Поступ (львівська самвидавна газета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Поступсамвидавний інформаційний вісник Товариства Лева. Виходив з квітня 1989 до липня 1990 у Львові.

Спершу — щомісячник, згодом — двотижневик, тижневик.

Девіз — слова Івана Франка: «Більше поту — менше крові!».

Навесні 1991 року у продовження самвидавної газети, за сприяння Фонду «Молода Україна», вийшов уже офіційно зареєстрований суспільно-політичний часопис (головний редактор — Володимир Панкеєв), а зі серпня того ж року — "Post-Поступ", який з перервами виходив до 1995, а з 2006-го відновлений новим складом редакції під проводом Ю. Винничука.

Виготовлення та друк[ред. | ред. код]

Колонки видруковувались на "портативній" друкарській машинці, а склеєний макет переправявся в Литву. Тиражування відбувалося (крім останніх чисел) у Вільнюсі за сприяння Литовського руху за незалежність «Саюдіс». Видрукувана газета перевозилась назад до Львова поїздами різними кур'єрами у торбах і наплечниках, щоб уникнути арешту одночасно всього накладу. Такі випадки траплялись, однак "органам" справді не вдавалось конфіскувати весь тираж, а перевізників відпускали без поважних наслідків. У кращі часи наклад сягав кількох десятків тисяч примірників, був поширюваний по всій Україні.

Редакція[ред. | ред. код]

Головний редактор — Олександр Кривенко. До видавничого гурту входили переважно активісти Товариства Лева: Ігор Марков, Тарас Стецьків, Роман Турій, Ігор Гринів, Володимир Павлів, Андрій Квятковський, Ігор Коліушко, Орест Друль, Сергій Бадік, Святослав Пахолків, Ярослав Рибак.

З редакцією самвидавного "Поступу" співпрацювали Михайло Косів, Михайло Осадчий, Олег Покальчук, Ігор Гавришкевич, Валентин Стецюк.

Додатки[ред. | ред. код]

Редакція самвидавного "Поступу" випускала також додатки: «Скарбниця», «Світ дитини», а також кілька книжечок кишенькового формату в серії «Історична бібліотека „Поступу“» (відповідальний редактор — Ярослав Грицак).

Один час редакція випускала дайджест новин, який компонував історик Ігор Підкова.

В липні 1990 року редакція спільно з журналами «Пам'ятки України» та «Старожитності» випустила російськомовний дайджест найкращих статей.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]