Постійна палата третейського суду

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Постійна палата третейського суду
Cour permanente d'arbitrage
Permanent Court of Arbitration
International Court of Justice.jpg
Вид міжнародний судовий орган
Інстанція вища
Заснований 1899
Термін служби 6 років
Суддів до 4 суддів від кожної держави-члена
Розташування Нідерланди Нідерланди, Гаага
Координати 52°05′12″ пн. ш. 4°17′44″ сх. д. / 52.08667° пн. ш. 4.29556° сх. д. / 52.08667; 4.29556
Map
pca-cpa.org

Постійна палата третейського суду (ППТС) (англ. Permanent Court of Arbitration, PCA) — міжнародний арбітражний суд, розташований в Гаазі (Нідерланди).

Історія створення[ред. | ред. код]

ППТС створено 1899 року за рішенням першої Гаазької мирної конференції, скликаної з ініціативи імператора Російської імперії Миколи ІІ. Є найстарішим органом вирішення міжнародних спорів. Розташована в Палаці миру, спеціально побудованому в Гаазі 1913 року на пожертви Ендрю Карнегі.

Діяльність[ред. | ред. код]

Членами суду є понад 100 держав[1].

Суд бере до розгляду як позови в міждержавних спорах, так і позови приватних організацій, що мають міжнародний характер. У разі відсутності завчасної згоди про інше ППТС може розглянути справу тільки зі згоди всіх сторін спору.

Слухання часто тривають у закритому режимі і навіть рішення часто є конфіденційними на вимогу сторін.

Судові позови України проти Росії[ред. | ред. код]

Україна подала багато позовів проти Росії до міжнародних судів із часу анексії Криму Росією. 9 травня 2018 року суд у Гаазі присудив Росії виплатити Україні 159 млн доларів компенсації за конфісковане майно і збитки української сторони через анексію Криму.[2]

У квітні 2023 за повідомленням очільника «Нафтогазу України» Олексія Чернишова Арбітражний трибунал при ППТС зобов’язав Росію сплатити НАК «Нафтогаз України» 5 млрд дол. США за збитки, заподіяні захопленням активів «Групи Нафтогаз» в Криму в 2014 році, а також відшкодувати «Нафтогазу» витрати, пов’язані з цим арбітражним провадженням.[3]

Судді[ред. | ред. код]

Кожна держава призначає до складу ППТС до 4 авторитетних фахівців з міжнародного права. Секретаріат Палати веде список таких суддів, з яких може обрати арбітрів для розгляду конкретної справи.

Дві або більше держав можуть домовитися вибрати спільно одного чи кількох членів. Одну й ту саму особу можуть вибрати різні країни. Члени суду обираються на 6 років. Їхнє призначення на посаду може бути відновлено.

ППТС і Міжнародний суд ООН[ред. | ред. код]

  • ППТС працює в тій же будівлі, що й Міжнародний суд ООН;
  • Згідно зі статутом Міжнародного суду ООН, кандидатів в члени цього суду обирають не держави, а «національні групи» ППТС, тобто групи суддів ППТС, що представляють одну державу.

Критика[ред. | ред. код]

Зауваги на адресу Постійної палати третейського суду полягають в тому, що[4]:

  • Палата не є трибуналом, що чинить правосуддя, а лише представляє список осіб, із яких сторони спору в кожному випадку обирають собі арбітрів, створюючи таким чином суд.
  • У деяких випадках такий суд волітиме виносити рішення «по справедливості й добрій волі» (ex aeque et bono), певною мірою задовольняючи обидві сторони, аніж шляхом застосування правових норм.
  • Оскільки членів суду в кожному окремому випадку обирають сторони спору, то в судочині відсутнє наступництво.

Зі сказаного робиться висновок, що Постійна палата третейського суду — «не справжній суд у звичайному розумінні цього слова»[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Member States[недоступне посилання з квітня 2019]
  2. СУД В ГААЗІ ПОСТАНОВИВ, ЩО РОСІЯ МАЄ ВІДШКОДУВАТИ ЗБИТКИ УКРАЇНСЬКИМ ІНВЕСТОРАМ ЗА АНЕКСІЮ КРИМУ. ТСН. 9 травня 2018. Архів оригіналу за 13 травня 2018. Процитовано 12 травня 2018. 
  3. Гаазький арбітраж зобов’язав РФ сплатити «Нафтогазу» 5 млрд дол компенсації за збитки в Криму. Радіо Свобода. 13 квітня 2023. 
  4. а б Толстых В. Л. Курс международного права. — М. : Волтерс Клувер, 2009. — С. 475. — ISBN 978-5-466-00401-4.

Посилання[ред. | ред. код]