Постійність пам'яті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Постійність пам'яті»
Постійність пам'яті.jpg

кат. La persistència de la memòria

ісп. La persistencia de la memoria
Творець: Сальвадор Далі
Час створення: 1931
Розміри: 24 × 33 см
Висота: 24,1 см
Ширина: 33 см
Матеріал: олія на полотні
Жанр: пейзаж і натюрморт
Зберігається: Нью-Йорк, США
Музей: Музей сучасного мистецтва

«Пості́йність па́м'яті» (ісп. La persistencia de la memoria) — картина Сальвадора Далі, написана у 1931 році. Є однією з найвідоміших робіт художника. Перебуває в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку з 1934 року.

Історія створення[ред. | ред. код]

« ... Вирішивши написати годинник, я написав його м'яким. Це було одного разу ввечері, я втомився, у мене була мігрень — вкрай рідкісна для мене недуга. Ми мали піти з друзями в кіно, але в останній момент я вирішив залишитись вдома. Гала піде з ними, а я ляжу спати раніше. Ми поїли дуже смачного сиру, потім я залишився один, сів, сперся на стіл і роздумував над тим, що плавлений сир є суперм'яким. Я встав і пішов до майстерні, для того, щоб, як звичайно, кинути погляд на свою роботу. Картина, яку я збирався писати, зображувала пейзаж околиць Порт-Льїгата, скелі, ніби осяяної неяскравим вечірнім світлом. На першому плані я накидав обрубаний стовбур безлистої оливи. Цей пейзаж — основа для полотна з якоюсь ідеєю, але якою? Мені було потрібне дивне зображення, але я не знаходив його. Я пішов вимкнути світло, але коли вийшов, буквально побачив рішення: дві пари м'яких годинників, вони жалісно звисають з гілки олив. Не зважаючи на мігрень, я підготував палітру й узявся за роботу. Через дві години, коли Гала повернулась з кіно, картина, яка мала стати однією із найвідоміших, була закінчена.[1] »

Опис[ред. | ред. код]

Три циферблати годинників ніби плавляться, стають м'якими і обтікають об'єкти, на які вони ніби накинуті. Один циферблат завис на гілці сухого обламаного дерева; другий, з мухою, що повзе по ньому, охоплює край прямокутного подіуму; третій циферблат огортає дещо схоже на деформовану чоловічу голову із заплющеними очима.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сальвадор Дали. Тайная жизнь Сальвадора Дали, рассказаная им самим.
  2. Рогожин А. И. Сальвадор Дали: миф и реальность. — М.: «Республика», 1992. — 224 с.: ил. ISBN 5-250-01946-3

Посилання[ред. | ред. код]