лист цей у вас, то зробіть, щоб прочитаний був він також у Церкві Лаодикі́йській, а того, що написаний з Лаодикі́ї, прочитайте і ви.
"

Текст Маркіона[ред. | ред. код]

Згідно з каноном Мураторі, серед книг, якими користувався богослов і єрісіарх Маркіон, було й послання до Лаодикійців, яке потім (разом із посланням до Александрійців) було відкинуто[1]. Автор «Тлумачної Біблії Лопухіна і наступників», посилаючись на Тертуліана, стверджує, що під цією назвою Маркіон використав Послання до Ефесян.

Текст із Вульгати[ред. | ред. код]

Серед текстів, які претендують на назву послання до Лаодикійців, найвідоміший невеликий текст, включений до деяких кодексів Вульгати. У цьому творі немає ідей, відсутніх у посланнях апостола Павла, тому наявність або відсутність тексту в каноні не має догматичного значення[2].

Єронім Стридонський у IV столітті писав, що цей текст відкидають усі[3]. Проте відомо кілька десятків копій Вульгати від VI до XII століття, в яких це послання є: F (Фульдський кодекс), M, Q, B, D, C і Lambda. Послання є в перекладі Джона Вікліфа. Остаточно Римська церква відкинула текст лише на Флорентійському соборі в XV столітті.

Текст Якоба Лорбера[ред. | ред. код]

1844 року австрійський містик Якоб Лорбер[ru] опублікував текст, який назвав «Послання апостола Павла до Лаодикійців». Автор стверджував, що його продиктувавй «внутрішній голос».

Питання про існування[ред. | ред. код]

Деякі екзегети вважають, що припущення про існування «Послання до Лаодикійців» виникло через непорозуміння, оскільки в тексті Послання до Колосян стоїть інший прийменник: «з Лаодикії (εκ Λαοδικειας)». Таким чином, згадане послання є або посланням Лаодикійців до апостола Павла, або посланням апостола Павла, написаним із Лаодикії до мешканців іншого міста[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The Muratorian Canon. Архів оригіналу за 16 травня 2009. Процитовано 18 серпня 2009. 
  2. M.R. James, Epistle to the Laodiceans [Архівовано 2006-01-04 у Wayback Machine.], переклад і коментарі
  3. Иероним. Жизнь замечательных мужей. Глава 5.
  4. Феофан Затворник, свт. Толкование на Послание к Колоссянам.

Література[ред. | ред. код]

  • Апокрифические сказания. Патриархи, пророки и апостолы. СПб.: Амфора, 2005. ISBN 5-94278-883-9

Посилання[ред. | ред. код]