Постмодерн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Постмодерн — історичний період після завершення Модерну;
особливий умонастрій, котрий поширився у всіх сферах людської життєдіяльності: культурі, філософії, політиці, економіці, технонауці, сфері планетарного комунікативного праксису тощо[1]. В філософії, після виходу книги «Ситуація постмодерну» (1979 р) Жан-Франсуа Ліотара, умонастрій отримав назву постмодернізм, хоча більш придатним є термін постструктуралізм, котрий часто вживається як синонім філософського постмодернізму.

Постмодерн — це час динамічного зростання різноманітності і плюралізму в суспільстві і культурі. Постмодерн передбачає відмову від панування тотальності і одноманітності, від пріоритету економічного принципу корисності; визнання альтернативності соціального прогресу; зменшення ролі масових соціальних рухів; виникнення нових цінностей, мотивів і стимулів, орієнтованих на культуру, а не на матеріальне виробництво, яке розглядається як виробництво певних символів або знаків.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В. Лук'янець. Постмодерн // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (голова редколегії) та ін. ; Л. В. Озадовська, Н. П. Поліщук (наукові редактори) ; І. О. Покаржевська (художнє оформлення). — Київ : Абрис, 2002. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.