Потопальський Анатолій Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анатолій Іванович Потопальський
Народився 25 березня 1938(1938-03-25) (85 років)
Бар, Вінницька область
Місце проживання Київ
Країна Україна Україна
Діяльність генетик
Alma mater Державний вищий навчальний заклад "Івано-Франківський національний медичний університет"
Галузь фармакологія
Заклад Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
Вчене звання доцент
Науковий ступінь кандидат медичних наук
Відомий завдяки: препарати «Ізатізон», «Амітозин»
Нагороди
Заслужений винахідник України
Заслужений винахідник України

CMNS: Потопальський Анатолій Іванович у Вікісховищі

Анатолій Іванович Потопальський (нар. 25 березня 1938(19380325), Бар, Вінницька область) — завідувач лабораторією модифікації структури біологічно активних речовин Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Заслужений винахідник України,[1] кандидат медичних наук.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився у сім'ї військового. Дитинство провів у селі Ходаки (Коростенський район). У 1956 закінчив Житомирське медичне училище № 1, працював фельдшером, через рік поступив на лікувальний факультет Івано-Франківського медичного інституту. Після закінчення навчання у 1963 був призначений асистентом кафедри патофізіології Івано-Франківського медінституту. У 1970 очолив створену за постановою Кабінету Міністрів СРСР проблемну лабораторію корегуючої терапії злоякісних пухлин і гемобластозів при Львівському медичному інституті.

Із 1977 Анатолій Потопальський завідує відділом модифікації структури біологічно активних речовин в Інституті молекулярної біології і генетики (ІМБіГ) НАН України, а у 2004 після реорганізації відділу — лабораторією модифікації структури біологічно активних речовин. Дослідження цих років стали основою для створення нового наукового напрямку – молекулярно-генетичного і духовного оздоровлення людини і довкілля.

«Професор» за версією громадського об'єднання соціального захисту «Європейська академія проблем людини»[2], засновник і директор Інституту оздоровлення і відродження народів України[3] та благодійного фонду «Небодарний цілитель».

Почесний громадянин міста Коростень.[4]

У 1996 р. за результатами конкурсу Міжнародної Асоціації «Допомога родинам Чорнобиля» на кращий фармацевтичний препарат, лікувальний засіб, продукт харчування, що сприяє виведенню радіонуклідів з організму людини і її оздоровленню, кавбуз і лікувально-профілактичні вироби з нього нагороджено Знаком Благодійства «За допомогу родинам Чорнобиля SOS-86». За заслуги перед Україною автор нагороджений Орденом Святого Архістратига Михаїла (2003 p.).

У 2004 був висунутий на здобуття Нобелівської премії[5][6][7], у 1996 р. — визнаний «людиною року» за версією приватної організації Американський біографічний інститут, а його біографію включено до видання «500 лідерів впливу» (США, 1994), яке регулярно видається цією організацією.

У 2005 р. на базі Інституту молекулярної біології та генетики з ініціативи Анатолія Потопальського відбувся Міжнародний науково-практичний форум «Основи молекулярно-генетичного оздоровлення людини і довкілля», присвячений новому науковому напряму модифікації молекулярної структури біологічно активних речовин, який високо оцінений як на Батьківщині, так і за кордоном: у 1985 р. А.І. Потопальський був нагороджений срібною медаллю за препарат «Ізатізон» на Міжнародній виставці досягнень у сільському господарстві (Будапешт, Угорщина), у 1987-1990 pp. – срібними медалями на Всесоюзній і республіканській виставках досягнень народного господарства за препарат «Ізатізон» і технологію боротьби з агробактеріальним раком рослин.

У 2010 р. Номінаційним Комітетом Європейської Бізнес Асамблеї (м. Оксфорд, Велика Британія) спільно зі Вченою радою Міжнародного університету м. Відня (Австрія) за внесок у зміцнення міжнародних відносин у сфері науки, освіти й бізнесу А.І. Потопальський представлений до звання «Почесний професор Міжнародного університету м. Відня». Одночасно  рада експертів Європейської Бізнес Асамблеї висунула очолюваний ним Інститут оздоровлення і відродження народів України на здобуття Міжнародної нагороди «Європейська якість» («EUROPEAN QUALITY», per.#2351135).

3.04.2018 відповідно до рекомендації Наукової ради МАНВО і на підставі рішення Президії Академії №7134 від 22.03.2018 року Міжнародна академія наук і вищої освіти нагородила Потопальського А.І. медаллю "Науковий прогрес" 1 ступеня.

Указом Президента України №194/2021 від 17 травня 2021 року А.І. Потопальському призначено довічну державну стипендію, як видатному діячу науки.[8]

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Науковими дослідженнями Анатолій Потопальський почав займатися на першому курсі інституту, за два роки отримав на основі чистотілу і запатентував препарат «Амітозин», який перешкоджав поділу клітин злоякісних пухлин і викликав їх старіння. Була проведена робота над цим препаратом, яка підтвердила його ефективність, проте ці роботи були засекречені.[джерело?] Клінічні випробування, що проводилися у 1999–2001 Інститутом онкології АНМУ, підтвердили ефективність препарату, але він не був зареєстрований МОЗ України. «Амітозин» показав свою ефективність на III і IV стадіях.[9] Дослідження амітозину були проведені разом із доктором С.О. Чернюком та іншими колегами у Франції та США. Результати були опубліковані у фахових журналах.[10]

У 1973 разом із Л. В. Лозюк розробив ще один препарат — «Ізатізон», який успішно використовується для попередження і лікування вірусних та мікробно-вірусних хвороб і пухлин у ветеринарії, ефективний імуномодулятор[11]

На VIII Всеукраїнському фестивалі науки у 2014 «Амітозин» і «Ізатізон» були представлені як інноваційні розробки, готові до впровадження у виробництво[12]

А. І. Потопальський запатентував понад 60 нових препаратів з протипухлинною, противірусною та імуномоделюючою дією, роз­робив 15 оригінальних фіточаїв на основі чистотілу, створив понад 20 нових форм, сортів і видів лікарських і сільськогосподарських рослин, 6 із яких затверджені Держсортоінспекцією України й ре­комендовані для широкого використання як нові сорти з високою продуктивністю і вмістом діючих речовин. Одинадцять із вказаних фіто­чаїв з чистотілом і десятками інших рослин, випускав до 2013 року Жито­мирський завод «Ліктрави» під брендом «Доктора А.І. Потопальського» (Свідоцтво на знак для товарів і послуг №109425): Ангіотуморосан, Артроуросан, Гастросан, Дермосан, Ентеросан, Імуносан, Пневмосан, Туморосан, Уросан, Холеуросан, Кардіосан. З рослин власної селекції: ехінацеї «Поліська красуня», синюхи блакитної «Поліська блакить», гарбу­за «Кавбуз Здоров'яга» рекомендовані такі харчові добавки, як «Спокій», «Бадьорість», «Будьмо здорові», «Кавбузол», «Кавбусорб».

Учений розробив низку сучасних біотехнологій: цілеспря­мованого поліпшення спадкової інформації біологічних об'єктів; очищення довкілля за допомогою рослин, здатних засвоювати атмосферний азот замість дорогих хімічних добрив; отримання високих врожаїв на засолених ґрунтах; підвищення продуктив­ності корисних комах, риб, птахів, тварин; боротьби з агробактеріальним раком рослин.

У 1979 p. для створення насіннево-селекційної бази він заклав дендропарк «Перемога» на 40 га неугідь у с. Ходаки Коростенського району Житомирської обл.

Завдяки розробленому за його керівництва способу зміни структури молекул-носіїв спадкової інформації ДНК і РНК - створено технологію одержання нових форм рослин з програмованими господарськими цінними ознаками. Їх широке використання дає значний економічний і соціальний ефект, зокрема в оздоровленні довкілля, збиранні високих врожаїв на засолених і збіднених азотом ґрунтах, а також під час гідропонного вирощування з використанням морської води без її опріснення.

У доробку А. І. Потопальського — 17 монографій, понад 350 публікацій і понад 100 авторських свідоцтв і патентів.

Праці[ред. | ред. код]

 • Противірусні, протипухлинні та імуномодулюючі властивості лікувального препарату Ізатізон: монографія / Л.А. Заїка, О.І. Болсунова, А.І.Потопальський; Ін-т. молекуляр. біології і генетики НАН України, Ін-т оздоровлення і відродж. народів України. — К.: Колобіг, 2010. — 211 с.
 • Потопальский А.И., Петличная Л.И., Ивасивка С.В. «Модификация алкалоида берберина» — Киев: «Наукова думка», 1980. — 109 с.
 • Потопальський А.I., Ткачук З.Ю. «Пухлини i нарости у рослин» - Київ: Вища школа, 1985. − 185 с.
 • Потопальский А.И., Петличная Л.И., Ивасивка С.В. «Барбарис и его препараты в биологии и медицине» - Киев: «Наукова думка», 1989. − 287 с.
 • Потопальский А.И., Лозюк Л.В., Миролюбова А.Н., Бессарабов Б.Ф. «Противовирусный, противоопухолевый и антилейкозный препарат изатизон»  - Киев: «Наукова думка», 1991. − 191 с.
 • Потопальский А.И.  «Препараты чистотела в биологии и медицине» - Киев: «Наукова думка», 1992. − 200 с.
 • Юркевич Л.Н., Потопальский А.И. Пролин как фактор устойчивости ржи к засолению субстрата. Физиология и биохимия культурных растений 26 (6), 1994. - 600-604.
 • Потопальский А.И., Лозюк Л.В. «Противовирусный, противоопухолевый препарат ИЗАТИЗОН» - Львів: «Наукова думка», 1995. − 90 с.
 • Potopalsky A.I., Katsan V.A., Les'kiv M.E. Effect of native and modificated e-DNA on biosynthesis of photosynthetic pigments in Nicotiana tabacum L. 1. Content of chlorophylls and carotenoides in the plants of the first generation/ Biopolymers and Cell 11 (2), 1995. - 88-99.
 • Гайдуков В.А.,  Гиндич О.В.,  Мотовиліна  Т.С., Потопальський А.I., Шкварковський I.В. «Вилікуйся сам». - Чернівці: Видавництво «Прут», 1998. — 76 с.
 • Потопальський А.I., Юркевич Л.Н., Воробйова I.I. «Ходить кавбуз по городу» - Київ: ДВПП Міннауки України, 1999. — 42 с.
 • Волощук Т.П., Панковский Ю.В., Потопальский А.И. Алкилирование компонентов нуклеиновых кислот этиленимином и его производными. IV*. Алкилирование гомополинуклеотидов и ДНК. Биоорганическая химия 25 (6), 464-473.
 • Потопальський А.І., Юркевич Л.Н., Воробйова І.І. Кавбуз — найбільша у світі цілюща ягода - Вінниця, «Нова книга», 2004. − 80 с.
 • Лозюк Л.В., Потопальский А.И., Лозюк Р. Медикаментозная  терапия и профилактика вирусных заболеваний. - Львов: Издательство «Норма», 2003. − 208 с.
 • Потопальський А.І., Юркевич Л.Н. Третьому тисячоліттю — нові рослини для здоров'я, добробуту, краси і довголіття. - Київ: «Колобіг», 2005. − 168 с.
 • V.I. Danilov, V.V. Dailidonis, D.M. Hovorun, N. Kurita, Y. Murayama, T. Natsume, A.I. Potopalsky, L.A.Zaika Berberine alkaloid: Quantum chemical study of different forms by the DFT and MP2 methods. Chemical physics letters 430 (4-6), 409-413, 2006.
 • В.Кацан, А.І. Потопальський «Особливості дії препаратів екзогенних ДНК при отриманні нових форм тютюну» — Київ, Видавництво «Колобіг» − 2007. − 176 с.
 • Доклінічне вивчення препарату Ізатізон / Н. Микитенко, А. Потопальський, Л. Заїка та ін. // Ukrainian Food Journal. — 2013. — vol. 2, issue 4. — С. 535–541. — Бібліогр.: с. 540–541.
 • A. Potopalsky, O. Bolsunova, L. Zaika New methods for molecular genetic recovery of humans and environment - Saarbrücken: LAP LAMBERT Academic Publishing, 2014. − 123 р.
 • Використання препарату «Ізатізон» у рибництві [Електронний ресурс] / Г.О. Сич, Л.П. Бучацький, Н.М. Матвієнко, Л.А. Заїка, А.І. Потопальський // Рибогосподарська наука України — 2007 — №2 — С. 41-47.
 • Вітчизняний противірусний препарат Ізатізон підвищує природну резистентність організму [Електронний ресурс] / О.І. Болсунова, Л.А. Заїка, А.І. Потопальський, Л.Н. Юркевич, І.І. Воробйова, Л.В. Лозюк, А. Терент'єв, С.Л. Рибалко, С.Т. Дядюн // Ветеринарна медицина. — 2009. — Вип. 92. — С. 59-63.
 • Bolsunova O., Brovarets D., Govorun D., Zaika L., Potopalsky A. Analysis of structural and conformational characters of Metisazon and prototropic tautomerism of izatin // International Review of Biophysical Chemistry - 2011 - vol. 2 - issue 5.
 • Дорошенко С.І., Потопальський А.І., Шагаліна С.С., Шагалін С.Ю. Використання препарату «Ізатізон» у стоматологічній практиці // Український стоматологічний альманах - 2011 - №5 – С.83-85.
 • Voloshchuk T.P., Adonin V.I., Vorobiova I.I., Potopalsky A.I. Structure of alkyl radicals upon alkylation by thiotepa // Ukrainica Bioorganica Acta 1 (2013) 24-32.
 • Potopalsky A.I., Zaika L.A., Bolsunova O.I. Molecular genetic biotrchnologies – the way to the welfare of the people and increasing of agriculture profitability // Biopolimers and Cell. Vol. 29. N 4, P.261-265.
 • Herman B, Gudrun A, Potopalsky A.I, Chroboczek J, Tcherniuk S.O Amitozyn Impairs Chromosome Segregation and Induces Apoptosis via Mitotic Checkpoint Activation. // PLoS ONE Volume 8. Issue 3. e57461. March 2013.
 • Sergey O. Tcherniuk, Olga Chesnokova, Irina V. Oleinikov, Anatoly I. Potopalsky, Andrew V. Oleinikov. Anti-malarial effect of semi-synthetic drug amitozyn [Архівовано 4 червня 2021 у Wayback Machine.] // Malaria Journal 2015, 14:425 oi:10.1186/s12936-015-0952-4.
 • Bolsunova Ol’ha I., Zaika Leonid A., Potopalsky Anatoliy I., Voznyuk Anna V. Izatizon, as an izatin-thiosemicarbazone derivative, has antiviral, antitumor actions and no side effects // International Journal of Pharmaceutical Science Invention - 2017 - V.6. - Is.5. – P.7-9.
 • S.Yu. Kutovyy, R.S. Savchuk, N.V. Bashmakova, D.M. Hovorun, L.A. Zaika. Mechanisms and Parameters of the Binding of Amitozinoberamid to DNA in the Aqueous Solution // Ukrainian Journal of Physics – Vol 63. N 8 (2018).
 • Орловська І.В., Хоменко І.П., Будник О.Д., Гибало Р.В., Потопальський А.І., Козировська Н.О. Використання наноцелюлозних гідрогелевих пов’язок у лікуванні ран // Сучасні аспекти військової медицини: Зб. наук. праць ГВКГ МО України. – К.: ГВКГ, 2018. – Вип.25. – С. 420-430.

Нагороди та відзнаки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Свідоцтво і знак "Заслужений винахідник України" [Архівовано 17 травня 2021 у Wayback Machine.], Інститут оздоровлення і відродження народів України
 2. Об'єднання громадян «Європейська академія проблем людини». Бізнес-каталог України. Архів оригіналу за 3 лютого 2015. Процитовано 3 лютого 2015. 
 3. Інститут оздоровлення і відродження народів України. Архів оригіналу за 23 червня 2014. Процитовано 28 січня 2015. 
 4. Почесні громадяни міста. Архів оригіналу за 3 лютого 2015. Процитовано 28 січня 2015. 
 5. «Лауреатами Нобелевской премии могли стать украинцы», Газета 2000, 2004 год, № 45 (243)[недоступне посилання]
 6. «Українських вчених висунуто на Нобелівську премію», Нація і держава, 29.03-04.04.2005 р,. Архів оригіналу за 20 квітня 2021. Процитовано 24 березня 2022. 
 7. «Битва за Нобелівську премію: виграють не завжди найкращі?», Високий замок, 12.02.2018 р. Архів оригіналу за 12 лютого 2018. Процитовано 14 березня 2019. 
 8. а б УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №194/2021 Про призначення довічних державних стипендій видатним діячам науки [Архівовано 18 травня 2021 у Wayback Machine.], Офіс Президента України, 17 травня 2021 року
 9. Звіт про результати обмежених клінічних випробувань препарату Амітозин у хворих на злоякісні новоутворення та вивчення його імодулюючих властивостей [Архівовано 24 листопада 2020 у Wayback Machine.], Іститут онкології АМН України, Київ, 2001
 10. Amitozyn impairs chromosome segregation and induces apoptosis via mitotic checkpoint activation, National Center for Biotechnology Information, 2013, 2015
 11. Єфіменко, Т. М. «Здорова бджілка» від аскосферозу та нозематозу // Пасіка: Науково-виробничий журнал. — 2008. — № 2. — С. 12-14. — ISSN 0235-6368
 12. VIII Всеукраїнський фестиваль науки // Вісник Національної академії наук України . — 2014. — № 6. — С. 3-9
 13. а б в г Біографічна довідка [Архівовано 26 червня 2020 у Wayback Machine.], Інститут оздоровлення і відродження народів України
 14. Потопальський Анатолій Іванович [Архівовано 5 березня 2021 у Wayback Machine.], Винаходи та інновації. Винахідники України
 15. Почесні громадяни міста Коростень. Коростенська міська рада. Офіційний сайт. Процитовано 11.11.2022.  (укр.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]