Почесна шпага рейхсфюрера СС

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Почесна шпага рейхсфюрера СС в піхвах

Почесна шпага рейхсфюрера СС (нім. Ehrendegen Reichsführer SS), скорочено Почесна шпага СС (нім.SS-Ehrendegen) або просто Шпага СС (нім. SS-Degen) — відзнака СС, яку рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер вручав шпаги офіцерам та унтер-офіцерам військ СС і підрозділів «Мертва голова» за особливі заслуги.

Історія[ред. | ред. код]

Дизайн шпаги в 1935 році розробив професор Карл Дібіч, який на замовлення рейхсфюрера СС Генріха Гіммлера створив всі відзнаки та уніформу СС. Шпаги виготовляла фірма Peter Dan. Krebs у Золінгені.

Дизайн[ред. | ред. код]

Шпага мала тонке пряме лезо, довжина якого залежала від зросту власника. Ручка складалась з D-подібної хрестовини та дерев'яної рукоятки, обмотаної срібним дротом. На кінці рокоятки ставлений диск з двома зіґ-рунами.

Піхви шпаги були вкриті чорною емаллю і мали посріблені закінчення та хрестовину. Вони кріпились до ременя за допомогою алюмінієвого ланцюжка, прикрашеного подвійними зіґ-рунами.

Унтер-офіцерські шпаги відрізнялись відсутністю орнаменту на піхвах та срібного дроту на рукоятці, а руни зображувались на ковпачку, а не на рукоятці.

Умови нагородження[ред. | ред. код]

Адольф Гітлер приймає парад у казармі лейбштандарту (1935). У деяких офіцерів можна помітити почесні шпаги.

На відміну від почесного кинджалу СС, особливих умов для отримання шпаги не було: основним фактором була особиста прихильність Гіммлера. Чим вище було звання, тим вища була імовірність отримання шпаги. Наявність шпаги вказувала на те, що Гіммлер вважав офіцера одним з найдостойніших членів СС.

Також шпаги вручались випускникам юнкерських шкіл СС у Бад-Тельці та Брауншвейзі за успішне завершення навчання. Нагородження відбувалось після отримання звання уштерштурмфюрера СС і складання присяги.

Нагороджений офіцер отримував разом із шпагою сертифікат від рейхсфюрера СС.

Кількість нагороджених[ред. | ред. код]

Звання Кількість нагороджених Кількість всіх офіцерів
Штандартенфюрери СС 362 621
Оберфюрери СС 236 276
Группенфюрери СС 88 96
Обергруппенфюрери СС 91 92
Оберстгруппенфюрери СС 4 4

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dienstaltersliste der Schutzstaffel der NSDAP, Berlin, 1943, p. 106
  • Williamson, Gordon, Waffen SS Handbook 1933—1945.
  • Heinz Höhne: Der Orden unter dem Totenkopf — Die Geschichte der SS. Weltbild-Verlag, Augsburg 1992, S. 141.